عمل سزارين در بيمارستانهاي تامين اجتماعي به زير30 درصد رسيد

زنجان - ايرنا - مدير درمان تامين اجتماعي استان زنجان گفت: بررسي ها نشان مي دهد طي 2سال گذشته زايمان به روش سزارين در بيمارستان هاي تامين اجتماعي اين استان به زير 30 درصد رسيده كه اين ميزان از ميانگين ابلاغي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نيز پايين تر است.

دكتر علي محمدي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: كاهش زايمان به روش سزارين در بيمارستان هاي تامين اجتماعي استان موضوع مهم و بزرگي محسوب مي شود چرا كه براي كاهش يك دهم آن بايد آموزش و هزينه هاي بسيار بالايي صرف شود.
وي اظهار داشت: آمار زايمان به روش سزارين در سطح بيمارستان هاي كشور به 45 درصد رسيده و حتي برخي آمار بيانگر آن است كه 100 درصد زايمان ها در بسياري از بيمارستانهاي خصوصي نيز با اين روش انجام مي شود.
اين مسئول ادامه داد: هم اكنون روش هايي نظير زايمان در آب و زايمان بي درد در بيمارستانهاي امام حسين(ع) و اميد ابهر تامين اجتماعي انجام مي شود كه آمار بسيار بالايي را به خود اختصاص داده است.
وي اضافه كرد: بر اين مبنا، بيمارستان امام حسين(ع) زنجان به دليل موفقيت چشمگير در ترويج فرهنگ زايمان هاي طبيعي و كاهش سزارين و ارتقاء سطح سلامت مادر و نوزاد به عنوان سومين بيمارستان برتر كشور انتخاب شده است.
محمدي افزود: طي سال گذشته حدود سه هزار مورد زايمان طبيعي در بيمارستان امام حسين(ع) انجام شده كه 87 درصد اين زايمان ها با حضور بستگان بيماران بر بالين مادر انجام شده است.
وي خاطرنشان كرد: هم اكنون ترويج زايمان طبيعي در بيمارستان هاي تحت پوشش تامين اجتماعي انجام مي شود و در اين ارتباط اتاق هايي به اسم ال دي آر (LDR ) طراحي و همه امكانات لازم براي خانم هاي باردار فراهم شده است در حالي كه گذشته چنين چيزي مهيا نبود.
به گزارش ايرنا، طبق آمارهاي اعلام شده 49 درصد زايمان ها در ايران به روش سزارين انجام مي شود اين درحالي است كه طبق استانداردهاي سازمان بهداشت جهاني بايد فقط 15 درصد زايمان ها با اين روش باشد.
9646/6085