۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۸
کد خبر: 83312182
۰ نفر
هموارترین راه سعادتمندی

سمنان- ایرنا- ساخت درصد بالایی از واحدهای آموزشی و مدارس كشور با حمایت و همراهی خیّران مدرسه ساز، علاوه بر بهبود فضای آموزشی و كیفیت بخشی به تحصیل دانش آموزان، سعادت و جاودانگی برای این نیك اندیشان به همراه دارد.

به گزارش ایرنا، سرانه فضای آموزشی پیش از انقلاب اسلامی به ازای یك دانش آموز در كشور یك متر و 30 سانتیمتر بود كه این رقم براساس آمار وزارت آموزش و پرورش اكنون به پنج متر و 50 سانتیمتر رسیده است.
افزایش پنج برابری فضای آموزشی در كشور تنها با اعتبارهای دولتی میسّر نبود و نیك اندیشانی كه با مال و اعتبار خود دغدغه آینده ایران اسلامی را در سر داشتند، پای كارآمده و هزاران مدرسه را در نقاط مختلف ایران بنا نهادند.
بیش از 650 هزار خیّر مدرسه ساز كشور برای ساخت مدارس در سال های گذشته تلاش كردند و با بلندنظری خود برای توسعه و شكوفایی علمی، اخلاقی و اجتماعی ایران گام های عملیاتی برداشتند.
براساس آمار، اكنون بیش از 30 درصد مدارس كشور را خیّران می سازند و همراهی و دایمی بودن اقدام های این عزیزان رمز جاودانگی و اثربخشی آنان است.
آمار مدرسه سازی در استان سمنان چشمگیرتر از دستاوردهای كشوری است، چرا كه در استان سمنان بیش از 50 درصد مدارس را خیّران می سازند كه این رویكرد نشان از اهمیت دادن به جایگاه علم، اخلاق و فرهنگ در این دیار كهن دارد.
در پنج سال گذشته، عملیات ساخت و كلنگ زنی بیش از 100 واحد آموزشی و مكمل در استان سمنان انجام شد كه این امر در كیفیت بخشی به آموزش و آموزش و پرورش بسیار موثر است.
روز به روز به تعداد نیك اندیشان و خیّرانی كه به ساخت مدرسه در استان سمنان علاقه مند می شوند، رو به افزایش است و در همین سال 97 بود كه فرهنگیان شهرستان سمنان كاری كردند كارستان و با موافقت كسر بخشی از حقوق ماهانه خود مدرسه 12 كلاسه پیامبر اعظم(ص) را افتتاح كردند و به نیّت چهارده معصوم(ع) با یكدیگر پیمان بستند كه 13 مدرسه دیگر هم در این دیار بنا كنند.
از سوی دیگر، به دلیل مهاجرپذیری، جذب دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در استان سمنان رو به افزایش است كه ساخت مدارس جدید در شهرستان های صنعتی مانند سمنان، گرمسار و آرادان باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
با وجود تلاش ارزشمند خیّران مدرسه ساز، اما براساس آمار اداره كل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سمنان، چالش مدارس تخریبی و فرسوده در تمامی شهرستان های استان محسوس است كه این امر در بلندمدت به دلیل كیفیت پایین در آموزش ها به افت تحصیلی و به ترك تحصیل در مناطق محروم استان می انجامد.
در استان سمنان 793 فضای آموزشی، پنج هزار و پنج كلاس درس به مساحت 653 هزار و 934 متر مربع وجود دارد و 41 درصد كلاس های درس این استان فرسوده و 36 درصد مدرسه ها تخریبی است.
از مجموع 120 هزار دانش آموز در استان سمنان دست كم 55 هزار نفر در مدارس تخریبی و فرسوده تحصیل می كنند كه این امر در كاهش كیفیت آموزش در سمنان بسیار اثرگذار خواهد بود.
همچنین براساس آمار بیش از 40 درصد از مدارس كشور غیرایمن است كه رفع این چالش و اجرای طرح های مهم آموزشی برای پرورش دانش آموزان نخبه و با استعداد نیازمند عزم دولت و مشاركت خیّران نیك اندیش است.

** 36 درصد مدارس سمنان تخریبی است
استاندار سمنان گفت: 36 درصد مدارس در استان سمنان تخریبی و فرسوده است كه با تلاش و همراهی دولت و خیّران باید این آمار برای نوسازی سخت افزارهای آموزشی كاهش یابد.
علیرضا آشناگر افزود: در شرایط سخت اقتصادی كه دولت با مشكلات متعددی مواجه است نمی شود مدرسه سازی را در كشور و استان سمنان نیمه تمام گذاشت بلكه با تلاش وحمایت خیّران می توان گام های اصولی برای توسعه كشور برداشت.
وی خاطرنشان كرد: از سوی دیگر به دلیل فعالیت هزاران واحد صنعتی در سمنان روز به روز به تعداد جمعیت استان اضافه می شود كه باید برای ساخت مدارس به تعداد دانش آموزان در استان اقدام های جدی صورت گیرد.
وی تصریح كرد: تكمیل ساخت و كلنگ زنی صدها مدرسه خیّرساز در استان سمنان در سال های گذشته بسیار ارزشمند بوده و دولت قدردان مهر و تلاش این شخصیت های فرهیخته است.
استاندار سمنان اضافه كرد: مدرسه سازی به معنی توجه به آینده ایران اسلامی است و خیّران نیك اندیش با عزت و سربلندی برای توسعه كشور گام برمی دارند.

