خطر رژیم های غذایی برای دختران جوان

تهران- ایرنا- این روزها رژیم های غذایی با گونه های مختلف گیاهخواری و خام خواری طرفداران بسیاری برای كاهش وزن پیدا كرده است غافل از آن كه در تنظیم هرم های غذایی دو اصل تنوع و تعادل فراموش می شود و افراد دچار آسیب های جسمی و حتی روحی می شوند.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، آمار ها نشان می دهد حدود 70 درصد رژیم های لاغری با شكست مواجه می شوند زیرا افراد به ویژه زنان كه طرفداران اصلی كاهش وزن هستند، پس از مدتی كه به وزن مطلوب خود رسیدند دوباره شروع به پرخوری كرده و چاق می شوند.
كارشناسان تغذیه و رژیم درمانی بر این باورند كه در تنظیم رژیم غذایی برای كاهش وزن، باید توجه داشت كه در یك رژیم غذایی صحیح رعایت دو اصل تنوع و تعادل ضروری است، حتی در رژیم های غذایی كه برای كاهش وزن تنظیم می شود هیچ یك از پنج گروه اصلی نباید حذف شود.
به گفته آن ها، افرادی كه برای كاهش وزن از مصرف مواد نشاسته ای مثل نان، برنج، ماكارونی و بطور كل گروه نان و غلات را از برنامه غذایی خود حذف می كنند یا از مصرف چربی و روغن خودداری می كنند دچار انواع كمبودهای تغذیه ای مثل كمبود ویتامین های گروه B و ویتامین محلول در چربی می شوند كه نتیجه آن به خطر افتادن سلامت سیستم عصبی مثل تحریك پذیری، مشكلات قاعدگی، ریزش مو و مشكلات پوستی است.

*خطر رژیم های غذایی نامناسب برای دختران بیشتر است
احمد عبادی كارشناس تغذیه در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: خطر رژیم‌ های غذایی نامناسب برای نوجوانان و جوانان دختر بیشتر است، دختران در این سنین نسبت به تصویر بدنی خود حساس ترند و برای اینكه در این گونه رژیم های غذایی محدودیت شدید در مصرف مواد غذایی دارند، حذف یك وعده غذایی موجب بروز انواع كمبوهای تغذیه ای مثل آهن، كلسیم، روی و كمبود ویتامین ها ، اختلال در سرعت رشد، كوتاه قدی و غیره می شوند.
وی ادامه می دهد: در نوجوانی بدن همچنان در حال رشد است، عدم تامین نیازهای تغذیه ای موجب اختلال رشد، سوءتغذیه و در نهایت كوتاه قدی می شود.
عبادی افزود: برخی از نوجوانان دختر در این سنین به علت حساس بودن به وزن بدن مصرف قرص های لاغری، روی می آورند، رژیم های غذایی سخت و بدون مشورت با متخصص تغذیه عوارض جانبی نامطلوبی نظیر تهوع ، تحمل نكردن سرما ، ریزش مو ، مشكلات پوستی، سنگ كیسه صفرا و نامنظمی سیكل قاعدگی را به همراه دارد.

*حذف چربی ها ممنوع
این كارشناس تغذیه تاكید می كند: رژیم ‌های سخت غذایی روی قاعدگی دختران جوان تاثیر گذاشته و باعث بی‌نظمی آن می‌شود، در این گونه رژیم های غذایی معمولا مصرف چربی ها حذف می شوند در حالی كه چربی ها مهمترین منبع تامین انرژی هستند و لازم است 30 درصد انرژی مورد نیاز روزانه از چربی ها تامین شود.
وی می گوید: بنابراین حذف چربی ها اگر چه ممكن است در كوتاه مدت موجب لاغری شود ولی بروز كمبود ویتامین های محلول در چربی در دراز مدت مثل ویتامین های A،D ،E،K مشكلات متعددی از جمله مشكلات پوست، مو، كاهش سرعت رشد و غیره را بدنبال دارد.
عبادی اضافه می كند: رژیم‌های سخت و طولانی مدت باعث كمبود ویتامین ها و مشكلات جسمی جدی می‌شود اما در این میان نباید پیامدهای روحی را از یاد برد كه در اكثر موارد نگران كننده و متاسفانه شایع است، این افراد در اغلب موارد به جایی می‌رسند كه از تغذیه دوری می كنند و در این شرایط لذت غذا خوردن، حس گرسنگی و سیری جای خود را به ترس‌های جدی می‌دهند كه در طولانی مدت قابل تحمل نیست.
وی می افزاید: ترس از شكست در پیروی از رژیم غذایی و اضافه وزن موجب اضطراب ، فشارها و تنش های روحی، اختلالات عصبی و بی اشتهایی در دختران می‌شود.

