كپسوله كردن داروي ضد انسداد عروق در نانوذرات

تهران- ايرنا- شركت ارچسترا بيومد (Orchestra BioMed) موفق به تجاري‌سازي يك داروي ضد انسداد عروق قلب با ويژگي كپسوله شده در درون نانوذرات شد.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمي ايرنا از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، سازمان غذا و داروي امريكا (FDA) محصول شركت ارچسترا بيومد (Orchestra BioMed) را براي كمك به بيماران مبتلا به تنگي عروق تاييد كرد.
در برخي بيماران كه دچار گرفتگي عروق قلب هستند از استنت‌هايي استفاده مي‌شود تا محل گرفتگي باز شود. اما بعد از ايمپلنت اين استنت‌ها ممكن است دوباره گرفتگي ايجاد شود. برهمين اساس، شركت بيومد محصولي به نام Virtue SEB ارائه كرده است كه در آن داروي سيروليموس درون نانوذرات كپسوله شده است.
سيروليموس دارويي است كه براي جلوگيري از انسداد عروق و دريچه‌ها استفاده مي‌شود.
با اين روش مي‌توان داروي سيروليموس را در طول جراحي آنژيوپلاستي بالون در بدن رهاسازي كرد. گفته مي‌شود كه اين اولين سامانه رهايش سيروليموس است كه در آن از هيچ پوششي استفاده نشده و براي استفاده باليني مناسب است.
در مطالعات غيرباليني، Virtue SEB عملكرد مشابه با استنت‌هاي حاوي دارو داشت.
دارن شرمن مديرعامل شركت بيومد مي‌گويد: «ما معتقديم كه Virtue SEB مي‌تواند به نيازهاي باليني پاسخ دهد و گزينه مناسبي براي بيماراني باشد كه گزينه‌هاي درماني اندكي پيش رو دارند. اين فناوري اولين و تنها محصولي است كه فاقد پوشش بوده و مي‌تواند داروي سيروليموس را در رگ‌ها رهاسازي كند.»
اين محصول براي استفاده در ادوات پزشكي خاص طراحي شده و مي‌تواند اثربخشي بالايي داشته باشد و به‌عنوان يك جايگزين براي درمان بيماراني كه گزينه‌هاي محدودي دارند، قابل استفاده است. ويژگي‌هاي اين محصول موجب شده تا توليدكنندگان بتوانند ابزاري مناسب براي كمك به بيماران در اختيار پزشكان قرار دهند.
براساس برنامه‌ريزي انجام شده، شركت بيومد بايد با اولويت بالا به بررسي كاربرد Virtue SEB بپردازد. شرمن مي‌گويد: «ما قصد داريم تا تمام مزاياي اين محصول را پياده ‌سازي كنيم و به دنبال اين هستيم تا اين محصول بتواند با دريافت مجوزهاي لازم وارد بيمارستان‌ها شود و پزشكان و بيماران بتوانند از اين فناوري بهره‌‌مند شوند.»
علمي ** 1836 ** 1055