مصوبه جدید شورای شهر و بیم سوء استفاده پیمانكاران فرصت‌‌طلب

تهران-ایرناپلاس- براساس تصمیم اعضای شورای شهر تهران پیمانكاران طرف قرارداد شهرداری تهران همچنان می‌توانند نامزد شركت در انتخابات شورایاری‌ها شوند، بنابراین با این تصمیم همچنان بستر برای سوءاستفاده احتمالی این افراد فراهم است.

دیروز اعضای شورای شهر تهران طرح اصلاح اساسنامه انتخابات شورایاری‌های شهر تهران را تصویب كردند. بر اساس این طرح برخی از قوانین انتخابات شورایاری‌ها تغییر كرد، اما موضوع مهمی كه نیاز به تغییر داشت و از چشم اعضای شورای شهر دور ماند، بحث امكان نامزد شدن پیمانكاران در انتخابات شورایاری‌ها بود.

اگرچه براساس این مصوبه هیچ كدام از كارمندان شهرداری مركز، نواحی، سازمان‌های وابسته به شهرداری و كاركنان شورای شهر نمی‌توانند نامزد شركت در انتخابات شورایاری‌ها شوند، اما پیمانكاران طرف قرارداد شهرداری همچنان این امتیاز را دارند.

گویا بر اساس طرح اصلاح اساسنامه قرار بوده پیمانكاران هم در لیست ممنوعه قرار داشته باشند، اما بنا به تصمیم اعضای شورای شهر پیمانكاران می‌توانند عضو شورایاری شوند اما باید خارج از منطقه‌ای كه شورایار آن هستند فعالیت كنند. به عبارت دیگر اعضای شورایاری محلات نمی‌توانند در منطقه‌ای كه به عنوان شورایار انتخاب می‌شوند به عنوان پیمانكار طرف قرارداد شهرداری باشند.

این تبصره اگرچه به اعتقاد اعضای شورای شهر می‌تواند از فساد احتمالی پیشگیری كند اما به اعتقاد بسیاری كارشناسان تضمین محكمی نیست، چرا كه پیمانكارانی كه در كسوت شورایار به مجموعه مدیریت شهری اضافه می‌شوند، چه بسا می‌توانند با لابی ولو در منطقه‌ای خارج از حوزه انتخابی خود مرتكب تخلف درخصوص پروژه‌های شهرداری شوند.

به عبارت دیگر پیمانكاران به واسطه ورود به شورایاری به مراكز قدرت متصل می‌شوند و از طرفی به واسطه ثروت خود می‌توانند شرایط را به نفع خود تغییر دهند و با فشار به شهرداری و شهرداران منطقه، از موقعیت خود سوءاستفاده كنند. این در حالی است كه افرادی باید وارد شورایاری‌ها شوند كه منافع شخصی در منطقه نداشته باشند. این تصمیم اعضای شورای شهر در حالی است كه گزارش‌های متعددی درباره برخی تخلفات شورایاران در طول چند سال اخیر وجود دارد.

**فرصتی برای افراد فرصت طلب

حسین ایمانی جاجرمی جامعه شناس و استاد دانشگاه تهران كه خود عضو شورایاری اكباتان است، در گفت‌وگو با ایرناپلاس این مساله را مهم ارزیابی می‌كند. او می‌گوید: یكی از مشكلات شورایاری‌ها این است كه بعضی از افراد فرصت‌طلب به واسطه درصد مشاركت پایین شهروندان در انتخابات شورایاری‌ها، با 400 تا 500 رای وارد شورایاری می‌شوند و از طریق لابی و اتصال به مراكز قدرت منافع خودشان را دنبال می‌كنند یا اینكه به عنوان دلال در میان افراد فرصت‌طلب دیگر شناخته می‌شوند. من در زمینه كاری خودم بارها مواردی را دیده و شنیده‌ام.

به گفته این استاد دانشگاه، این مساله نه به نفع شهرداری است و نه به نفع شورایاری و نه به نفع مردم. چرا كه نهاد شورایاری بستری است كه برای پیگیری منافع مردم تشكیل شده است ولی حالا یك سری افراد سودجو از آن استفاده می كنند؛ به همین دلیل این موضوع باید تصحیح شود.

**شورایاران نباید منافعی در منطقه و شهرداری داشته باشند

جاجرمی می‌افزاید: بالاخره كسی كه منافعی دارد، فرقی نمی‌كند دراین منطقه یا منطقه دیگری عضو شورایاری باشد؛ چون در هر صورت منافع خود را دنبال می‌كند، چنین فردی نمی‌تواند به‌عنوان نماینده مردم عمل كند. طبیعی هم هست كه وقتی منافع شخصی وجود داشته باشد، پیگیری منافع مردم به حاشیه می‌رود. بنابراین باید افرادی كه واقعا دغدغه‌های محلی داشته، شناخته شده هستند، وقت كافی برای حضور و پیگیری مشكلات دارند و از همه مهمتر منافعی در منطقه و شهرداری ندارند وارد شورایاری شوند تا به عنوان نماینده و میانجی میان مردم و شهرداری و اجتماع محلی عمل كنند. ستاد شورایاری ها به این موضوع باید خیلی دقت كند.