گشت مشترك برای حفظ اراضی ملی هم مرز گیلان و اردبیل ضروری است

آستارا - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: برای جلوگیری از قاچاق چوب، تخریب درختان و ایجاد كوره های زغال در اراضی ملی هم مرز استان های گیلان و اردبیل، به تقویت گشت های مشترك و مشاركت مردم بومی نیاز داریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا سرهنگ رامین همتی روز یكشنبه در نشست با فرمانده یگان حفاظت اداره كل منابع طبیعی استان اردبیل در اداره منابع طبیعی آستارا افزود: به علت كمبود نیرو و امكانات در یگان حفاظت منابع طبیعی، مشاركت مردم و دامداران در حراست از اراضی جنگلی ضروری است و دستگاه های مجری خانه های بوم گردی در ساخت خانه ها، به حفظ منابع طبیعی و جنگل ها دقت و با اداره های منابع طبیعی همكاری كنند.
فرمانده یگان حفاظت اداره كل منابع طبیعی استان اردبیل هم گفت: باید بسترهای اشتغال روستائیان در مناطق جنگلی فراهم شود تا با انگیزه مضاعف در صیانت اراضی ملی همكاری كنند.
سرهنگ یوسف فتحی ادامه داد: فرهنگ سازی حفظ منابع ملی با مشاركت دستگاه های فرهنگی و سازمان های مردم نهاد ضرورت دارد و هموطنان، تخلفات حوزه اراضی ملی را به صورت شبانه روزی با شماره تلفن 1504 اطلاع‌ دهند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آستارا هم اظهار كرد: در 30 سال گذشته بخش زیادی از جنگل های هیركانی ار بین رفته و باید پاسگاه های حفاظت منابع طبیعی به نیرو و ابزار امنیتی مجهز شوند.
نسرین غزنوی افزود: جنگل در تولید اكسیژن نقشی مهم دارد و متخلفان با ساخت كوره های زغال در نواحی جنگلی آستارا، علاوه بر از بین بردن درختان، به محیط زیست لطمه وارد می كنند.
وی یادآور شد: یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری آستارا با دو واحد سرجنگلبانی بهارستان و لوندویل، چهار پاسگاه حفاظت و حدود 30 نیروی انسانی فعالیت می كند و تعداد نیرو جوابگوی نیاز نیست.
استان گیلان دارای 565 هزار هكتار جنگل و 245 هزار هكتار مرتع و استان اردبیل دارای یك میلیون و 50 هكتار مرتع و 65 هزار هكتار جنگل است.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت و 40 هزار هكتار اراضی ملی در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع است.
7105 / 7124/2007