۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
کد خبر 83312577
۰ نفر
استیصال دانش بنیان ها از خود تحریمی ها

بندرعباس - ایرنا - شركت های دانش بنیان از زمان رسیدن به محصول در پارك های علم و فناوری برای فروش و صادرات با اداره های دولتی سر و كار دارند كه روندهای طولانی اداری موجب اتلاف وقت، انرژی و گاهی هم خستگی و استیصال فعالان این عرصه می شود.

به گزارش ایرنا، شركت های دانش بنیان همانطور كه از نام شان بر می آید به منظور تولید محصول های بر پایه دانش شكل گرفته اند و قبل از آنكه شركتی باشند، ایده ای در ذهن دانشجو، محقق، مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه و یا فرد عادی جامعه اند كه تا قبل از این وجود نداشته و یا كسی برای تبدیل آنها به محصول تجاری اقدامی نكرده است.
افزایش تولید نیازمند بازاریابی و فروش فرامحلی است و صاحبان شركت های دانش بنیان در این مسیر باید مجوزهای مختلفی از اداره های دولتی بگیرند كه این فصل مشترك همه این شركت هاست.
در این مسیر اداره هایی كه باید تسهیل گر كارها و فرآیندها برای فعالان اقتصادی باشند به هفت خان پرپیچ و خم رستم تبدیل می شوند.
تعدادی از صاحبان كسب و كارهای دانش بنیان مصداق مشكل سازی اداره های دولتی را در گفت و گو با ایرنا بازگو می كنند.

** دست اندازهای ثبت یك نشان تجاری
صاحب یك كسب و كار دانش بنیان در هرمزگان می گوید: برای تولید فرآورده های مراقبت از پوست و موی طبیعی و بدون مواد شیمیایی مضر تحت نام یك برند ایرانی به ایران برگشتم، دشواری ها از زمان اقدام برای ثبت نشان تجاری كه با رد شدن پی در پی اسامیِ كاملاً فارسی همراه بود آغاز شد.
افروز زیرك زاده ادامه داد: درنهایت پس از یكسال و ارائه درخواست های مختلف و نیز چندین بار مراجعه حضوری، موفق به ثبت نام تجاری شدیم اما همین فرآیندهایی كه در ایران طی كردم، در اروپا ظرف مدت 2هفته تمام شد.
مالك و مدیرعامل شركت كیمیای باغ طبیعت اضافه كرد: در این مسیر شركت هایی مراجعه می كردند و پیشنهاد ثبت به صورت سفارشی یا به قول خودشان VIP با قیمت های بالا، بدون هیچ قراردادی می دادند كه به نظر می رسید به شیوه ای مافیایی و درون شبكه ای عمل می كنند.
وی اشاره كرد: با وجود اینكه تولیدهای شركت ما مطابق استانداردهای روز دنیا، بدون مواد شیمیایی و سازگار با محیط زیست هستند و هیچ آلودگی شیمیایی تولید نمی كنیم اما نتوانستیم در محدوده شهر بندرعباس آزمایشگاه تولیدی خود را راه ‌اندازی كنیم.
زیرك زاده اشاره كرد: این مساله باعث مشكلات رفت‌ و آمد و افزایش هزینه‌ های تولید شده ، از طرفی قوانین موجود فقط بر مبنای كارهای صنعتی و در مقیاس بزرگ تدوین شده اند.

