ثبت نام آزمون ورودی پایه هفتم سمپاد تمدید شد

تهران- ایرنا- رئیس مركز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان از تمدید زمان ثبت نام آزمون ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد خبر داد و گفت: پیش از این 23 اردیبهشت برای ثبت نام درنظر گرفته شده بود كه تا 25 اردیبهشت تمدید شد.

«فاطمه مهاجرانی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ثبت نام برای دانش آموزان متقاضی از 16 اردیبهشت ماه آغاز شده است و داوطلبان تا ساعت 24 روز 25 اردیبهشت فرصت دارند با ورود به سامانه hoosh.medu.ir و وارد كردن مشخصات فردی و كد دانش آموزی كه مدرسه در اختیار آنها قرار داده، ثبت نام كنند.
وی اضافه كرد: تاكنون 128 هزار و 250 نفر از دانش آموزان ثبت نام كرده اند و ثبت نام 117 هزار و 749 نفر با پرداخت هزینه آزمون، قطعی شده است.
رئیس مركز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان با بیان اینكه در مجموع حدود 16 هزار دانش آموز برای ورود به پایه هفتم مدارس سمپاد (سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) در سال تحصیلی 99-98 پذیرفته می شوند و نتایج نیمه مردادماه اعلام می شود، افزود: سال گذشته به دلیل برگزاری نوع آزمون، یك هزار و 500 صندلی خالی داشتیم و تعداد پذیرفته شدگان در مجموع 15 هزار نفر بود.
وی با بیان اینكه آزمون این پایه تحصیلی 30 خرداد به صورت همزمان در سراسر كشور برگزار می شود، یادآور شد: داوطلبان می توانند یك هفته قبل با مراجعه به سامانه، كارت شركت در آزمون را دریافت كنند كه در آن حوزه ها و زمان سنجش هوش مشخص شده است.
مهاجرانی با اشاره به اینكه سوال های كلیات سنجش هوش و به صورت چند گزینه ای است، تصریح كرد: تلاش می شود تا در سال های آینده برگزاری آزمون به شیوه سه مرحله ای آزمون درسی هوشی، آزمون هوش و مصاحبه احیا شود.
بر اساس اعلام مركز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان، كسب مقیاس «خیلی خوب» در تمامی دروس نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی در سال تحصیلی 97-1396و كسب مقیاس «خیلی خوب» در تمامی دروس در نوبت اول پایه ششم در سال تحصیلی 98 -1397برای شركت در این سنجش الزامی است. چنانچه داوطلبی در مجموع دو سال تحصیلی پایه‌های پنجم و ششم ابتدایی حداكثر در یك عنوان درسی، مقیاس «خوب» را كسب كرده باشد، ثبت نام وی بلامانع است.
تمامی فرآیند ثبت نام به صورت اینترنتی توسط داوطلبان انجام خواهد شد و مدارس محل تحصیل داوطلبان، در این خصوص مسئولیتی نخواهند داشت.
داوطلبان پس از طی مراحل ثبت‌نام، شماره پی‌گیری را باید دریافت كرده و آن را برای استفاده‌های بعدی نزد خود نگهداری كنند.
مدارس استعدادهای درخشان فاقد امكانات خوابگاهی و شبانه‌روزی هستند و تحصیل دانش‌آموزان پذیرفته ‌شده در این مدارس طبق مصوبه هیئت امنای سمپاد، مستلزم پرداخت حق‌الثبت به میزان 50 درصد شهریه مصوب مدارس غیردولتی شهرستان مربوط است (رقم مصوب حق‌الثبت، هر ساله از سوی اداره كل آموزش و پرورش استان اعلام خواهد شد).
اكنون در مجموع 120 هزار دانش آموز متوسطه اول و دوم در 670 مدرسه سمپاد در سراسر كشور به تحصیل اشتغال دارند كه حدود 40 درصد آنها در متوسطه اول و 60 درصد در متوسطه دوم هستند.
**1883**1584