۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۶
کد خبر 83312907
۰ نفر
از خشم رودخانه ها غفلت نكنيم - فرزاد نويدي*

كرمانشاه - ايرنا- حجم آب در بيشتر نقاط كشور براثر بارندگي هاي فراوان فروردين امسال زياد است و باتوجه به گرم شدن تدريجي هوا برخي تن خود را به آب مي دهند كه بايد مواظب غرق شدن باشند.

رودخانه ها داراي حجم بالاي آب خشمگين و خروشان هستند و هر مانعي ولو انسان را كه بر سر راهشان باشد با خود مي برند و جان افرادي كه دنبال شنا و آب تني هستند را به شدت تهديد مي كنند.
بارندگي هاي فروردين امسال سطح آب روخانه ها را بالا آورد و حتي برخي از رودخانه ها خشك شده را نيز احيا كرد و اكنون در بسياري از استان هاي كشور شاهد حجم زيادي رواناب در بستر رودها، تالاب ها و معابر و آبراه ها هستيم.
آب در برخي از نقاط از جمله در استان كرمانشاه آنقدر زياد است كه در وسط جاده ها نيز چشمه هايي ايجاد شده و عبور و مرور را با مشكل مواجه كرده است.
حجم زياد آب موجب نشست برخي نقاط بخصوص رودخانه ها و تالاب ها شده و از آنجايي كه افرادي براي آب تني به اين مناطق مراجعه مي كنند بايد نكات ايمني را رعايت كنند.
به مانند سال هاي گذشته با گرم شدن دماي هوا، بازار شنا و آب تني در رودخانه ها و تالاب ها و هرجايي كه اندك آبي تجمع كرده باشد داغ مي شود و امسال باتوجه به حجم زياد بارندگي ها، آب بيشتري وجود دارد.
متاسفانه رودخانه ها و تالاب ها در سال هاي اخير قربانيان زيادي گرفته كه برخي به دليل بي احتياطي و ناآشنا بودن با فنون شنا و برخي نيز ناخواسته قرباني شده اند.
در استان كرمانشاه 171 كيلومتر رودخانه وجود دارد كه براثر بارندگي هاي فرووردين امسال اكنون پرآب و خروشان هستند و احتمال غرق شدن افرادي كه به آن نزديك مي شوند بسيار زياد است.
هفته گذشته پدر و دختري كه هر 2 پزشك بودند در رودخانه خروشان الوند در شهرستان دالاهو غرق شدند و جسد بي جان آنها بعد از ساعت ها از آب گرفته شد.
دستگاه هاي متولي امر مانند شركت آب منطقه اي، شهرداري ها و سايرين مي توانند در مجاورت رودخانه ها و تالاب ها اطلاع رساني هاي لازم را با نصل تابلوي 'شنا ممنوع' و مواردي از اين قبيل خطرات شنا را در ا ين مكان ها به مردم اعلام كنند.
همچنين در برخي از نقاطي كه گردشگر پذير است استقرار غريق نجات با امكانات و تجهيزات مورد نياز ضروري است كه مي توان از ظرفيت هيات هاي شنا و غريق نجات استفاده كرد.
براساس آمار پزشكي قانوني استان كرمانشاه در سال 96، 15 مورد بر اثر غرق شدگي جان خود را از دست داده اند كه اين آمار در سال 95 به ميزان 22 مورد بوده است.
همچنين در سال 97 نيز حدود 16 تن در استان كرمانشاه براثر غرق شدن جان خود را از دست دادند و در 2 ماه اول امسال نيز اين آمار به حدود پنج تن رسيده است.
3033/8066
**خبرنگار ايرنا كرمانشاه