۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۴۲
کد خبر: 83313198
۰ نفر
11هزارتن كاغذ بین نشریات توزیع شد

تهران - ایرنا - مدیركل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از توزیع 11هزارتن كاغذ با نظارت این وزارتخانه میان اهالی مطبوعات در سال 97 خبر داد.

به ‌گزارش عصر دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از روابط‌عمومی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «سیدمحمدرضا دربندی» با اشاره به تشكیل كارگروه كاغذ در شهریورماه 97 و حضور نمایندگان سازمان‌های ذیربط نظیر سازمان حمایت از مصرف‌كنندگان و تولیدكنندگان، وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرك جمهوری اسلامی ایران، تعزیرات حكومتی و انجمن‌ها و تشكل‌های فعال در حوزه كتاب و مطبوعات، گفت: از بدو تاسیس این كارگروه تاكنون، پروفورمای مربوط به 105 هزار تن كاغذ روزنامه به تصویب اعضای كارگروه رسیده و برای طی مراحل بعدی به وزارت صمت ارسال شده است.
وی افزود: 90هزار تن از پروفورماهای مصوب كارگروه كاغذ با تایید وزارت صمت، برای تامین ارز به بانك مركزی ارجاع شد؛ بانك مركزی نیز با تامین ارز 16هزار تن كاغذ مطبوعات موافقت كرد كه تاكنون حدود 11هزار تن كاغذ پس از طی مراحل گمركی با نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختیار نشریات كشور قرار گرفته است.
دربندی در تشریح بیشتر این موضوع تصریح كرد: مجموع این 11هزار تن كاغذ به روزنامه‌های سراسری، محلی، استانی و منطقه‌ای و همچنین نشریات با دوره‌های انتشار هفته‌نامه، دوهفته‌نامه، ماهنامه، فصلنامه و سالنامه در سراسر كشور، تخصیص و گزارش آماری آن در درگاه اینترنتی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی منتشر شد.
مدیركل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی گفت: در چنین شرایطی ما شاهد یك بازار باثبات و آرامی بودیم و كاغذ با ارز دولتی به مبلغ 5هزار تومان و با ارز آزاد 7 هزار تومان عرضه می‌شد تا اینكه از ابتدای بهمن‌ماه اختصاص ارز دولتی به كاغذ متوقف شد و با توجه به اینكه واردكنندگان، كاغذ مورد نیاز را به بازار عرضه نمی‌كردند، قیمت كاغذ در بازار آزاد با افزایش 100درصدی مواجه شد.
دربندی به رایزنی‌های صورت‌گرفته با رئیس دفتر رئیس جمهوری و رئیس كل بانك مركزی برای حل این مشكل اشاره و عنوان كرد: اخیرا دولت به این نتیجه رسید كه كاغذ را از لیست كالاهای اساسی حذف و ارز مورد واردات نیاز آن از محل ارز نیمایی تامین شود كه بدیهی است در صورت بروز چنین اتفاقی، با افزایش دوباره قیمت كاغذ مواجه خواهیم شد.
وی به تاكید رهبر معظم انقلاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر حل مشكل كاغذ با كمك وزیر صنعت، معدن و تجارت، در جریان بازدید ایشان از نمایشگاه كتاب اشاره و اظهار داشت: پس از دستور رهبر معظم انقلاب، وزیران مربوطه برای بازگرداندن كاغذ به فهرست كالاهای اساسی اقدام كردند و در جلسه ای به ریاست معاون اول رئیس جمهور مقرر گردید تخصیص ارز دولتی به كاغذ نشر و مطبوعات تداوم داشته باشد.
دربندی تصریح كرد: بعد از این تصمیم و تخصیص ارز، به زودی كاغذهای مستقر در بنادر كشور ترخیص و نیاز مطبوعات تامین خواهدشد.
مدیركل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی ضمن اظهار امیدواری از سامان یافتن وضعیت كاغذ نشریات گفت: در شورای سیاست‌گذاری معاونت امور مطبوعاتی مصوب شده است از این پس حمایت‌های صورت گرفته در قالب «یارانه‌های مستقیم» و «كاغذ یارانه‌ای» به این صورت اختصاص می‌یابد كه گزارش شمارگان واقعی از نشریه اخذ و اطلاعات دریافت شده پس از استعلام از چاپخانه و جهت راستی‌آزمایی، موارد در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده می‌شود.
فراهنگ ** 1355 **9246**