** ایران پس از ژاپن سخت گیرانه ترین قوانین را دارد
زیرك زاده اضافه كرد: قوانین ایران بسیار سختگیرانه تر و پرهزینه تر از اروپاست و سختگیرانه ترین قوانین را بعد از ژاپن دارد، در اروپا با توجه به مدرك تحصیلی و سوابق علمی خود می توانم به عنوان مدیر عامل و مسوول فنی فعالیت كنم ولی قوانین ایران این اجازه را نمی دهد.
وی خاطر نشان كرد: گویا مسئولان فراموش كرده اند هیچ كس مثل خودم كه تمام زندگی و سرمایه‌ ام را برای این كار گذاشته ام دلسوز حفظ كیفیت نیست، با افزایش حجم كار و احساس نیاز به مسوول فنی، این كار را در زمان مناسب می توان انجام داد.
وی همچنین اشاره كرد: بزرگ گرفتن محل فعالیت و حجم بالای سرمایه گذاری برای ابتدای كار غیر منطقی است اما در ایران متراژ محل تولید برای گرفتن مجوز شاخص مهمی است و شاید رونق نداشتن و به تعبیری خانه ارواح بودن شهرك های صنعتی هرمزگان به همین دلیل باشد.
وی خاطر نشان كرد: كشورهای اروپایی بر توسعه تدریجی فعالیت ها تاكید دارند ولی اینجا از ابتدا كارها را در اندازه بزرگ باید آغاز كرد.
وی خاطر نشان كرد: از طرفی تحریم ها باعث گرانی و نایاب شدن بسیاری از دستگاه های مورد نیاز شده و به همین علت بیش از سه برابر سرمایه پیش بینی شده در طرح تجاری سرمایه گذاری كردیم.
** شرایط كنونی اجازه برنامه ریزی نمی دهد
زیرك زاده بیان داشت: ممنوعیت ثبت سفارش بعضی از مواد اولیه، بی ثباتی نرخ ارز، چه برای تهیه مواد اولیه از اروپا و چه در داخل كشور، مانند هزینه چاپ و سایر هزینه های جاری، برنامه ریزی را بسیار دشوار كرده است.
مالك و مدیرعامل شركت كیمیای باغ طبیعت افزود: در چندین مورد كه مواد اولیه ساده را در ایران تهیه كردیم یا بی كیفیت بودند و یا وقتی تحویل گرفتیم تاریخ مصرف نداشتند و شكایت به تعزیزات هم بعد از گذشت ماه ها بی نتیجه مانده است.

** ایران كشور تولید نیست
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قبل از بازگشت بارها این توصیه كه ایران برای تولید مناسب نیست و برنگرد را شنیدم اما می گفتم خواستن توانستن است، حالا با تاسف پس از دو سال باید اعتراف كنم كه بسیار به این فكر می افتم كه ای كاش برنگشته بودم.

** مشكل شركت های دانش بنیان با اداره های دولتی است
مالك و مدیرعامل شركت دانش بنیان فناوران زیست سبز دریا هم می گوید: تحریم ها فرصتی برای فروش محصول های شركت های دانش بنیان شده، زیرا با افزایش قیمت نرخ ارز، بهای كالاهای وارداتی هم بیشتر شده و تمایل خرید كالاهای داخلی در بین مردم افزون تر از گذشته شده است.
فاطمه عیدی قلعه قاضی بیان داشت: اداره ها و نهادهای دولتی بیش از تحریم ها برای شركت های شركت های دانش بنیان مشكل ساز هستند زیرا به جای تسهیل در فرآیند كار و اخذ مجوز بر پیچیدگی های می افزایند.
مالك و مدیرعامل شركت دانش بنیان فناوران زیست سبز دریا اضافه كرد: اكنون از كشور قطر سفارش محصول دریافت شده كه انجام آن مستلزم گرفتن مجوزی ازمعاونت غذا ودارو دانشگاه علوم پزشكی هرمزگان است.
وی ادامه داد: اگر در رمضان موفق به اخذ مجوز از معاونت غذا و دارو نشده و سفارش را تحویل ندهم امكان بازپرداخت وام بانكی كه برای تولید گرفته ام را نخواهم داشت و منزلم به مزایده گذارده می شود.
عیدی بیان داشت: با وجود گذشت یك سال و نیم تلاش برای اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو برای صادرات هنوز موفق نشده ام و معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی هرمزگان به جای بررسی پرونده در بندرعباس، آن را به تهران ارجاع داده است ولی می تواند مانند معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی سایر استان ها خود آن را انجام دهد.
وی ابراز داشت: كارشناسان تهران هیچ شناختی نسبت به این كسب و كار (جلبك و محصول هایی كه از آن بدست می آید) ندارند و كارشناس مربوطه در تهران می گوید نمونه شما را برای آزمایش باید به ژاپن ارسال كرد كه این گفته با وجود پژوهشكده اكولوژی خلیج فارس و دریای عمان در بندرعباس از عجایب است.
مالك و مدیرعامل شركت دانش بنیان فناوران زیست سبز دریا گفت: این در حالی است كه كارشناسان و متخصصان زبده ای در داخل وجود دارد.
مالك و مدیرعامل شركت دانش بنیان فناوران زیست سبز دریا اشاره كرد: برای دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو بارها به تهران سفر كرده ام و ولی هنوز موفق نشده و به مرحله استیصال رسیده ام.
عیدی افزود: با مشكل آفرینی های اداره های دولتی برای تولید كننده نتیجه گرفته ام اینجا آخر دنیا است و تلاش های امثال من به جایی نخواهد رسید.

