۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲
کد خبر 83312605
۰ نفر
21 رشته قنات در سراوان مرمت شدند

زاهدان- ايرنا- مدير جهاد كشاورزي سراوان در جنوب شرق سيستان و بلوچستان گفت: 21رشته قنات از سال گذشته تاكنون با اعتبار 850 ميليون تومان در اين شهرستان مرمت و بازسازي شدند.

شيرزاد كمالي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: عمليات مرمت و بهسازي قنوات انجام شده در سراوان شامل كول گذاري، ريزش برداري، سنگ بند سيمان، طوقه چيني، بغل بري و تغيير مسير و پوشش بتني مظهر قنات بوده است.
وي ادامه داد: 163 هكتار از زمين هاي كشاورزي سراوان زير پوشش اين 21 رشته قنات هستند كه هزار و 53 بهره بردار از آب اين قنات ها براي مزارع كشاورزي خود استفاده مي كنند.
مدير جهاد كشاورزي سراوان تعداد قنات هاي اين شهرستان را افزون بر 120 رشته قنات عنوان كرد و افزود: سال 96 نيز 32 رشته قنات با اعتبار 21 ميليارد و 864 ميليون ريال در بخش هاي مركزي، بم پشت و جالق اين شهرستان مرمت و بازسازي شدند.
وي خاطر نشان كرد: شهرستان سراوان داراي پرآب ترين و طولاني ترين قنات هاي سيستان و بلوچستان است.
به گزارش ايرنا سيستان و بلوچستان جزو استان هاي قنات خيز كشور محسوب مي شود به گونه اي كه رتبه 6 كشور در تعداد و رتبه چهارم در وابستگي به آب قنات را دارد.
هم اينك هزار و 925 رشته قنات با 2 هزار و 327 كيلومتر طول در سيستان و بلوچستان وجود دارد كه بيشترين آنها در شهرستان هاي خاش، نيكشهر، سراوان و ايرانشهر قرار دارد.
سراوان در 343 كيلومتري زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان و جنوب شرق ايران واقع شده است.
7316**3213