۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸
کد خبر 83312322
۰ نفر
كفش پیشگیری از ابتلا به زخم دیابت در تبریز تولید شد

تبریز - ایرنا - پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی تبریز كفش طبی ویژه ای طراحی و تولید كردند كه باعث كاهش احتمال ایجاد زخم پا در دیابتی‌ها، كاهش قطع عضو مربوط به این عارضه و صرفه‌جویی اقتصادی می‌شود.

به گزارش ایرنا، كفش طبی پیش گیرنده از ابتلا به زخم دیابتی در افراد مبتلا به این بیماری با قابلیت مونیتورینگ وضعیت پا، توسط میثم امینی و همكاران وی در این مركز دانشگاهی اختراع شده است.
امینی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار كرد: این وسیله برای كارمندان و كارگرانی كه به‌مدت طولانی سرپا بوده و مبتلا به بیماری دیابت هستند، كاربرد دارد.
وی گفت: زخم پا كه در اثر دیابت عارض می‌شود، شایع‌ترین ضایعه برای افراد مبتلا به این بیماری است و این وسیله كه به‌صورت كفش طبی هوشمند طراحی شده است، می‌تواند در طول مدت استفاده، فشارهای وارده بر نقاط مختلف پا را اندازه‌گیری كرده و در صورت بالابودن فشار از میزان استانداردهای تعریف شده، با دادن هشدار فرد را مطلع كند تا موقعیت و وضعیت ایستادن یا راه رفتن خود را تغییر دهد.
عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد تبریز افزود: در طراحی و تولید این كفش از یك مدار و چند سنسور الكترونیكی فشارسنج استفاده و یك سیستم گردش هوای خنك در كف آن تعبیه شده است.
امینی كاهش احتمال ایجاد زخم پا در دیابتی‌ها، كاهش قطع عضو مربوط به این عارضه، صرفه‌ جویی اقتصادی، داشتن خاصیت درمانی و افزایش كارآیی و بهره‌مندی خوب از زندگی را از مزایای كفش طبی دیابتی دانست.
امینی با همكاری عباس بشیرزاده، قاسم فكورزاده، خلیل كالاوانی، مهدیه مطیعی، یاسمن تمری و ریاض علایی كلاجاهی موفق به ساخت این كفش شده ‌است.
امینی مقام دوم مسابقات جهانی اختراعات ژنو سوئیس در سال 2019 را به خود اختصاص داده است.
8023/518