80درصد دانش آموزان خراسان رضوی به ناهنجاری ساختارقامتی مبتلایند

مشهد- ایرنا- معاون تربیت ‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: 80 درصد دانش آموزان استان به یك عارضه ناهنجاری ساختار قامتی مبتلا هستند.

صفدر سلطانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این آمار بر اساس اطلاعات و بررسیهای سالهای گذشته مطرح می شود و احتمالا با به روز شدن این اطلاعات شاهد افزایش این ناهنجاریها باشیم.
وی اضافه كرد: این دانش آموزان به یكی از 17 عارضه ساختار قامتی نظیر پشت گرد، شانه افتاده، پای پرانتزی، شصت پای كج، شانه نامتقارن، پای پرانتزی و سربه جلو مبتلا هستند.
معاون تربیت ‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: ناهنجاری ساختار قامتی به علت فقر حركتی، كمبود فعالیتهای ورزشی، فعالیتهای ورزشی نامناسب و نامتعادل و ناهنجاریهای اسكلتی ارثی در فرد بروز می كند.
سلطانی افزود: با توجه به زندگی ماشینی، امروزه كم ‌تحركی در جامعه و به‌ ویژه در كودكان بسیار زیاد است و از عوارض این نوع زندگی ابتلا به ناهنجاریهای قامتی است.
وی با اشاره به فعالیت 47 كانون حركات اصلاحی در خراسان رضوی اضافه كرد: با خرید تجهیزات برای این كانونها و برگزاری دوره های آموزش حركات اصلاحی برای مربیان و ارجاع دانش آموزان به این كانونها تلاش می شود تا مشكلات ساختار قامتی تا حد امكان بر طرف شود.
او ادامه داد: غربالگری توسط معلمان تربیت‌ بدنی و متخصصانی كه به مدارس مراجعه می‌كنند انجام می‌شود و بعد از تجزیه و تحلیل دانش‌آموزان به كانونهای حركات اصلاحی در جهت اجرای فرآیندهای اصلاح ساختار فرستاده می‌شوند.
هم اكنون یك میلیون و 222هزار دانش آموز در 12 هزار و 500 مدرسه خراسان رضوی مشغول به تحصیل هستند.
1922/7496