صادرات صنایع معدنی ایران ادامه دارد

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره خانه معدن ایران معتقد است: اعمال تحریم بر روی صنایع معدنی ایران پیش از این توسط آمریكا به اجرا گذاشته شده بود و تحریم های جدید، موضوع تازه ای نیست؛ در این شرایط، صنایع معدنی همچنان نقش خود را در صادرات غیر نفتی ایفا می كند.

«بهرام شكوری» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با اشاره به اینكه مواد معدنی و صنایع مربوط به آن، بیشتر محل فعالیت بخش خصوصی است، گفت: بخش خصوصی در گذشته راه های فعالیت خود را شناسایی كرده و در شرایط فعلی نیز همان راه ها را ادامه می دهد.
وی با اشاره به سهم 25 درصدی مواد معدنی و صنایع مرتبط با آن در صادرات غیرنفتی كشور، گفت: در شرایط تحریم، صادرات مواد معدنی و صنایع مرتبط به آن دارای مخاطره (ریسك) و هزینه بالاتر خواهد بود اما امكانپذیر است و در گذشته نیز این مهم انجام می شد.
شكوری گفت: آمارهای پیشین گویای آن است كه معدن و صنایع معدنی تا ارقام 12 تا 15 میلیارد دلار هم سابقه ارزآوری داشته است.
رئیس كمیسیون معدن وصنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران تاكید كرد: دولت باید به بخش خصوصی اعتماد كند، تا شرایط گذر از این وضع فراهم شود.
مجموع صادرات غیرنفتی پارسال به وزن 117 میلیون و 228 هزار تن به ارزش 44 میلیارد و 310 میلیون دلار بود، سال 96 نیز 132 میلیون و 882 هزار تن به ارزش 46 میلیارد و 982 میلیون دلار بود، مقایسه عملكرد سال گذشته با سال 96 از نظر وزن و ارزش به ترتیب 12 و 5.7 درصد كاهش نشان می دهد.
رئیس جمهوری آمریكا در ادامه رفتارهای خصمانه با مردم ایران، 18 اردیبهشت با صدور فرمان اجرایی، بار دیگر تحریم هایی را علیه بخش آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران اعمال كرد.
این فرمان اجرایی دونالد ترامپ روز چهارشنبه (هفته گذشته) در سالروز خروج یكجانبه آمریكا از توافق بین المللی و مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد و اعمال تحریم های غیرقانونی صادر شد.
صادرات زنجیره فولاد در سال 97 با 17 درصد رشد نسبت به سال 96 به چهار میلیارد و 118 میلیون و 110 هزار دلار رسید.
علاوه براین زنجیره مس و تولیدات پایین دستی با رشد 13 درصدی صادرات به 917 میلیون دلار در سال گذشته رسید.
اقتصام**1559**9189