سالانه 125میلیون مترمكعب آب پایدار به دریاچه ارومیه هدایت می شود

تبریز- ایرنا- مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی گفت: با اتمام و بهره‌برداری از پروژه مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهری تبریز و انتقال پساب حاصل از آن، سالانه بیش از 125 میلیون مترمكعب آب به پیكره دریاچه ارومیه هدایت خواهد شد.

خلیل ساعی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: یكی از برنامه‌های اصلی دولت تدبیر و امید، توجه به موضوع احیای دریاچه ارومیه بوده و با تشكیل كارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه برنامه‌ای در قالب 26 بند به تصویب رسید كه تا به امروز بخشی از این برنامه محقق شده است.
وی افزود: در ادامه اجرای برنامه‌های تدوین ‌شده، یكی از راهكارهای اساسی احیای دریاچه ارومیه تأمین آب از محل منابع جدید و دائمی است كه در این خصوص سه پروژه تصفیه ‌خانه‌های فاضلاب شهری تبریز و ارومیه و انتقال پساب حاصل به سمت پیكره و انتقال آب از رود زاب به دریاچه ارومیه مطرح‌ شده است.
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی اضافه كرد: پروژه‌های مطرح‌شده از اصلی ‌ترین منابع تأمین آب پایدار در مسیر احیای دریاچه است و با تحقق آن شاهد ورود یك منبع عظیم آبی پایدار و دائم به پیكره دریاچه ارومیه خواهیم بود كه به وضعیت بارشی حوضه ارتباطی نخواهد داشت.
وی ادامه داد: در حال حاضر پروژه مدول دوم تصفیه‌ خانه فاضلاب شهری تبریز بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیكی دارد كه در صورت اتمام و بهره‌برداری سالانه بیش از 125 میلیون مترمكعب آب به پیكره دریاچه ارومیه هدایت خواهد شد.
ساعی گفت: در كنار این موضوع با بهره‌برداری از پروژه طرح انتقال آب زاب به دریاچه سالانه 650 میلیون مترمكعب و با اتمام تصفیه‌خانه فاضلاب شهری ارومیه سالانه 55 میلیون مترمكعب آب به پیكره دریاچه ارومیه منتقل می‌شود.
وی خاطرنشان كرد: با توجه به تأكیدات معاون اول محترم رئیس‌جمهور و رئیس محترم سازمان حفاظت محیط‌زیست بر اتمام این 3 پروژه، امیدواریم تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد كه در این صورت در كنار همه اقدامات فنی و فرهنگی شاهد ورود سالانه حدود 800 میلیون مترمكعب آب ثابت به پیكره دریاچه ارومیه خواهیم بود.
به گزارش ایرنا، تراز دریاچه ارومیه از سال 1344 تا سال 1372 در حد فاصل یكهزار و 274 متر تا یكهزار و 278 متر متغیر بود، اما از این تاریخ روند كاهشی تراز دریاچه آغاز شد و تا سال 1393 كاهش متوسط سالانه 40 سانتی متر و در مجموع 8 متر از تراز دریاچه ارومیه به ثبت رسید.
پس از تصویب طرح نجات دریاچه ارومیه و با وجود تغییر نداشتن چشمگیر بارش های حوضه در چهار سال گذشته تراز دریاچه ارومیه نسبت به تراز احتمالی از روند گذشته با افزایش 90 سانتیمتری همراه شد كه این نشان ‌دهنده توقف روند كاهشی و تثبیت وضعیت دریاچه است.
دریاچه ارومیه یكی از مهمترین و ارزشمندترین زیست‌ بوم‌های آبی در شمالغرب ایران است كه 550 گونه گیاهی یك ‌ساله و چند ساله در ناحیه اكولوژیك آن شناسایی شده و پوشش گیاهی بیشتر این منطقه شامل گونه‌‌های شورپسند، خشكی ‌دوست و آبزی است.
این دریاچه به ‌دلیل برخورداری از ویژگی‌های طبیعی و اكولوژیكی منحصر به فرد از سال 1346 به عنوان پارك ملی و به همراه جزایر كبودان و قویون داغی جزو مناطق حفاظت شده اعلام شد.
دریاچه ارومیه در سال 1354 به عنوان سایت رامسر( تالاب بین ‌المللی) ثبت و در سال 1356 از سوی یونسكو جزو مناطق حفاظت ‌شده نیز اعلام شد.
حوضه آبریز این دریاچه با مساحت 51 هزار و 876 كیلومترمربع یكی از 6 حوضه آبریز اصلی كشور است.
6120/518