۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۸
کد خبر 83312080
۰ نفر
حوادث الفجیره امارات در هاله ای از ابهام

تهران-ایرنا- اخبار ضد و نقیضی روز یكشنبه از وقوع یك انفجار مهیب در بندر «الفجیره » در شرق امارات منتشر شد كه ابتدا با سكوت رسمی اماراتی ها روبرو شد.

بندر الفجیره در ساحل دریای عمان مهمترین بندر صادرات نفت امارات است كه روزانه تا یك میلیون و 800 هزار بشكه از آن صادر می شود.
به گزارش شبكه المیادین، وقوع انفجار در بندر الفجیره ناشی از آتش سوزی در تعدادی از تانكرهای ذخیره سوخت روی داد كه در پی گسترش آن چندین كشتی در بندرگاه الفجیره منفجر شدند.
المیادین به نقل از منابع محلی خود گزارش داده كه این آتش سوزی و انفجار بین ساعات چهار تا هفت صبح روی داده است .
این شبكه همچنین اعلام كرد كه هواپیماهای جنگی فرانسه و آمریكا در منطقه در پی آتش سوزی و انفجارهای حاصل از آن به پرواز درآمده اند.اما با انتشار این خبر، خبرگزاری دولتی امارات (وام) به نقل از دفتر حاكم امارت فجیره هرگونه آتش سوزی و انفجار در بندرگاه صادرات نفت این امارت را تكذیب كرد.
این دفتر تاكید كردكه بارگیری و فعالیت نفكش ها در بندر فجیره به صورت عادی جریان دارد.
خبرگزاری رویترز در این زمینه خبری منتشر نكرد تا اینكه تكذیبیه اماراتی ها منتشر شد. اما برخی رسانه ها حتی نام نفتكش های آسیب دیده را هم منتشر كردند كه امكان تكذیب، سانسور یا بایكوت خبری وجود نداشت.
حمله به هفت نفتكش در خبر اولیه آمد كه در میان آنها نام های «المرزوقه»، «المیراج»، «المجد»، «الامیجال»، «خمس 10» به چشم می خورد و البته در خبر تكمیلی و تاییدی اماراتی ها نام 4 فروند از این كشتی ها تایید شد.
وزارت خارجه امارات متحده عربی روز یكشنبه حدود 14 ساعت بعد از حادثه، اعلام كرد كه چهار فروند كشتی در نزدیكی آبهای منطقه ای این كشور مورد «اقدامات خربكارانه» قرار گرفته است.
بر اساس اعلام این وزارت خارجه امارات، «این اقدام مخرب، تهدیدی برای امنیت و صلح بین المللی بوده و جامعه جهانی مسئول تامین امنیت كشتیرانی بین المللی است.»
رسانه های عربی گزارش داده اند كه تیم حقیقت یاب بین المللی عازم بندر الفجیره شده است. هنوز جزئیاتی از عاملین اقدام منتشر نشده و گمانه زنی ها در این باره ادامه دارد.
عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای الیوم چاپ لندن نوشت: سوال مطرح این است كه هویت مجریان این انفجارها مشخص نیست و هنوز اطلاعاتی درباره نوع انفجارها نیز منتشر نشده مثلا اینكه آیا حمله موشكی رخ داده یا هوایی یا با مین های دریایی این انفجارها به وقوع پیوسته است یا حتی این گمانه مطرح است كه یگان های كماندوی غواص اقدام به كاشت بمب در بدنه كشتی ها كرده باشند.
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، حوادث روز یكشنبه ۲۲ اردیبهشت برای چند كشتی در دریای عمان را نگران كننده و تاسف بار دانست و خواهان روشن شدن ابعاد دقیق این حادثه شد.
وی با اشاره به تاثیر منفی این حوادث بر سلامت كشتیرانی و امنیت عبور و مرور دریایی نسبت به هرگونه دسیسه از سوی بدخواهان جهت برهم زدن ثبات و امنیت در منطقه هشدار داد و خواهان هوشیاری كشورهای منطقه نسبت به هرگونه ماجراجویی از سوی عوامل خارجی شد.

** سقوط بورس كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس
خبرگزاری رویترز روز یكشنبه گزارش داد كه به دنبال تشدید تنش ها در منطقه شاخص بورس كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس سقوط كرد.
شاخص اصلی بورس عربستان سعودی دو درصد كاهش یافت و به هشت هزار و 675 واحد رسید كه پایین ترین میزان از ماه مارس است.
بنابراین گزارش، محمد علی یاسین از مسئولان اجرایی شركت «ابوظبی كاپیتال» در ابوظبی گفت: تنش های نظامی رو به افزایش میان آمریكا و ایران برای سقوط بازارها فشار می آورد.
شاخص بورس دبی نیز 1.6 درصد به دلیل كاهش 3.5 درصدی سهم بانك دبی یكی از بزرگترین بانك های این امارت نشین كاهش یافت و به رقم دو هزار و 630 واحد رسید.
همچنین شاخص بورس بحرین 0.6 درصد كاهش، بورس قطر 1 درصد كاهش و بورس كویت نیز 2.2 درصد كاهش را نشان می دهد.
تجربه ثابت كرده است كه ناامنی در خلیج فارس به سود هیچ طرفی نیست اما برخی طرف ها در این میان آسیب پذیرترند. واقعیت این است كه اقتصاد باراندازی امارات و برخی كشورهای حاشیه خلیج فارس كه در دهه های گذشته به لطف مراقبت مداوم ایران و به مدد امنیت در خلیج فارس به خود بالیده اند اكنون با كمترین تهدید امنیتی می تواند به دره سقوط كند.
شبك**9241**1708