** خیّران مدرسه ساز برای توسعه كشور گام برمی دارند
رئیس جامعه خیران مدرسه ساز استان سمنان گفت: خیّران مدرسه ساز با اهدای بخش یا تمامی ملك و اموال خود و ساخت مدارس متعدد برای توسعه و آبادانی ایران اسلامی گام برمی دارند.
علی اصغر جمعه ای افزود: روند تخریبی و فرسوده شدن مدارس استان سمنان رو به افزایش است و باید با شناسایی نقاط آسیب پذیر برای رفع این چالش مهم گام های عملیاتی برداشت.
وی خاطر نشان كرد: در زمان حاضر بیش از 50 درصد مدارس استان سمنان را خیّران می سازند كه این روند خیرخواهانه با تلاش و همراهی این نیك اندیشان ادامه می یابد.
وی اضافه كرد: مدرسه سازی در كشور سنّت بسیار ارزشی و مهم است كه این رویه در ده های مختلف بعد از انقلاب اسلامی در كشور هم چنان پا برجا است.
رئیس جامعه خیران مدرسه ساز استان سمنان گفت: با وجود تمام مشكلات اقتصادی خیّران استان در مسیر اصولی و منسجم برای ساخت صدها مدرسه در سمنان گام برمی دارند و این رویكردهای ارزشمند با همدلی و تلاش دولت و این خیّران در سال های آینده هم ادامه می یابد.
جمعه ای اضافه كرد: تعهد خیّران برای ساخت مدارس به طور معمول عملیاتی می شود و بلند نظری این شخصیت ها توسعه ایران را به دنبال دارد.

** برنامه ساخت 40 مدرسه در گرمسار و آرادان
نماینده مردم شهرستان های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود استقرار بیش از 45 درصد از بنگاه های اقتصادی و واحد های صنعتی استان سمنان در شهرستان های گرمسار و آرادان روند مهاجرت جمعیت به این منطقه سال به سال در حال افزایش است.
غلامرضا كاتب ادامه داد: با پیگیری های انجام شده و تعهد خیّران نیك اندیش ساخت 40 مدرسه جدید در غرب استان در دستور كار است كه باید با تلاش و برنامه ریزی این مهم محقق شود.
وی تصریح كرد: در پنج سال گذشته بیش از 20 مدرسه با اعتبار 500 میلیارد ریالی در غرب استان سمنان با تلاش و همراهی خیّران ساخته شد و اكنون در این مدارس بیش از سه هزار نفر در حال تحصیل هستند.
كاتب گفت: تلاش خیّران اقدام بسیار پسندیده و نیكی است و دولت هم در كنار این نیكوكاران با تخصیص اعتبار برای ساخت و كلنگ زنی مدارس بیشتر در استان تلاش بیشتری داشته باشد.
نماینده مردم شهرستان های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: ظرفیت ها برای توسعه و آبادانی ایران اسلامی با تلاش این خیّران در امر مدرسه سازی به معنی واقعی فراهم شده است.

** فعالیت 300 خیّر مدرسه ساز در استان سمنان
مدیركل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان گفت: بیش از 50 درصد مدارس سمنان را خیّران می سازند و براساس آمار اكنون بیش از 300 خیّر مدرسه ساز در استان فعالیت دارند.
سعید هژبری افزود: از 300 خیّر مدرسه ساز در استان سمنان بیش از 75 نفر بانوان هستند كه این آمار به معنی دغدغه تمامی اقشار جامعه در آموزش و پرورش است؛ در استان 81 موسسه حقوقی و 388 گروه و انجمن خیران مدرسه ساز فعال است و از سال 1378 تاكنون 174 مدرسه با كمك خیران در استان سمنان ساخته شده است.
مدیركل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان گفت: در 2 دهه اخیر خیّران مدرسه ساز بیش از 6 هزار میلیارد ریال در امر مدرسه سازی در استان سمنان هزینه كردند.

** برای مدرسه سازی نمی توان به اعتبار دولتی دلخوش بود
مدیركل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: برای ساخت مدرسه نمی توان به اعتبار دولتی دلخوش بود چرا كه در بعضی از موارد این اعتبارهای مصوب به صورت 100 درصدی تخصیص نمی یابد.
محمد دستورانی افزود: خیّران به معنی واقعی كمك حال دولت برای نوسازی سامانه های آموزشی كشور هستند و اگر این نیك اندیشان نبودند آمار مدارس فرسوده و تخریبی ایران فاجعه بار بود.
وی اضافه كرد: باید برای توسعه و ساخت مدارس در كشور بیشتر تلاش شود و به معنی واقعی خیّران نیك اندیش انسان های وارسته هستند كه برای آبادانی این مرز و بوم تلاش می كنند.
مدیركل آموزش و پرورش استان سمنان ادامه داد: شناسایی مناطق محروم و ساخت مدارس در شهرستان هایی كه بیشترین مدارس فرسوده را دارند باید در اولویت قرار گیرد.
وی اضافه كرد: چالش مدارس تخریبی و فرسوده در تمامی شهرستان های استان وجود دارد اما در سمنان، دامغان، مهدیشهر و شهرهای همجوار این شهرستان ها بیشتر است.
دستورانی اضافه كرد: اجرایی شدن تعهدات خیّران مدرسه ساز برای ساخت واحدهای آموزشی بسیار ارزشمند است و این عزیزان با اهدای اموال خود خیر و نیكی در آخرت و این دنیا را برای خود تضمین می كنند.
مدیركل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: اقدام جمعی از فرهنگیان شهرستان سمنان با موافقت كسر از حقوق برای ساخت مدرسه هم اقدام بسیار مهم و ارزشی بود كه این اقدام در بسیاری از نقاط كشور هم فرهنگ سازی شده است.
به گزارش ایرنا، بیش از هشت هزار معلم در یك هزار و 100 مدرسه استان سمنان به 120 هزار دانش آموز آموزش می دهند.
7339/6103