استاندار تهران: مسیر جریان آب در 39 نقطه استان مسدود است

تهران- ایرنا- استاندار تهران گفت: در 39 نقطه از این استان مسیر جریان عبور آب مسدود و برای بازگشایی و رفع موانع آنها برنامه ریزی شده است.

به گزارش ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی روز دوشنبه در مراسم معارفه مدیركل هواشناسی استان تهران افزود: بخشی از مساله، پیش بینی وقوع شرایط بحرانی اطلاعات هواشناسی است و البته دیگر بخش ها مربوط به دستگاه هایی می شود كه موظف هستند مجوز غیرقانونی برای ساخت و ساز صادر نكنند و حریم و بستر طبیعی رودخانه ها را باز بگذارند.
وی یادآورشد: باید اداره كل هواشناسی را به امكاناتی مجهز كرد كه پیش بینی ها با ضریب خطای 0.2 درصد اعلام شود تا دیگر دستگاه ها نیز وظایف خود را به درستی انجام دهند.
محسنی بندپی اظهارداشت: زمانی كه پنجم فروردین امسال در استان تهران وضعیت آماده باش و ویژه به دلیل بارندگی شدید اعلام شد، یكی از واحدهایی كه ارتباط بسیار نزدیكی با مسئولان دیگر بخش ها ایجاد كرد، اداره كل هواشناسی بود.
استاندار تهران گفت: این استان به دلیل استقرار سفارتخانه ها، وزارتخانه ها و سازمان های مركزی شرایط سیاسی بسیار خاصی دارد.
وی خاطرنشان كرد: با اقداماتی كه از قبل از نوروز بر اساس پیش بینی بلندمدت هواشناسی برای لایروبی نهرها، كانال های آب و روددره ها انجام گرفت، توانستیم شرایطی را فراهم آوریم كه دستگاه های دیگر نیز به وظایف خود به درستی عمل كنند.
محسنی بندپی ادامه داد: سازمان هواشناسی فروردین امسال به دلیل پیش بینی هایی كه احتمال خطای آن بسیار پایین بود، اعتماد و اطمینان خاطری را در كل كشور فراهم كرد و تمامی سازمان ها خود را با داده های پیش بینی آن هماهنگ كردند، آگاهی را افزایش دادند و آماده باش شدند تا عوارض ناشی از سیل به حداقل برسد.
استاندار تهران گفت: اكنون در جهان با دو پدیده تولید بیش از حد گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین مواجه هستیم؛ البته در ایران با وجود عضویت در كنوانسیون جهانی محیط زیست، گازهای گلخانه ای بیش از حد مجاز تولید می شود و این شرایط دقت پیش بینی های هواشناسی را كاهش می دهد.
«مجتبی جلالی» مدیركل جدید هواشناسی استان تهران نیز گفت: تلاش داریم به منظور راه اندازی سامانه پیش بینی وضعیت جوی برای بخش كشاورزی، اقدام كنیم.
وی افزود: نیاز است پخش مستقیم اخبار مربوط به پیش بینی هواشناسی نیز در شبكه 5 صداوسیما فعال شود.
به گزارش ایرنا در این مراسم از خدمات یحیی زارع مدیركل پیشین هواشناسی استان تهران نیز تجلیل شد.
تهرام/3001/ 1008