** مسوولان به سخنان خود عمل كنند
وی ادامه داد: مسوولان حرف خوب زدن را بلد هستند ولی عمل نمی كنند كه یك و نیم سال تلاش برای اخذ مجوز از معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی هرمزگان و سازمان غذا و داروی كشور نمونه آن است

** صادرات راه برون رفت شركت های دانش بنیان از شرایط كنونی است
مدیرعامل یكی دیگر از شركت های دانش بنیان مستقر در پارك علم و فناوری هرمزگان هم می گوید: تحریم ها باعث افزایش قیمت ارز و بالا رفتن هزینه تهیه مواد اولیه و در نتیجه افزایش قیمت محصول تولیدی شركت های دانش بنیان و كاهش قدرت خرید مردم شده است.
علیرضا شیخ جعفری بیان داشت: شرایط اقتصادی كنونی مردم را به سمت تهیه مواد ضروری زندگی سوق داده و همین باعث شده توجه شان به تهیه محصول های شركت های دانش بنیان به دلیل قرار نداشتن در گروه مواد اولیه ضروری خانوار كمتر شود.
مالك و مدیرعامل صنعت و فناوری هوشمند خلیج فارس افزود: این شرایط به صورت خودكار از میزان رشد مورد انتظار شركت ها می كاهد و صادرات راهكار حل آن است ولی به دلیل كندی اداره های دولتی در انجام كارها نتیجه مورد انتظار بدست نمی آید.
وی ادامه داد: به همین دلیل شرایط صادراتی فراهم نیست و در این شرایط كه وضعیت اقتصادی به روز و لحظه ای تغییر می كند، برای پیگیری یك نامه باید هفته ها و گاهی ماه ها وقت صرف كرد.

