۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۰
کد خبر 83312191
۰ نفر
تغيير معادله در منطقه

تهران- ايرنا- ژنرال تومربار فرمانده نيروي هوائي رژيم صهيونيستي طي مصاحبه با روزنامه معاريو برخي مسائل پشت پرده حوادث اخير درگيري نظامي رژيم تل‌آويو با مقاومت غزه را فاش كرد و اعتراف نمود اوضاع كنوني هرگز مانند عمليات نظامي گذشته نبود.

روزنامه جمهوري اسلامي در سرمقاله اي، آورده است: اوضاع به‌شدت وخيم شد و تقريباً كار از دست ما خارج شده بود و نهايتاً به جائي رسيد كه ارتش دستورات جديدي را دريافت كرد كه با «تغيير اصول عملياتي» به هر قيمت ممكن درگيري‌ها را مهار كند. فرمانده نيروي هوائي رژيم صهيونيستي كه در واقع توسط خبرنگار محاكمه مي‌شد تا علت عدم كارآئي و انفعال ارتش را تشريح كند، توضيح داد كه اسرائيل عملاً در آستانه يك جنگ تمام عيار و فراگير قرار گرفت چون برد حملات موشكي از غزه تا جنوب تل‌آويو در منطقه غوش دان هم رسيده بود.
ژنرال در پاسخ به سوالات مكرر خبرنگار كه قانع نمي‌شد، پا را فراتر گذاشته و به وي گوشزد كرد كه حماس و متحدانش دست ما را خوانده بودند. آنها مي‌دانستند چه مي‌كنند ولي ما در دست حماس آويزان بوديم چون معادله به كلي تغيير كرده بود و ما ابتكار عمل را از دست داده‌ بوديم. اگرچه انتشار اين چنين اعترافاتي براي مقامات صهيونيستي بسيار تلخ و ناگوار است ولي آنها اين روزها براي آرام كردن فضاي ملتهب جامعه ناچارند وخامت اوضاع را تشريح كنند و به همه بفهمانند كه چاره‌اي جز عقب‌نشيني و پذيرش آتش‌بس نداشته‌اند.

عناصر و گروههاي تندرو‌تر از نتانياهو از اين فرصت‌ها براي فضاسازي عليه دولت حاكم بيشترين بهره‌برداري را كرده‌اند و مشخصاً آويگدور ليبرمن وزير دفاع سابق كه از متحدين سياسي نتانياهو بود، همه جا دولت و نظاميان را به باد انتقاد مي‌گيرد و آنها را به ناكارآمدي و بي‌برنامگي در سركوب و مهار غزه متهم مي‌كند.

موضوع مهمتري كه اهميت مضاعفي دارد ولي تعمداً كمرنگ و بي‌ارزش جلوه كرده و تعمداً در تبليغات و رسانه‌ها به فراموشي سپرده شده، تاثيرات منفي «سپر دفاعي گنبد آهنين» است كه فرياد شهرك‌نشينان و ساير صهيونيستها را به اوج رسانده است. منشا اعتراضات اينست كه سپر دفاعي گنبد آهنين به يك عامل تهديد و تخريب تبديل شده و نه‌تنها مانع قابل اعتمادي براي مهار موشكهاي فلسطيني محسوب نمي‌شود، بلكه در موقع اصابت به زمين، ابعاد ويرانيها را بيشتر مي‌كند و باعث تخريب دوباره مي‌شود. شهرك‌نشينان از مقامات نظامي خواسته‌اند از فعال كردن سپر دفاعي گنبد آهنين در مقابل موشك‌ها بپرهيزند تا بلكه ابعاد و ويرانيها كمتر شود.

تا اينجاي قضيه محرز است كه صهيونيستها حداقل اين‌بار دريافته‌اند كه در عمليات سنگين و تهاجمي عليه غزه به‌شدت ضربه پذيرند و ابعاد آسيب‌پذيري آنها تا اعماق خاك فلسطين اشغالي به‌خاطر افزايش برد موشك‌هاي مقاومت غزه، به‌شدت گسترش يافته است. لكن با اينكه در حملات وحشيانه صهيونيست‌ها به غزه در سال گذشته هم تقريباً همين جمع‌بندي باعث شتاب رژيم تل‌آويو براي قبول سريع و فوري آتش‌بس شد ولي چرا بازهم شاهد حملات هوائي و توپخانه‌اي ارتش صهيونيستي به نوار غزه بوديم؟ پاسخ اين سوال اگرچه روشن است ولي به‌خاطر شكست عمليات سنگين و تهاجمي صهيونيست‌ها عليه غزه، امروزه كسي در سرزمين‌هاي اشغالي در اين باره سخن نمي‌گويد.

نتانياهو و دستيارانش اميدوار بودند با يك عمليات برق‌آسا و تهاجم سنگين و پر حجم عليه غزه بتوانند مقاومت اسلامي فلسطين را غافلگير كنند و حتي با نفوذ در عمق سرزمين غزه به بازداشت و يا قتل مقامات ارشد مقاومت بپردازند. فرمانده نيروي هوائي اسرائيل اكنون اعتراف مي‌كند كه حماس از پيش آماده بود و حتي دست آنها را خوانده بود و باراني از موشك را به عمق خاك فلسطين اشغالي تا جنوب تل‌آويو سرازير كرد و همه را وادار به عقب‌نشيني و پذيرش آتش‌بس نمود.

تصادفي نيست كه ساعاتي پس از هشدار جدي دفتر عمليات مشترك نيروهاي مقاومت در غزه پيرامون افزايش برد موشك‌ها، اصرار صهيونيست‌ها براي برقراري فوري آتش‌بس به التماس تبديل شده. اين «تغيير معادله» و تغيير موازنه قوا، مي‌تواند براي اشغالگران صهيونيست و حتي براي ساير قدرتهاي شيطاني از جمله آمريكا در منطقه درس‌آموز باشد و به آنها ثابت كند كه زمان به زيان آنها به پيش مي‌رود و ديگر افسانه شكست‌ناپذيري آنها براي هميشه باطل و بي‌اثر شده است. البته اين پديده محدود به غزه و صهيونيست‌ها نيست. اگر در تهاجم اسرائيل به لبنان براي زورآزمائي با حزب‌الله لبنان به 33 روز فرصت احتياج بود تا اسرائيل به زانو درآيد و آتش‌بس را بپذيرد و اگر در جنگ عليه غزه به 22 روز فرصت احتياج بود تا صهيونيست‌ها ناكام شوند، امروزه اين زمان به 2 روز و حتي كمتر از 2 روز تقليل يافته است. رمز و راز اين اقتدار مقاومت و ضعف اشغالگران شرور را بايد در توان روزافزون مقاومت در مرحله مقابله به مثل و آسيب‌پذيري دشمن جستجو كرد.

اينكه در تهاجم اخير صهيونيست‌ها به غزه، اشغالگران شرور به التماس افتاده بودند كه آتش‌بس نه از فردا كه همين امروز عملياتي شود نشانگر تغيير معادله قدرت است و نكات كليدي فراواني را به قدرت‌هاي شيطاني گوشزد مي‌كند.

*منبع: روزنامه جمهوري سلامي،1398،2،23
**گروه اطلاع رساني**1893**9131**