۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۰
کد خبر: 83312403
۰ نفر
مجلس با اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی موافقت كرد

تهران- ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی موافقت كردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز دوشنبه مجلس شورای اسلامی جزییات لایحه اصلاح قانون تعیین تكلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را با 179 رای موافق، 21 رای مخالف و 4 رای ممتنع از 213 نماینده حاضر تصویب كردند.
بر اساس ماده واحده این طرح، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی كه قبل یا بعد از تصویب این قانون متولد شده یا می شوند، قبل از رسیدن به سن 18 سال تمام شمسی به درخواست مادر ایرانی به تابعیت ایران در می آیند.
بر اساس این ماده واحده؛ فرزندان مذكور پس از رسیدن به سن 18 سال تمام شمسی، در صورت عدم تقاضای مادری ایرانی، می توانند تابعیت ایران را تقاضا كنند كه در صورت نداشتن مشكل امنیتی(به تشخیص وزارت اطلاعات) به تابعیت ایران پذیرفته می شوند، پاسخ به استعلام امنیتی باید حداكثر ظرف مدت سه ماه انجام شود و نیروی انتظامی نیز مكلف است نسبت به صدور پروانه اقامت برای پدر غیر ایرانی اقدام كند.
طبق تبصره 1 این ماده، در صورتی كه پدر و یا مادر متقاضی در قید حیات نبوده و یا در دسترس نباشند، در صورت ابهام در احراز نسب متقاضی، احراز نسب با دادگاه صالح است.
نمایندگان همچنین با تصویب تبصره 2 این ماده مقرر كردند؛ افراد فاقد تابعیتی كه خود و حداقل یكی از والدین شان در ایران متولد شده باشند، می توانند پس از رسیدن به سن 18 سال تمام شمسی، تابعیت ایرانی را تقاضا كنند كه در ورت نداشتن سوءپیشینه كیفری و نیز نداشتن مشكل امنیتی(به تشخیص وزارت اطلاعات) به تابعیت ایران پذیرفته می شوند.
امیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیات رییسه مجلس در هنگام بررسی این لایحه گفت: منظور از ازدواج در متن این لایحه، ازدواج شرعی است.
وی افزود: این قانون مانع اجرای بند چهار ماده ۹۷۶ قانون مدنی (كسانی كه درایران از پدر و مادر خارجی كه یكی از آنها در ایران متولد شده بوجود آمده اند) نیست و تبصره ۲ آن را فسخ نمی‌كند.
در هنگام بررسی این طرح پیشنهادی مطرح شد مبنی بر این‌كه در این قانون ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی اضافه شود كه مسعود پزشكیان نایب رییس اول مجلس گفت: این ماده در قانون مستتر است و در نهایت هم نمایندگان با اضافه شدن این عبارت در این لایحه مخالفت كردند.
بر اساس ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی، ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی حتی اگر منع قانونی نداشته باشد موكول به اجازه دولت است.
در بند 4 ماده 976 قانون مدنی آمده است: این لایحه بخشی از ماده 1060 قانون مدنی را اصلاح می كند اما بند 4 ماده 976 قانون مدنی به قوت خود باقی است
سیام**1058**9121