روسیه و چین بر اجرای تعهدات اتحادیه اروپا در برجام تاكید كردند

مسكو - ایرنا - وزیران امور خارجه روسیه و چین بر لزوم اجرای تعهدات اتحادیه اروپا در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) تاكید كردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سرگئی لاوروف روز دوشنبه در كنفرانس مطبوعاتی مشترك با وان ایی همتای چینی خود در سوچی با اشاره به گفت وگو درباره برجام خاطرنشان كرد: درباره برجام با توجه به وضعیت پیرامون خروج آمریكا از این توافق و اقدامات انجام گرفته گفت وگو كردیم.
وی افزود: ما بر این عقیده ایم كه اتحادیه اروپا باید به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل كند ضمن اینكه روسیه و چین در لزوم حفظ برجام و اجرای آن اتفاق نظر دارند.
وزیر خارجه روسیه گفت: تحریم خرید نفت ایران از سوی آمریكا را غیرقانونی می دانیم و اعلام می كنیم كه ایران علاقه مند به حفظ برجام است و در همین حال اصرار دارد كه طرف های دیگر در این توافق، به تعهدات خود عمل كنند.
گفتنی است، حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در واكنش به اقدام آمریكا در خروج از توافق هسته ای و بازگرداندن تحریم ها از توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت 60روز خبر داد و گفت: اگر اروپایی ها در این مدت به جبران بپردازند ما هم به شرایط امروز برمی گردیم ولی اگر در پایان 60 روز به نتیجه ای نرسیم دو اقدام دیگر را در پیش می گیریم.
پیش از آغاز سخنان رییس جمهوری، سفیران كشورهای عضو برجام شامل آلمان، انگلیس، چین و فرانسه به وزارت امور خارجه دعوت و نامه رییس جمهوری اسلامی ایران از سوی سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه به آنها تسلیم شد.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز كه چهارشنبه گذشته به مسكو سفر كرده بود نامه روحانی درباره تصمیم هسته ای ایران را برای ارائه به پوتین به سرگئی لاوروف واگذار كرد.
وزارت امور خارجه روسیه نیز هفته گذشته با انتشار بیانیه ای اعلام كرد كه برای ساخت نیروگاه اتمی در بوشهر و انطباق تأسیسات فردو برای اهداف دیگر و پروژه های مشترك با ایران آماده است وتحریم های یكجانبه آمریكا منجر به قطع همكاری های تهران و مسكو نمی شود.
اروپام*391*1346**

سرخط اخبار جهان