جشنواره نانو بسترجدید ارائه دستاوردهای علمی و پژوهشی

تهران- ایرنا- مسئول برگزاری دهمین جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری نانو گفت كه این جشنواره بستر جدیدی را برای ارائه آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی دانش آموزان در حوزه فناوری نانو ایجاد كرده است.

نسیم ذوقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه آموزش و پرورش ایرنا گفت: یكی از سرفصل های سند راهبردی توسعه فناوری نانو، ترویج و فرهنگ سازی است كه این سرفصل به ترویج و اطلاع رسانی عمومی در مورد علم، فناوری و صنعت نانو توجه دارد.
وی با توجه به برگزاری موفق چند دوره جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری نانو در كشور افزود: این جشنواره با استقبال و تمایل جامعه دانش آموزی، بستر جدیدی برای ارائه آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی دانش آموزان در حوزه فناوری نانو ایجاد كرده است.
مسئول برگزاری جشنواره تصریح كرد: به همین منظور ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با حمایت از برگزاری جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری نانو درصدد ایجاد یك جریان آموزشی در بین دانش آموزان است.
ذوقی بخش های مختلف دهمین جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری نانو را ایده پردازی، مقالات(علمی و پژوهشی و گزارش علمی) ، كارسازه، محصول نرم افزاری و آثار هنری(نقاشی، عكاسی، داستان) عنوان كرد.
وی زمینه سازی برای ترویج فناوری نانو و آشنا نمودن جامعه دانش آموزی با این مفاهیم و هدایت دانش آموزان به سمت آموزش پژوهش محور در حوزه علوم و فناوری نانو را از اهداف برگزاری این جشنواره بیان كرد.
وی ادامه داد: زمینه سازی برای شناسایی استعدادها و توانمندی های بالقوه دانش آموزان درحوزه های مختلف و برنامه ریزی برای توانمندسازی آنها و طراحی ایده های خلاقانه در زمینه فناوری نانو در سطح دانش و اطلاعات دانش آموزی از دیگر اهداف این جشنواره است.
مسئول برگزاری جشنواره شروع ثبت نام دانش آموزی را اول اردیبهشت 98 و آخرین مهلت ارسال آثار را 10 خرداد ماه اعلام كرد و افزود: داوری اولیه این جشنواره 10خرداد به مدت 20 روز و اعلام نتایج آن در نیمه اول تیر ماه برگزار می شود.
ذوقی زمان داوری مجدد و ارائه حضوری یا آنلاین را نیمه دوم تیرماه و اعلام طرح های برتر در هر قالب برای حضور در جشنواره را هفته اول مرداد 98 بیان كرد. همچنین مهلت ارسال اعتراضات و تجدید نظر هفته دوم مرداد است.
وی زمان برگزاری جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری نانو را اواخر مرداد ماه و اوایل شهریورعنوان كرد.
مسئول برگزاری جشنواره علوم و فناوری افزود: آثار رسیده به جشنواره پس از بررسی اولیه و رفع نواقص احتمالی، توسط داوران ارزیابی شده و در صورت درخواست داوران و لزوم ارائه شفاهی طرح توسط نویسندگان آن، از دانش آموزان برای ارائه طرح خود به صورت حضوری و یا آنلاین دعوت خواهد به عمل می آید.
وی ، آب و محیط زیست، انرژی، سلامت و بهداشت و مواد غذایی و كشاورزی را از محورهای دهمین جشنواره دانش آموزی فناوری نانو عنوان كرد و گفت: شركت كنندگان باید آثار و دستاوردهای خود را در چارچوب یكی از چهار محور ذكر شده و در بخش های كارسازه، ایده پردازی، محصول نرم افزاری، مقاله و آثار هنری ارسال كنند.
ذوقی یادآور شد: دانش آموزان می بایست در سامانه اینترنتی جشنواره www.nanoclub.ir ثبت نام كرده و مشخصات كارسازه خود را ثبت كنند و یك فیلم كوتاه (حداكثر 5 دقیقه) با فرمت HD(720×1080) تهیه و هنگام ثبت نام در سامانه جشنواره بارگذاری كنند.
وی تصریح كرد: دانش آموزان باید برای محصول نرم افزاری خود یك متن راهنما تهیه كرده و به همراه سی دی و معرفی محصول نرم افزاری و كاربردهای آن به دبیرخانه جشنواره ارسال كنند.
مسئول برگزاری جشنواره گفت: سال گذشته این جشنواره در 2 مرحله كه اولین مرحله آن در مرداد ماه 97 و دومین مرحله آن مهر ماه سال گذشته در نمایشگاه نانو برگزار شد كه از تعداد 219 مقاله 110 تعداد آن به مرحله اول راه یافته و 65 مقاله دیگر به مرحله دوم راه پیدا كردند.
مسئولیت اجرای دهمین جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری نانو بر عهده باشگاه نانو است.
شناسایی و ساماندهی ایده های خلاقانه ، ترویج روحیه و فرهنگ پژوهش، مهارت افزایی و توانمندسازی ، ایجاد بستری مناسب جهت تجربه ، ایجاد علاقه مندی و فضای رقابتی در بین دانش آموزان، زمینه سازی برای شناسایی استعدادها و توانمندی های بالقوه ،هدایت دانش آموزان به سمت آموزش پژوهش محور ، تجربه حضور در یك رقابت علمی و عملی سالم و ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس در دانش آموزان و زمینه سازی شرایط مناسب برای ارائه دستاوردهای پژوهشی دانش آموزان از مهمترین اهداف برگزاری دهمین جشنواره دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو می باشد.
بر اساس این گزارش؛ این جشنواره در چهار محور ،‌ آب محیط زیست ، انرژی ، سلامت و بهداشت و مواد غذایی و كشاورزی برگزاری می شود و شركت كنندگان می بایست آثار و دستاوردهای خود را در چارچوب یكی از چهار محورها ارسال نمایند.
دانش آموزان می توانند در بخش های كارسازه (پایه ششم و بالاتر) ، ایده پردازی (پایه پنجم و بالاتر)، محصول نرم افزاری (پایه پنجم و بالاتر)، مقالات پژوهشی (پایه نهم و بالاتر)، گزارش علمی (پایه هفتم و بالاتر) وآثار هنری شامل ؛ داستان نویسی ( فقط مقطع ابتدایی)، نقاشی و عكاسی (همه مقاطع تحصیلی) آثار و دستاوردهای خود را بر اساس محورهای جشنواره به دبیرخانه جشنواره ارسال كنند.
دانش آموزان جهت ثبت نام و شركت در دهمین جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری نانو می‌توانند به سایت باشگاه نانو به نشانی https://nanoclub.ir مراجعه كنند.
**8398**1601**

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش