2 هزار مسكن برای مددجویان سیل زده بهزیستی ساخته می شود

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بهزیستی كشور گفت: مقرر شده است تا 2 هزار واحد مسكونی برای مددجویان سیل زده این سازمان احداث شود.

به گزارش ایرنا از سازمان بهزیستی كشور، وحید قبادی دانا در نشست مشترك با رئیس سازمان بسیج سازندگی و مدیران بهزیستی كل كشور درباره تعیین تكلیف بازسازی واحدهای تخریبی مددجویان در سیل، افزود: همچنین در نظر است تا سه هزار واحد مسكونی مددجویی بازسازی شود.
وی تاكید كرد: تحقق این امر نیازمند همكاری و مشاركت خوب استان‌هاست و كارنامه عملكردی استان‌ها با اولویت مناطق ‌سیل‌زده در ارزشیابی استان و مدیران استانی موثر است.
قبادی دانا یادآور شد: سال گذشته تفاهمنامه خوبی با بسیج سازندگی در زمینه ساخت منازل مددجویان و آغاز نهضت مناسب‌سازی منعقد شد اما اولویت ما احداث و بازسازی منازل مددجویان در سیل است.
رئیس سازمان بهزیستی كشور گفت: این همكاری الگویی برای فعالیت‌های جهادی خواهد بود؛ چرا كه طرح بسیج سازندگی، طرحی نو، تسهیل گر و اجتماع ‌محور و مطابق با برنامه‌ها و چارچوب‌های بهزیستی است.
وی با اظهار امیدواری از آماده‌سازی به موقع واحدهای مسكونی برای مددجویان بهزیستی، افزود: ناظران كیفی در روستاها بنیاد مسكن و ناظران فنی در شهرها سازمان نظام مهندسی خواهد بود.

* اولویت بازسازی منازل مسكونی مناطق سیل‌زده، با مددجویان بهزیستی است
محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی نیز در این نشست گفت: رویكرد ما فقط عمرانی و ساخت و ساز نیست بلكه فرهنگی و اجتماعی است و لازم است ماهانه كارنامه عملكردی استان‌ها با اولویت مناطق ‌سیل‌زده صادر شود.
وی افزود: در سیل اخیر شاهد مشاركت مردم و گروه‌های جهادی بودیم و این بلای طبیعی اتحاد و انسجام و هم‌گرایی و هم‌افزایی را برای ما به ارمغان آورد اما با توجه به آلام مردم در مناطق سیل‌زده یك تفاهمنامه با بنیاد مسكن به عنوان نماینده دولت منعقد شد.
زهرایی ادامه داد: ورود به ساخت و ساز بهانه‌ای است برای ورود به جامعه تحت پوشش با تجربه زلزله كرمانشاه، تمام زوایای طرح را بررسی كردیم و تفاهمنامه حاضر مبنی بر احداث پنج هزار واحد مسكونی و مناسب‌سازی 15 هزار واحد مددجویی امضا و ابلاغ شد كه در حال حاضر اولویت اول ما برای بازسازی و تعمیر با مددجویان بهزیستی است؛ بنابراین استان‌ها موظفند پس از احصای لیست واحدهای تخریبی اطلاعات را در سامانه بارگذاری كنند.
رئیس سازمان بسیج سازندگی با اشاره به احداث هزار و 700 واحد و بازسازی 2 هزار و 600 واحد مددجویی، تصریح كرد: اگر آمار واحدهای مسكونی تخریب‌شده در سیل خوزستان را نیز به مجموع آمار اضافه كنیم، نزدیك به 6 هزار واحد مسكونی نیازمند رسیدگی است.
زهرایی افزود: از سوی دیگر طرح «جهاد همبستگی ملی» كه با هدف كمك به سیل‌زدگان مناطق مختلف كشور مطرح شده است، ایده‌ای كارآمد و راهگشا است كه با كمك مردم می‌تواند نتایج درخشان و اثربخشی داشته باشد كه براساس این طرح، هر مسجد در سراسر كشور یك منزل مسكونی را بازسازی و یا نوسازی می‌كند.
وی تصریح كرد: در حال حاضر 75 هزار مسجد در كل كشور وجود دارد.

* تخریب 4 هزار و 356 واحد مددجویی در سیل اخیر
علی ربوبی دبیر ستاد مسكن مددجویی سازمان بهزیستی كشور نیز در این نشست گفت: سال گذشته تفاهمنامه مشترك بین بهزیستی و بسیج سازندگی مبنی بر احداث پنج هزار واحد مسكونی ویژه معلولان و مددجویان تحت پوشش با اولویت خانوارهای ساكن در مناطق مرزی، روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت امضا شد كه پس از جاری شدن سیل در برخی استان‌ها دستورالعمل با اولویت ساخت و بازسازی واحدهای مسكونی تخریب‌شده در مناطق سیل‌زده ابلاغ شد.
وی با استناد به آخرین اطلاعات سامانه آنلاین بنیاد مسكن، خاطرنشان كرد: تاكنون به جز استان‌های خوزستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، كهگیلویه و بویراحمد هزار و 772 واحد تخریب كامل شدند و 2 هزار و 584 واحد نیازمند تعمیرات و بازسازی هستند.
اجتمام*9185*1834