۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۴۲
کد خبر: 83313262
۰ نفر
چین بر 60 میلیارد دلار از كالاهای آمریكایی تعرفه بست

پكن-ایرنا- چین در اقدامی تلافی جویانه علیه آمریكا امروز دوشنبه اعلام كرد كه بر 60 میلیارد دلار از كالاهای وارداتی از آمریكا تعرفه اعمال می كند.

به گزارش ایرنا از روزنامه چاینا دیلی، بنا به اعلام این كشور از این پس تعرفه 10 تا 25 درصدی بر روی نزدیك به 60 میلیارد دلار از كالاهای وارداتی از آمریكا اعمال خواهد شد.
چین پیشتر نزدیك به 110 میلیارد دلار از كالاهای وارداتی از آمریكا را در اقدامی تلافی جویانه مشمول 5 درصد تعرفه كرده بود كه حالا 60 میلیارد دلار دیگر شامل 10 تا 25 درصد تعرفه خواهد بود و مابقی مشمول همان 5 درصد است.
تعرفه هایی كه چین در نظر گرفته است حدود 5 هزار قلم كالای آمریكایی را در بر می گیرد و از روز نخست ماه ژوئن امسال اجرایی خواهد شد.
چین تاكید كرده است اعمال تعرفه بر روی كالاهای آمریكایی نتیجه سیاست های واشنگتن است و پكن نشان داد كه برای حراست از موسسات و شركت های خود از هیچ اقدام ضروری و مقابله جویانه علیه آمریكا دریغ نخواهد كرد.
پیشتر دولت آمریكا روز جمعه گذشته اعلام كرد كه میزان تعرفه 10 درصدی بر روی 200 میلیارد دلار از كالاهای چینی را به 25 درصد افزایش خواهد داد و در نظر دارد برای 325 میلیارد دلار دیگر از تولیدات چینی نیز همین میزان تعرفه را اعمال كند.
تعرفه ها در شرایطی از سوی چین اجرایی می شود كه تنها ساعاتی قبل دونالد ترامپ رییس جمهور آمریكا كه ظاهرا از تصمیم چین اطلاع پیدا كرده بود به این كشور هشدار داد تعرفه ها علیه آمریكا را افزایش ندهد.
«دونالد ترامپ» در صفحه توئیتر خود نوشت: دلیلی ندارد كه مصرف كننده آمریكایی هزینه تعرفه هایی را كه امروز در مورد چین به اجرا در می آید، بپردازد.
وی افزود: این مساله بتازگی اثبات شده است، زمانی كه فقط چهار درصد (این تعرفه ها) را آمریكا و 21 درصد آن را چین پرداخت كرد، زیرا چین به میزان زیادی برای كالا یارانه می پردازد همچنین در صورت خرید از كشوری كه مشمول تعرفه نمی شود یا خرید كالا از داخل آمریكا (كه بهترین ایده است)، می شود به طور كامل از تعرفه ها صرف نظر كرد این یعنی تعرفه صفر.
ترامپ ادامه داد: بسیاری از شركت هایی كه مشمول تعرفه شده اند، چین را به مقصد ویتنام و دیگر كشورهایی از این دست در آسیا ترك خواهند كرد به همین دلیل است كه چین به شدت درصدد دستیابی به توافق است.
رئیس جمهوری آمریكا در توئیت دیگری نوشت: دیگر هیچ كس در چین نمی ماند كه بتوان با او تجارت كرد این برای چین خیلی بد و برای آمریكا خیلی خوب است اما چین طی سال های زیادی به حدی از آمریكا سوءاستفاده كرده است كه آنها به مراتب جلوتر هستند (روسای جمهوری ما كار لازم را انجام ندادند). از این رو، چین نباید تلافی كند، زیرا اوضاع بدتر خواهد شد.
ترامپ در توئیت دیگری افزود: من آشكارا به پرزیدنت شی و همه دوستانم در چین می گویم كه چین به شدت آسیب خواهد دید، اگر به توافق نرسید، زیرا شركت ها مجبور خواهند شد چین را به مقصد كشورهای دیگر ترك كنند خرید در چین بسیار پرهزینه خواهد بود توافق خوبی داشتید كه تقریبا كامل شده بود، اما كنار كشیدید.
رئیس كاخ سفید همچنین به چین هشدار داده كه بهترین زمان برای دستیابی به توافق تجاری همین حالا است، در غیر این صورت اگر مذاكرات به دور دوم ریاست جمهوری وی بیانجامد، شرایط دستیابی به توافق به مراتب بدتر و سخت تر خواهد شد.
تازه ترین دور مذاكرات تجاری آمریكا و چین روز جمعه بدون دستاورد پایان یافت و ترامپ به بخش بازرگانی آمریكا دستور داد شروع به اعمال تعرفه بر همه كالاهای وارداتی باقی مانده از چین كند.
«رابرت لایتیزر» مذاكره كننده تجاری آمریكا اعلام كرد كه ترامپ به تیم مذاكراتی واشنگتن دستور داده است فرآیند افزایش تعرفه ها بر همه كالاهای وارداتی از چین را در دستور كار قرار دهند چین نیز بخش كشاورزی آمریكا را با اعمال تعرفه های تلافی جویانه، تهدید كرده است.
گزارش رسانه ها حاكی است كه چین تدابیر مقابله جویانه فراوانی برای رویارویی با آمریكا در جنگ تجاری دارد.
آساق**231**1904**