انفجار‌های بندر الفجیره می‌تواند خرابكاری كشور‌های ثالث باشد

تهران- ایرناپلاس- رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأكید بر اینكه هیچ كشوری به‌اندازه ایران خود را مقید به امنیت منطقه نمی‌داند، می‌گوید: انفجار‌های بندر الفجیره می‌تواند خرابكاری كشور‌های ثالث باشد كه اهدافشان در ناامنی منطقه تأمین می‌شود.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیروز پس از انتشار اخبار مربوط به انفجار بندر الفجیره در توئیتی نوشت: انفجار‌های فجیره نشان داد امنیت جنوب خلیج‌فارس شیشه‌ای است.

او به ایرناپلاس درباره این توئیت خود می‌گوید: در این توئیت قصد داشته هشدار دهد وقتی كشور‌های جنوب خلیج‌فارس منطقه را به منطقه نظامی تبدیل می‌كنند، خودشان بیش از همه از این وضع آسیب می‌بینند كه انفجار‌های دیروز این واقعیت را نشان داد.

او در همین حال می‌افزاید: جمهوری اسلامی ایران همواره در دهه نود با اغلب كشور‌های منطقه موافقت‌نامه‌های همكاری امنیتی برای امنیت خلیج‌فارس امضا كرده و هیچ كشوری به اندازه ایران خودش را پایبند به امنیت منطقه ندانسته است.

فلاحت‌پیشه با تأكید بر اینكه منطقه خلیج‌فارس باید یك منطقه امن باشد، اضافه می‌كند: من قبلاً در توئیتی نوشته بودم كه كشور‌های ثالث ممكن است اوضاع منطقه را برهم بزنند و اوضاع را به سمت جنگ پیش ببرند. حتی پیش‌بینی‌ام این بوده است كه ایران و آمریكا خودشان بحران را مدیریت می‌كنند، ولی طرف‌های ثالثی هستند كه ممكن است با یكسری اقدامات انحرافی، اوضاع منطقه را بیش‌ از پیش امنیتی كنند.

رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال كه آیا انفجار‌های بندر الفجیره می‌تواند كارگروه‌های خرابكار ثالث باشد، می‌گوید: بله! به هر حال گروه‌های مختلفی هستند كه اهدافشان در ناامنی منطقه تأمین می‌شود. من قبلاً هم تأكید كردم كه باید خط قرمزی بین ایران و آمریكا در مدیریت تحولات وجود داشته باشد كه طرف‌های ثالث بحران‌افكنی نكنند. جمهوری اسلامی هم این خرابكاری‌ها را محكوم و اعلام كرده باید ماهیت این افراد مشخص شود.