چاي كمرنگ و خرما بهترين گزينه افطار در ماه رمضان است

اروميه- ايرنا- معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني آذربايجان غربي گفت: چاي كمرنگ ولرم و خرما بهترين گزينه افطار در ماه مبارك رمضان است و روزه داران بايد در اين وعده غذايي از خوردن غذاهاي چرب و آب زياد به صورت جدي خودداري كنند.

رسول انتظارمهدي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در روزهاي ابتدايي ماه مبارك رمضان، مراجعه هاي زيادي به مراكز درماني به خاطر مشكلات معده و دستگاه گوارش صورت گرفته كه بخش عمده اي از اين مراجعات به خاطر رعايت نكردن موارد لازم در موقع افطار بوده است.
وي اضافه كرد: علاوه بر افطار با چاي و خرما، روزه داران مي توانند از مواد لبني نظير پنير و گردو در ادامه وعده افطار استفاده كرده و با فاصله زماني قابل قبول، وعده شام سبك را ميل كنند.
وي بيان كرد: پس از افطار بايد براي ممانعت از سوزش معده و ترش كردن، بهتر است از غذاهاي سبك و كم چرب استفاده و از مصرف زياد غذاهاي شيرين و چرب نظير زولبيا و باميه در وعده سحري يا افطار پرهيز شود.
وي ادامه داد: استفاده نكردن از نوشابه هاي گازدار به علت تحريك معده به ويژه در افراد داراي التهاب اين بخش از دستگاه گوارش، استفاده از غذاهاي آب پز، كبابي و بخارپز، پرهيز از تغيير اساسي در عادت غذايي روزمره، استفاده از ميوه و سبزي به ميزان مناسب، پرهيز از پرخوري بين وعده افطار و سحر، خودداري از خوردن آب فراوان و استفاده از پنج گروه اصلي شامل غلات، ميوه ها، سبزي ها، گوشت و لبنيات از جمله ديگر مواردي است كه در ماه رمضان بايد رعايت شود.
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني آذربايجان غربي رعايت موارد بهداشتي در خريد اقلام مورد نياز ماه رمضان را نيز مورد تاكيد قرار داد و گفت: آش، حليم، زولبيا و باميه، خرما، حلواشكري و پنير از جمله موارد پرمصرف در اين ماه است كه بايد از محل هاي بهداشتي و داراي مجوز خريداري شود.
انتظار مهدي افزود: شهروندان در صورت مشاهده، هرگونه تخلف بهداشتي در هنگام خريد و تهيه مواد غذايي از جمله رعايت نكردن بهداشت فردي، نظافت و بهداشت محيط، نگهداري و فروش مواد غذايي غيربهداشتي و تاريخ گذشته و موارد مشابه را از طريق سامانه شكايات مردمي 190 اطلاع دهند.
به گزارش ايرنا، ماه مبارك رمضان از روز سه شنبه هفته گذشته آغاز شده و امروز /دوشنبه/ روز هفتم اين ماه مبارك است.
8137