سطح زیر كشت چغندرقند در آذربایجان غربی كاهش یافت

ارومیه- ایرنا- رییس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به كاهش كشت چغندرقند در استان گفت: 28 هزار هكتار از اراضی استان زیر كشت این محصول رفته كه بیش از 2 هزار و 600 هكتار كمتر از سال پیش است.

رسول جلیلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینكه طی سال گذشته بیش از 30 هزار و 652 هكتار از اراضی استان زیر كشت محصول چغندرقند رفته بود، بیان كرد: با توجه به بارندگی های اخیر، تاخیر در كشت این محصول و نیز محدودیت های موجود جهت صرفه جویی آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه شاهد كاهش كشت و برداشت چغندرقند در استان هستیم.
وی با بیان اینكه طی سال گذشته 2 میلیون و 200 هزار تن چغندرقند در آذربایجان غربی برداشت شد، اضافه كرد: پیش بینی می شود این مقدار در سال جاری به یك میلیون و 650 هزار تن كاهش یابد.
وی با بیان اینكه بیشترین میزان برداشت این محصول مربوط به شهرستان های جنوبی آذربایجان غربی به خصوص پیرانشهر است، اظهار داشت: طی سال گذشته بیش از 700 هزار تن چغندرقند توسط كارخانه قند پیرانشهر خریداری شد.
رییس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به خسارات احتمالی به این محصول بیان كرد: با توجه به خارج شدن غده های چغندرقند از خاك، این محصول ضایعات چندانی ندارد و فقط در صورت انبار نامناسب در حاشیه مزارع و بارندگی خسارت ایجاد می شود كه در صورت خرید منظم و با برنامه توسط كارخانجات و دپوی اصولی آن هیچ مشكلی نخواهیم داشت.
به گزارش ایرنا، چغندرقند یكی از محصولات كشاورزی پرآب است كه كشت آن در حوضه آبریز دریاچه ارومیه خسارات بالایی به منابع آبی وارد می كند.
3214/2093