تشكیل تیم های عملیات واكنش سریع اطفاء حریق در لرستان

خرم آباد - ایرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: در راستای حفاظت از عرصه های طبیعی تیم های عملیاتی واكنش سریع جهت اطفاء حریق در مناطق تحت مدیریت تشكیل شد.

به گزارش ایرنا، مهرداد فتحی بیرانوند روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: به دلیل افزایش نسبی دما و وجود پوشش گیاهی مناسب در سطح جنگل ها و مراتع در مناطق تحت مدیریت و افزایش خطر حریق، تیم های واكنش سریع اداره كل و ادارات شهرستانی جهت مقابله با حریق های احتمالی در سطح استان تشكیل شد.
وی با اشاره به صعب العبور بودن اكثر مناطق تحت مدیریت استان اظهار داشت: در تشكیل تیم های واكنش سریع اطفاء حریق سعی شده از نیروهای زبده و كارآمد و نیز تمامی امكانات استفاده شود.
وی به اهمیت زمان در مهار آتش در سطح جنگل ها و مراتع اشاره كرد وادامه داد: تشكیل تیم های واكنش سریع می تواند با حضور به موقع در محل های آتش سوزی از گسترش و سرایت حریق به مناطق دیگر جلوگیری كند.
فتحی بیرانوند با اشاره به آموزش و فرهنگ سازی در جلوگیری از آتش سوزی عنوان كرد: صدا و سیما و رسانه های نوشتاری و فضای مجازی می توانند با اطلاع رسانی مناسب و به موقع در پیشگیری و مقابله با حریق موثر باشند.
وی با بیان اینكه میزان خسارت آتش در مناطق تحت مدیریت در سال گذشته نزدیك به صفر بوده است، گفت: با استفاده از تجارب سالیان گذشته و نیز شناسایی كانون های بحران در سطح مناطق تمام توان خود را جهت مهار آتش سوزی احتمالی به كار خواهیم گرفت.
وی نقش جوامع محلی از جمله عشایر و روستاهای حاشیه مناطق و نیز تشكل های مردم نهاد را در پیشگیری و مهار آتش سوزی مهم برشمرد و گفت: از این ظرفیت بالقوه در راستای همكاری جهت پیشگیری و كاهش اثرات آتش سوزی در سطح استان استفاده خواهد شد.
فتحی بیرانوند با اشاره به نقش تجهیزات و امكانات در مهار آتش افزود: با توجه به اهمیت موضوع باید اعتبارات و امكانات مناسب در اختیار دستگاه های متولی جهت پیشگیری و مقابله با آتش سوزی قرار گیرد.
مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان با توصیه به مردم جهت رعایت موارد هشدار دهنده در خصوص آتش سوزی از دوست داران محیط زیست درخواست كرد هر گونه آتش سوزی در مناطق تحت مدیریت را به سامانه 1540 اطلاع رسانی نمایند.
/6060/7274