۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
کد خبر 83312958
۰ نفر
مرجان های منزوی در خلیج فارس كشف شدند

قشم - ایرنا - در پی پنجمین گشت تحقیقاتی كاوشگر خلیج فارس، یكی از زیستگاه های اصلی مرجان های منزوی (مرجان فنجانی) در خلیج ‏فارس كشف شد.‏

به گزارش دوشنبه ایرنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، عبدالوهاب مقصودلو اظهار داشت: مرجان های منزوی در عمق نزدیك به 90 متری در بخش غربی تنگه هرمز مشاهده شدند.
وی اضافه كرد: این گونه از مرجان های منزوی كه به نام ‏Cynarina ‎lacrymalis‏ شناخته می شوند، با تراكم بالای 200 تا 300 عدد در متر مربع در زیستگاه شنی صدفی مشاهده شد كه پیشتر در خلیج فارس ‏گزارش نشده بود.‏
مقصودلو ادامه داد: گونه های مرجان منزوی متعلق به مرجان های سخت هستند كه بر خلاف آبسنگ های مرجانی، ریف یا صخره ‏تشكیل نداده و زندگی جمعی (كُلُنی) ندارند و دلیل نامیدن آنها به نام مرجان های منزوی نیز زندگی غیرجمعی است.
وی اضافه كرد: سوابق مشاهده این گونه در دریای سرخ و خلیج عدن، اندونزی، ژاپن و شرق استرالیا گزارش ‏شده اما این اولین گزارش از حضور آن در محدوه تنگه هرمز و در تراكم بالا است.
مقصودلو ابراز داشت: وضعیت حفاظت از گونه مشاهده شده بر مبنای رده بندی ‏مركز بین المللی حفاظت از طبیعت (‏IUCN‏) گونه ای نزدیك به تهدید‏ (‏near threatened‏) است، یعنی نیاز به توجه و حفاظت بیشتر در آینده دارند و این به معنای در معرض خطر قرار داشتن آنها نیست.
عضو هیات علمی پژوهشگاه اقیانوس شناسی ‏و مجری برنامه علمی پایش سواحل اشاره كرد: ضروری است ‏ضمن توجه و حفاظت بیشتر از این گونه در آینده، جمعیت آن سالانه بررسی شود.
به گفته مقصودلو، این نوع مرجان دارای طیف تحملی وسیعی ( آستانه تحمل بالا) ‏نسبت به تغییر شرایط محیطی است و از این رو مورد توجه آكواریوم داران است. ‏
گفتنی است كه در گذشته دو گونه ‏Heterocyathus aequicostatus‏ و ‏Heteropsammia cochlea ‎ در تراكم اندك از مناطق بین ‏كشندی شمال غرب خلیج فارس و توسط محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی مشاهده و گزارش شده ‏بود.‏
تاكنون 28 گونه مرجان از هشت خانواده و 20 جنس در سواحل و جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و كوچك، فارور، بنی فارور، كیش، قشم، هنگام، شیدور، سری، لارك، هرمز، لاوان و هندورابی شناخته شده است كه فقط 19 گونه از این تعداد در اطراف جزیره كیش یافت می شود.
از لحاظ اكولوژیك، سنگفرش های مرجانی دارای جایگاه ویژه ای در سلسله زنجیره غذایی خلیج فارس هستند به غیر از اینكه به مصرف ماهی های مرجانی می رسند، نقش ویژه ای در چرخه تغذیه سایر جانوران دریایی ایفا می كنند.
آبسنگ های مرجانی به علت داشتن گونه های متنوع جانوری اهمیت بسزایی داشته و از آنجا كه بسیاری از موجودات در دوره های مختلفی از حیات خود به آنها وابسته هستند، منبع غذایی اصلی ماهی ها، میگوها و دیگر گونه های حائز اهمیت اقتصادی به شمار می روند.
عواملی مانند اسیدی شدن، افزایش دمای آب اقیانوس ها، آلودگی ها و تیرگی آبها، مرگ آبسنگ های مرجانی را به دنبال دارد كه مرگ یا سفیدشدگی آنها مرگ گونه های دیگر دریایی را به دنبال خواهد داشت.
لازم به ذكر است، پنجمین گشت كاوشگر خلیج فارس در آب های جنوب كشور 11 اردیبهشت برای مدت 2 هفته آغاز شده است.
در این گشت كه از دهانه اروندرود در خلیج فارس تا مرزهای اقیانوس هند در دریای عمان امتداد دارد ضمن ‏انجام نمونه برداری های فیزیك، شیمی، زمین شناسی و زیست شناسی در خلیج فارس و دریای عمان در 65 ایستگاه در ‏قالب 11 ترانسكت، وضعیت آلودگی در دریاهای جنوب كشور و لایه كم اكسیژن در دریای عمان مورد بررسی قرار می گیرد.‏
این گشت تحقیقاتی كه بخشی از برنامه پایش بلندمدت خلیج فارس و دریای عمان است و ‏تاثیرهای سیلاب های اخیر جنوب كشور بر وضعیت محیط دریایی خلیج فارس نیز مورد پایش قرار می گیرد.‏
7500