** كندی فرآیندهای اداری به اندازه تحریم ها اثر منفی دارد
مدیرعامل صنعت و فناوری هوشمند خلیج فارس اظهار داشت: تحریم ها و روند كُند انجام كارها توسط اداره های دولتی به یك میزان بر شركت های دانش بنیان اثر منفی دارند و مسوولان از گذشته به فكر بهبود بخشیدن فرآیندهای اداری بوده اند ولی شرایط تحریمی كنونی اهمیت آن را بیشتر نشان داده است.
شیخ جعفری خاطر نشان كرد: از سوی دیگر در ساختار اداری كشور برنامه ریزی مناسبی برای رفع چالش ها وجود ندارد و بیشتر زمان ها ساده ترین و راحت ترین راهكار را انتخاب می كند.
وی ادامه داد: نمونه این رفتار را در خاموشی های تابستان سال گذشته مشاهده شد، اما می شد با برنامه ریزی و اجرای مدیریت مصرف با هوشمندسازی سیستم های برقی منازل، اداره ها و ارگان ها در مصرف برق صرفه جویی كرد ولی در نهایت خاموشی انتخاب و اعمال شد.
مالك و مدیرعامل صنعت و فناوری هوشمند خلیج فارس اظهار داشت: شاید اداره های دولتی به دلیل بودجه نفتی خود بتوانند فعالیت هایشان را تعطیل كنند ولی تعطیلی برای بخش خصوصی به معنای نداشتن درآمد است.
رییس پارك علم و فناوری هرمزگان هم می گوید: نگرش مدیران صنعتی همیشه این بوده كه نیازهای خود را از تامین كننده مطمئن خارجی تهیه كنند كه اكنون تحریم ها اجازه ادامه این كار را به آنها نمی دهد.
علی فتا ادامه داد: این مدیران حاضر نیستند برای رفع نیاز های صنعت خود از توان شركت های دانش بنیان داخلی كه چند جوان دانش آموخته دانشگاهی تاسیس كرده اند استفاده كنند ولی تحریم ها آنها را ناچار به این كار می كند.
وی اضافه كرد: همین صنایع مستقر در بندرعباس برای تامین نیازهای خود تمایل دارند به شركت های بزرگ مستقر در خارج استان سفارش دهند.

** تحریم فرصتی برای گذار به اقتصاد دانش بنیان
رییس پارك علم و فناوری هرمزگان اظهار داشت: با تحریم ها و كاهش ارزش پول ملی به یك چهارم، مزیت صادراتی خوبی برای صادرات محصول های دانش بنیان و سایر بخش ها مانند كشاورزی و صنعت فراهم شده و این شرایط می تواند آغازی برای گذر از اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش بنیان باشد.
فتا خاطر نشان كرد: وابستگی شركت های دانش بنیان به مواد اولیه خارجی اندك است و بیشتر محصول های با استفاده از مواد موجود در منطقه تولید می شوند.

** ساختار دست و پا گیری اداری، دردسرساز تر از تحریم ها
وی یاد آور شد: حتی یكی از شركت های دانش بنیان مستقر در این پارك اقدام به تاسیس دفتر در كشور قطر كرده و سفارش های خوبی هم دارد و انتظار می رود اداره های دولتی روندهای دست و پا گیر و شاید خسته كننده اداری را تسهیل كنند كه تحقق این امر می تواند تاثیر گذاری تحریم ها را كاهش دهد.
فتا بیان داشت: این ساختارهای دست و پا گیری اداری بسیار دردسرساز تر از تحریم ها هستند كه ربطی به تحریم ها هم ندارد بلكه خود تحریمی است.

** مجوزها در زمان كمتر از 2 هفته صادر شود
استاندارهرمزگان از زمان پذیرفتن مسوولیت استانداری این استان در سال 96 بارها در نشست های تخصصی و غیر تخصصی به مسوولان اداره های دولتی تاكید كرده پرونده ها در زمان كمتر از 2 هفته بررسی و نتیجه به متقاضیان اعلام شود.
از آن زمان تا كنون 2 سال می گذرد و استاندار هرمزگان باز هم دراولین نشست شورای اشتغال هرمزگان در سال 98 از مدیران خواست خود پیگیر پرونده ها باشند و مشكل های آنرا حل كنند.
اما با وجود تاكیدهای فراوان استاندار، این پیگیری توسط اداره های دولتی استان به خوبی انجام نمی شود كه بنظر می رسد كُندی انجام فرآیندها در اداره های دولتی را نمی توان متوجه خارج از مجموعه دانست.
با توجه به نظرهای بیان شده می توان با سهل و روان كردن كارهای دولتی شرایط را برای صادرات بیشتر و كسب درآمدهای ارزی از طریق دانش بنیان ها مهیاتركرد.
3219 / 2094/6048