دولت در مبارزه با فساد و رانت با هیچكس تعارف ندارد

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری گفت: دولت در مبارزه با فساد و رانت ناشی از توزیع كالاهایی كه با ارز 4200 تومانی وارد شده اما در بازار به قیمت های آزاد فروخته می شود با هیچكس تعارف ندارد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری امروز- دوشنبه- در جلسه بررسی وضعیت واردات كاغذ و مشكلات دست اندركاران مطبوعات و كتاب كشور، با اشاره به نگرانی ها و دغدغه های دست اندركاران این حوزه، تصریح كرد: از نظر دولت كتاب و مطبوعات جزو كالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز جامعه است و باید تمام تدابیر لازم برای تداوم حیات و رشد این محصولات بكار گرفته شود.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینكه دولت نسبت به افزایش قیمت ملزومات مورد نیاز این صنعت نظیر كاغذ و زینك و پیامدهای آن برای صنعت چاپ و نشر كشور واقف است، افزود: نخواهیم گذاشت در حركت رو به رشد تولید محصولات فرهنگی نظیر كتاب و مطبوعات خللی حاصل شود.
جهانگیری یادآور شد: سال گذشته با وجود مشكلات اقتصادی، كاغذ به عنوان كالای اساسی در فهرست اقلام ضروری و مورد نیاز مردم قرار گرفت و ارز لازم برای واردات آن از سوی بانك مركزی تامین شد و این روند امسال نیز ادامه خواهد یافت.
معاون اول رییس جمهوری ضمن تاكید بر ضرورت حل مشكلات پیش روی مطبوعات و حوزه نشر و كتاب در زمینه كاغذ،‌ بیان كرد: به منظور حل مشكل كاغذ باید علاوه بر نظارت جدی و دقیق بر جریان واردات و توزیع كاغذ، تلاش شود تا ظرف چند ماه ظرفیت تولید كارخانه های داخلی به منظور مرتفع كردن نیازهای كشور در این زمینه افزایش پیدا كند.
جهانگیری خاطرنشان كرد: دولت در موضوع فساد و رانت ناشی از توزیع كالاهایی كه با ارز 4200 تومانی وارد شده اما در بازار به قیمت های آزاد فروخته می شود با هیچكس تعارف ندارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بانك مركزی باید در زمینه پرونده های واردات و توزیع كاغذ به عنوان مدعی همه ابزارهای لازم را برای مسدود كردن منافذ فساد بكار گیرند و با متخلفان از طریق تعزیرات و محاكم قضایی برخورد شود و دستگاه قضایی نیز باید با سوء استفاده كنندگان ارز اختصاص یافته برای كالاهای اساسی از جمله كاغذ بدون مماشات برخورد كند.
وی با تاكید بر اهمیت حفظ وجهه و سلامت دستگاه های دولتی نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نظارت بر كل فرایند واردات و توزیع به منظور جلوگیری از ایجاد هر نوع فسادی را ضروری خواند و گفت: باید با همه كسانی كه در شرایط سخت و دشوار كنونی از دولت برای واردات كالاهای اساسی ارز گرفته اما از آن سوء استفاده كرده اند، برخورد جدی شود زیرا این كار بازی با حیثیت و آبروی نظام و دولت است.
معاون اول رییس جمهوری با قدردانی از زحمات مدیران مسئول روزنامه ها و ناشران كتاب كه در این شرایط دشوار، صنعت چاپ و نشر را سرپا نگه داشته اند، از آنها خواست در شرایط جنگ اقتصادی و عملیات روانی و رسانه ای دشمنان، با قدرت در دفاع از نظام و كشور به كار خود ادامه دهند.
جهانگیری از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز خواست تا برای نظارت دقیق تر بر جریان واردات و توزیع كاغذ از توانمندی و ظرفیت نمایندگان مطبوعات و ناشران و تشكل های مرتبط با آنها استفاده كند.
در این جلسه كه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس كل بانك مركزی و جمعی از مدیران مسئول مطبوعات و نمایندگان اتحادیه های مرتبط با ناشران كشور حضور داشتند، دیدگاه های مختلف در زمینه مشكلات صنعت چاپ و نشر و راه های برون رفت از تنگناهای موجود مطرح شد.
سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه با بیان اینكه ناشران و مطبوعات كشور در شرایط سختی قرار دارند، گزارشی از میزان واردات كاغذ در 14 ماه گذشته ارایه كرد و از برنامه ریزی و اتخاذ تدابیر لازم برای از بین بردن روزنه های فساد دراین بخش خبر داد.
عبدالناصر همتی رییس كل بانك مركزی نیز با ارایه آماری از میزان ارز اختصاص یافته به كاغذ در سال 1397، بر تلاش بانك مركزی به منظور رفع مشكل ارزی و واردات ملزومات مورد نیاز دست اندركاران چاپ و نشر تاكید كرد.
در این جلسه مقرر شد ارز مورد نیاز واردات كاغذ همچون سایر كالاهای اساسی كماكان اختصاص یابد. همچنین مقرر شد كاغذهای وارداتی انبار شده در گمركات كشور ظرف دو هفته به بازارهای مصرف عرضه شود.
در این جلسه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز موظف شد تا با تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع تولید كاغذ داخل كشور، ظرفیت تولید این كارخانه ها را در چند ماه آینده به حداكثر برساند.
سیام*3061**9121