آغاز واكسيناسيون دام عليه بيماري تب مالت در آستارا

آستارا - ايرنا - رئيس شبكه دامپزشكي آستارا از آغاز واكسيناسيون رايگان 10 هزار راس گاو و گوساله عليه بيماري تب مالت و جلوگيري از انتقال آن به انسان خبر داد و همكاري دامداران را خواستار شد.

حبيب بني رستم روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا گفت: تب مالت يا بروسلوز از بيماري ‌هاي مشترك انسان و دام است و طيف وسيع پستاندار اهلي و وحشي را مبتلا مي كند و سبب سقط جنين، كاهش شير و نازايي دام‌ مي شود.
وي اضافه كرد: براي جلوگيري از انتقال تب خونريزي دهنده كريمه كنگو از حيوان به انسان در فصل گرما، شهروندان از كشتار دام در خارج از كشتارگاه خودداري و در صورت كشتار، از دستكش، عينك و ماسك استفاده كنند.
بني رستم بيان كرد: بايد لاشه دام به مدت 24 ساعت در دماي صفر تا چهار درجه نگهداري شود تا در صورت آلودگي، از انتقال بيماري جلوگيري شود.
رئيس شبكه دامپزشكي آستارا از آغاز نظارت بر مراكز عرضه فرآورده هاي خام دامي در ماه رمضان خبر داد و گفت: چهار مامور شبكه، صبح و عصر از واحدهاي قصابي، مرغ فروشي، لبني و فراورده هاي گوشتي بازديد مي كنند و با همكاري شبكه بهداشت و اداره هاي صنعت، معدن و تجارت و تعزيرات گشت هاي مشترك نيز داير است.
بني رستم از شهروندان خواست به تاريخ توليد و انقضاء كالاها و مهر سلامت دامپزشكي در هنگام خريد گوشت قرمز و مرغ دقت كنند.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان قرار دارد و دامداران آن 18 هزار و 500 راس گاو و گوساله و 16 هزار راس گوسفند و بز را نگهداري مي كنند.
7105 / 7124/2007