۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
کد خبر 83312653
۰ نفر
مشاور موگرینی: اروپا می تواند برجام را نجات دهد

تهران – ایرنا – یك مشاور فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: پس از آنكه ایران مذاكره با آمریكا را رد كرده است اروپا هنوز می تواند توافق هسته ای را نجات دهد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی رادیو كاناد (سی بی سی ) ، ناتالی توچی گفت: اتحادیه اروپا احتمالا 120 روز زمان می خواهد تا ایران را درباره نتیجه دادن برجام متقاعد سازد.
بر اساس این گزارش ، تنش ها بین آمریكا و ایران در حال افزایش است. این مساله اتحادیه اروپا را درگیر تلاش برای نجات توافق هسته ای بین المللی با ایران كرده است.
روز چهارشنبه گذشته رئیس جمهور ایران تهدید كرد كه از بخش هایی از برجام خارج می شود مگر اینكه اتحادیه اروپا راهی برای محافظت از ایران در برابر تحریم های آمریكا بیابد. در این حال دولت آمریكا تحریم های جدیدی اعمال كرده و یك ناوگروه تهاجمی را نیز به خلیج فارس اعزام كرده است.
در این شرایط ، « ناتالی توچی » مشاور فدریكا موگرینی دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا از رم با رادیو 'سی بی سی' گفتگو كرد.
توچی در پاسخ به این سوال كه مخاطرات موجود تنش ها بین آمریكا و ایران چیست ؟ گفت : مخاطرات بخصوص برای اروپا به چند دلیل بالا است. توافق هسته ای با ایران یكی از عناصر كلیدی در نظام منع اشاعه هسته ای جهانی است كه آشكارا یك سنت و سابقه در این زمینه به جا گذاشته است. برجام یكی از عناصر كلیدی كمك كننده به امنیت خاورمیانه است یا حداقل اینكه عنصری است كه از وخامت بیشتر اوضاع در خاورمیانه جلوگیری می كند.
وی افزود: در نهایت و شاید بتوانم بگویم مهمتر از هر چیز دیگری ، برجام یك مورد كلیدی است كه در نهایت ثابت می كند كه چندجانبه گرایی و دیپلماسی چندجانبه و قوانین بین المللی واقعا نتیجه می دهد و هنوز می تواند نتیجه بخش باشد و آشكار است كه بدون این عناصر ، نمی توانیم یك سیستم بین المللی بر پایه مقررات داشته باشیم.
مشاور موگرینی در پاسخ به این سوال كه از نظر كاخ سفید و بخصوص افرادی مانند جان بولتون افزایش فشارها نتیجه دارد و رویكرد اروپا اشتباه است ، گفت: نكته در اینجا این است كه ما هدف های بطور بنیادین متفاوتی داریم. هدف های اتحادیه اروپا تا جایی كه به برجام مربوط است ، مهار برنامه هسته ای ایران است. این به خودی خود یك هدف است. ما هیچ هدف پنهانی نداریم. هدف دولت ترامپ كاملا متفاوت و همانا فروپاشی رژیم در ایران است.
وی افزود: چیزی كه بسیار روشن است این است كه تمدید نشدن برخی از معافیت های تحریمی واقعا تبعیت از برجام را برای ایران ناممكن می سازد. در مورد اینكه آیا هدف راهبرد آمریكا درمورد فروپاشی رژیم در ایران صادقانه باید بگویم كه من رژیم ایران را در آستانه فروپاشی نمی بینم. من شاهد تغییر راهبرد و سیاست ایران در خاورمیانه در یك سال گذشته نیستم. از نظر من سیاست آمریكا اصلا نتیجه ای نداشته است.
مشاور موگرینی در پاسخ به این كه برخی می گویند هدف آمریكا و بولتون جنگ با ایران است ، گفت:فكر نمی كنم كه جنگ امكان پذیر باشد. فكر نمی كنم كه آمریكا توان نظامی اجرای جنگ در ایران را داشته باشد. منظورم این است كه حتما می توانند وارد جنگ بشوند اما مساله این است كه می خواهند در جنگ پیروز بشوند در حالی كه واقعا قادر به پیروز شدن در جنگ عراق نبوده اند در حالی كه عراق بسیار كوچكتر و ضعیف تر از ایران است. بنابراین فكر نمی كنم این هدف واقع بینانه ای باشد.
وی افزود: البته این حرف درست است كه اگر در نهایت دیپلماسی شكست بخورد در این صورت راه به سمت جنگ باز خواهد شد و دقیقا به همین علت است كه اروپایی ها درباره تنش افزایی كنون بسیار نگران هستند. ما به آمریكا تاكید می كنیم كه این مساله تبعات زیادی دارد و تلاش می كنیم ایران را نیز قانع كنیم كه ایجاد تنش بیشتر و بازی كردن در زمین آمریكا به نفع آنها نیست.
مشاور موگرینی افزود: ایجاد بهانه ای برای مداخله نظامی چیزی است كه بولتون می خواهد و سابقه این مساله به دولت بوش می رسد. به نظرم این مساله برای ایرانیان نیز روشن است.
' در حقیقت هر چند رئیس جمهور روحانی گفت كه اگر طرف های دیگر برجام سهم خود را انجام ندهند ایران تمایلی به اجرای كامل تعهدات خود ندارد اما واقعا ما درباره شروع مجدد قابل ملاحظه برنامه هسته ای ایران صحبت نمی كنیم. ما دستكم نه تنها 60 ر وز - از نظر من شاید 120 روز - وقت داریم تا واقعا كاری انجام دهیم تا به ایرانی ها ثابت كنیم كه واقعا می توانیم بخش مربوط به خودمان را عملی كنیم. '
شورای عالی امنیت ملی ایران هفته گذشته در سالروز خروج آمریكا از برجام دربیانیه ای خطاب به كشورهای عضو برجام از كاهش تعهدات ایران در برجام خبر داد و اعلام كرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت ومنافع مردم ایران و در اعمال حقوق خود مندرج دربندهای 26 و 36 برجام، از 18اردیبهشت 98برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می كند.
در بیانیه شورای عالی امنیت ملی كشورمان كه طی نامه های جداگانه از سوی حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت ملی به سران كشورهای عضو برجام اعلام شد؛ به كشورهای باقیمانده در برجام 60 روز برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانكی و نفتی فرصت داد.
روحانی تاكید كرده است كه هر زمان كه خواسته های ما تامین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد كرد.
آمریكا روز 18 اردیبهشت ماه سال گذشته از توافق هسته 1+5 با ایران خارج شده و تمامی تحریم ها علیه ایران را بازگرداند.سایر كشورهای عضو این توافق با محكوم كردن اقدام واشنگتن اعلام كردند كه به این توافق وفادار می مانند.
اروپام*1078* 1546