صادرات غير نفتي از گمركات آذربايجان شرقي 87 درصد افزايش يافت

تبريز- ايرنا - ناظر گمركات استان آذربايجان شرقي و مدير كل گمرك تبريز گفت: 147 هزار تن كالا به ارزش 182 ميليون دلار در فروردين ماه سالجاري از گمركات استان صادر شده است كه نسبت به فرودين سال 97 از لحاظ ارزش دلاري 87 درصد و از حيث وزن 20 درصد افزايش نشان مي دهد.

ليلي اورنگي روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا اعلام كرد: عمده گروه كالاهاي صادر شده از آذربايجان شرقي در اين مدت، شامل مواد پلاستيكي و اشياي ساخته شده از اين مواد ، سوخت هاي معدني ، روغن هاي معدني و محصولات حاصل از تقطير آنها ، ميوه هاي خوراكي پوست مركبات ، ماشين آلات و وسايل مكانيكي و اجزاء و قطعات آنها، چدن آهن و فولاد ، مس و مصنوعات از مس ، شيشه و مصنوعات شيشه اي ، مصنوعات از چدن آهن يا فولاد و فرآورده هاي غلات بوده است.
وي اعلام كرد: اين محصولات به 68 كشور دنيا از قبيل تركيه، عراق، آذربايجان، چين، ارمنستان، گرجستان، بلغارستان، افغانستان، ايتاليا و پاكستان صادر شده است.
وي افزود: كشور تركيه با 66 ميليون دلار، عراق با 36 ميليون دلار، آذربايجان با 15 ميليون دلار، چين با 15 ميليون دلار و ارمنستان با 10 ميليون دلار مهمترين مقاصد كالاهاي صادراتي از گمركات استان در فروردين ماه سالجاري بودند.
اورنگي همچنين گفت: در فروردين ماه امسال پس از انجام تشريفات گمركي 17 هزار تن كالا به ارزش 45 ميليون دلار از طريق گمركات استان وارد شده است كه از لحاظ وزن 10 درصد و از نظر ارزش دلاري 2 درصد افزايش نشان مي دهد.
وي اعلام كرد: عمده كالاهاي وارده شامل ماشين آلات و وسايل مكانيكي اجزاء و قطعات آنها، گوشت و احشاي خوراكي، توتون و تنباكو ، مواد پلاستيكي و اشياي ساخته شده از اين مواد ، سبزي و نباتات ريشه و غده هاي زيرخاكي خوراكي ، كاكائو و فرآورده هاي آن ، محصولات شيميائي آلي است.
وي كاغذ و مقوا ، چوب و اشياء چوبي و زغال چوب، چدن آهن و فولاد را از ديگر كالاهاي وارد شده به استان برشمرد و گفت: اين كالاها از 26كشور مختلف دنيا به ويژه تركيه، امارات متحده عربي ، آلمان، چين، گرجستان، سوئيس ،بلغارستان، ايتاليا، هلند و فدراسيون روسيه از طريق گمركات استان وارد كشور شده است.
وي گفت: فرودين امسال تركيه با 26 ميليون دلار، امارات متحده عربي با 8 ميليون دلار، آلمان با 3 ميليون دلار، چين با 2 ميليون دلار، گرجستان با يك ميليون دلار بيشترين سهم را در كالاي وارد شده به گمركات استان داشتند.
وي همچين اعلام كرد: در همين مدت 131 هزار و 782 مسافر از مبادي مرزي گمركات استان تردد كرده اند كه نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل مسافرين خروجي 6 درصد كاهش و مسافرين ورودي 4 درصد افزايش داشته است.
اورنگي در پايان خاطرنشان كرد: درآمدهاي وصولي گمركات استان در فروردين ماه سالجاري افزون بر 221 ميليارد ريال بوده است كه اين رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 18 درصد افزايش داشته است .
3071/518