*مصرف زیاد مایعات باور غلط رژیم لاغری
مینا گودرزی متخصص رژیم درمانی نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: رژیم های غذایی غلط كه شامل مصرف زیاد مایعات است به دلیل رقیق شدن خون و اختلالات الكترونیكی، كمبود شدید سدیم و كمبود پروتئین ایجاد می شود كه با علائمی مانند حالت تهوع ، گیجی ، سرگیجه و در موارد شدید كما همراه است.
وی اضافه می كند: در رژیم های غذایی ماهی، تخم مرغ، سبزیجات و دیگر غذاهای دریایی وجود ندارد و از اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 بی بهره است سلامت قلب و عروق ، چشم و عملكرد ذهنی به خطر می افتد.

*گیاهخواران در معرض كمبود روی
گودرزی می گوید: گیاه خواران اغلب در معرض خطر كمبود روی هستند افرادی كه رژیم گیاه خواری دارند باید از منابع غذایی غنی از روی مانند غلات كامل غنی شده ، حبوبات و فرآورده های سویا مصرف كنند و مصرف نكردن شیر ، تخم مرغ و گروه گوشت در این افراد باعث كاهش ویتامین B12 و افزایش خطر بیماری های قلبی- عروقی می شود.
وی ادامه می دهد: خطر كمبود ویتامین های گروه B در افرادی كه رژیم های غذایی سخت دارند منجر به بروز نشانه های عصبی و روانی شامل عدم تعادل حركتی، افسردگی، اختلالات روحی، عدم تمركز و كم خونی می شود.
وی با بیان اینكه گرسنگی بیشتر از هشت ساعت می‌تواند نقش موثری در كاهش قدرت حافظه داشته باشد، ادامه می دهد: به همین دلیل توصیه می‌شود افراد هنگامی كه مشغول كارهای ذهنی می‌شوید هر 30 تا 45 دقیقه یك بار برای تنظیم قند خون، به مقدار كم از مواد غذایی مناسب استفاده كنند، برای داشتن حافظه قوی، پیروی از یك رژیم غذایی متعادل و مناسب همراه با ورزش منظم می‌تواند نقش مهم و موثری داشته باشد.
گودرزی اضافه می كند: كاهش وزن مناسب و استاندارد، در هفته نیم تا یك كیلو و در یك ماه 2 تا چهار كیلو است، این مقدار كاهش وزن به سلامتی بدن لطمه ای وارد نمی كند.

*كاهش سریع بدن با ناراحتی عصبی همراه است
وی می گوید: كاهش سریع وزن باعث مقاومت بدن در برابر كاهش پیوسته وزن و بروز عوارضی مثل ناراحتی‌های عصبی، خشكی پوست، ریزش مو ، افت شدید فشار خون، ابتلا به كم خونی شدید و آسیب به ارگان‌های حساس بدن می‌شود.
این متخصص رژیم درمانی در پایان تاكید می كند: بهترین روش لاغری استفاده از تمام گروههای غذایی نان و غلات، فرآورده‌های غلات، سبزیجات، میوه‌جات، لبنیات، گوشت قرمز و سفید، تخم‌مرغ و حبوبات است و برای كاهش وزن به تعادل و تنوع مواد غذایی و میزان آنها باید توجه كرد.
گزارش از رقیه نوری
اجتمام*9022*9105