باتری قلب به اندازه كافی در كشور وجود دارد

تهران- ایرنا- مدیركل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشكی سازمان غذا و دارو در واكنش به تصاویر و اخبار منتشرشده از صف انتظار برای دریافت باتری قلب گفت: این اخبار كذب است؛ ذخیره باتری قلب برای سه ماه در كشور وجود دارد، با این حال سفارش واردات آن داده شده است و جای نگرانی نیست.

سیدحسین صفوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: صف انتظار باتری قلب مانند همیشه است و هیچ ربطی به وضعیت تحریم ندارد و هرگاه باتری قلب برای بیماری لازم باشد، صف انتظار شكل می گیرد.
وی افزود: در ارتباط با ضربان ساز (پیس میكر Pacemaker) و دفیبریلاتور قلبی داخلی (آی سی دی ICD) ممكن است هنگامی كه بیماران توسط بیمه و دولت پوشش داده می شوند، مانند همه جای دنیا با توجه به اینكه وضعیت بیمار چقدر ضروری است، صف انتظار شكل بگیرد.
صفوی تاكید كرد: هیچ كمبودی در زمینه پیس میكر و آی سی دی وجود ندارد و از اسفندماه سال گذشته برنامه ریزی های لازم در این زمینه انجام شده است و تعداد قابل توجهی از این تجهیزات در انبار هیات امنای ارزی وجود دارد.
وی اضافه كرد: تامین باتری قلب در بخش دولتی از طریق درخواست بیمارستان به هیات امنای ارزی صورت می گیرد و با نرخ مصوب و رسمی در اختیار آنها قرار می گیرد.
صفوی افزود: پیس میكر و آی سی دی به اندازه كافی داریم؛ با این حال دوباره درخواست تامین آن را داده ایم، تامین ارزی آن صورت گرفته و تا پایان سال دوباره وارد كشور می شود.
وی درخصوص قیمت 250 میلیون تومانی اعلام شده در برخی خبرها برای باتری قلب نیز اظهار داشت: امكان ندارد كه پیس میكر و آی سی دی با این قیمت ها به فروش برسد چراكه در بیمارستان دولتی از طریق هیات امنای ارزی و در بیمارستان های خصوصی توسط شركت های خصوصی تامین می شود.
اجتمام*9185*1834