۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۸:۵۵
کد خبر: 83312248
۰ نفر
برداشت تره محلي در خلخال آغاز شد

اردبيل - ايرنا - شرايط جوي مناسب بهار امسال در شهرستان خلخال موجب رويش انبوه سبزي هاي محلي (تره) در اين منطقه شده و استفاده از اين نوع سبزي ها را در بين مردم منطقه افزايش داده است.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا ، با آغاز فصل بهار رويش انواع سبزي هاي محلي و رويشي در چمنزارها و اراضي مستعد كشاورزي خلخال شروع به رشد كرده و تا پايان ارديبهشت مورد استفاده مردم خلخال بويژه اهالي روستاها قرار مي گيرد.
در حالي كه سال هاي گذشته برداشت انواع تره و سبزي هاي محلي بدليل سردسيري بودن منطقه از اوايل ارديبهشت ماه در خلخال آغاز مي شد بارندگي هاي برف و باران فروردين و اوايل ارديبهشت ماه موجب به تاخير افتادن برداشت تره محلي در اين شهرستان شد.
مردم خلخال معتقدند با عرضه سبزي هاي كاشت دست انسان در بازار كه براي رشد سريع آنها از انواع كودهاي شيميايي و حيواني استفاده مي شود طعم و مزه دلچسب سبزي هاي خودرو خلخال در كنار خواص درماني آنها آرام آرام به ورطه فراموشي سپرده شده ، در حالي كه در گذشته خوردن سبزي هاي خودرو و به فرهنگ عام تره محلي دست كم 10 بار در طول فصل بهار به مردم سفارش شده است.
هنوز افرادي هستند كه به خواص درماني سبزي هاي محلي معتقد بوده و در اين فصل از سال اقدام به برداشت آن از سطح چمنزارهاي طبيعي و زمين هاي كشاورزي مي كنند.
زمان برداشت سبزي و پاتره وحشي در خلخال معمولا بارويش نخستين سبزي هاي وحشي در مزارع و باغ ها شروع شده و تا پايان بهار ادامه مي يابد.
بسياري از بانوان روستايي اقدام به چيدن و جمع آوري تره هاي محلي از باغ ها و مناطق كوهستاني و چمنزارهاي طبيعي خلخال مي كنند كه علاوه بر تامين مصرف خوراكي خانواده ها اضافه سبزي هاي جمع آوري شده براي فروش روانه بازار شده و از اين راه عايدي براي خانواده ها حاصل مي شود.
به گفته كارشناسان جهاد كشاورزي خلخال ، به طور متوسط از هر هكتار زمين كشاورزي و يا چمنزار مي توان 20 كيلوگرم تره محلي جمع آوري كرد و با توجه شرايط جوي مناسب و بارندگي ها پيش بيني مي شود ميزان تره جمع آوري شده از اين ميانگين پيش بيني شده سال هاي گذشته بيشتر از سال هاي گذشته باشد.
از مراتع و چمنزارهاي طبيعي خلخال تاكنون بيش از 300 نوع گياه دارويي در اين شهرستان شناسايي شده كه در بين تره هاي محلي نام چند نوع از اين گياهان ديده مي شود.
از سبزي ها و تره هاي محلي كه مورد استفاده مردم خلخال قرار مي گيرد مي توان به كنگر ، ايپيكچه ، غازاياقي ، قوين قولاغي ، قوزي قولاغي ، چمن زره سي ، يمليك ، خروس گوزي ، اينك امجگي ، پيشيك جرناقي ، كنگر ، بولاق اوتي ، يارپوز ، پونه ، چله داغ ، جهره قولاغي ، قرمزي شالوار ، ابليك ، بابانيك ، خاش خاش ، قويون گوزي ،امه كومه جي و بوغدا تره سي اشاره كرد.
به گفته زنان روستايي كه در شناخت انواع سبزي محلي چيدن و برداشت تره هاي محلي بيش از سايرين مهارت دارند، بيش از 30 نوع تره محلي در زمين هاي اطراف روستاهاي اين شهرستان قابل رويش بوده و در اين موقع از فصل بسياري از زنان روستايي وقت خود را صرف چيدن تره هاي محلي و پختن غذاهاي مختلف با اين سبزي ها مي كنند.
تره محلي خلخال معمولا به صورت خام و پخته و به روش هاي مختلف و اختلاط آن با ساير خوردني ها و يا صرفا به صورت يك تره پخته با نان و برنج مورد استفاده خوراكي مردم منطقه قرار مي گيرد.استفاده از سبزي و يا تره محلي در خلخال در ميان زنان مسن و يا ميان سال روستايي مورد توجه بوده و آنها معتقدند كه مردم بايد از اين سبزي هاي خودرو استفاده كرده تا طعم و مزه يك سبزي وحشي را با نوع پرورش يافته آن دريابند.
در حال حاضر تره تازه بصورت روزانه در ميادين ميوه و تره و بار و يا در كنار خيابان ها در معرض فروش قرار مي گيرد.
7119/6018