حجم آب درياچه اروميه بيش از 4 ميليارد مترمكعب افزايش يافت

تبريز- ايرنا- مدير دفتر استاني ستاد احياي درياچه اروميه در آذربايجان شرقي با اشاره به تاثيرات بارندگي هاي اخير و اقدامات اين ستاد در احياي اين پهنه آبي گفت: حجم آب درياچه نسبت به روز مشابه سال گذشته 2.98 ميليارد مترمكعب و نسبت به ابتداي سال آبي جاري(اول مهر پارسال) 4.04 ميليارد مترمكعب افزايش‌يافته است.

به گزارش ايرنا، خليل ساعي روز يكشنبه در جمع خبرنگاران در خصوص آخرين وضعيت درياچه اروميه اظهار داشت: بر اين اساس وسعت درياچه نسبت به روز مشابه پارسال 867 كيلومترمربع و نسبت به ابتداي مهرماه سال گذشته ( ابتداي سال آبي جاري ) يك هزار و 463 كيلومترمربع افزايش دارد.
وي افزود: اكنون حجم آب درياچه به بيش از 5.03 ميليارد مترمكعب رسيده و تراز درياچه اروميه در 21 ارديبهشت يك هزار و 271 متر و 85 سانتي‌متر بود كه در مقايسه با سال گذشته در همين موقع يك متر و 6سانتي متر سانتي‌متر افزايش ‌يافته است.
ساعي افزود: اين افزايش نسبت به ابتداي مهرماه سال گذشته (ابتداي سال آبي جاري) يك متر و 56 سانتي‌متر افزايش دارد.
وي همچنين با بيان اينكه در كنار اقدامات اجرايي و فني ستاد احيا، براي پيشبرد اهداف نياز به بسترسازي‌هاي فرهنگي گسترده است، اظهار داشت: در خصوص اين موضوع سمن‌ها با جلب مشاركت‌هاي مردمي نقش بسيار مؤثري را مي‌توانند ايفا كنند.
وي افزود: براي افزايش مشاركت‌هاي اجتماعي، فعاليت تشكل‌هاي مردم‌نهاد از ضرورت‌هاست و با وجود هماهنگي و مشاركت مردمي، برنامه احياي درياچه اروميه با موفقيت‌هاي بيشتري عملي مي‌شود.
مدير دفتر استاني ستاد احياي درياچه اروميه در آذربايجان شرقي بيان كرد: سمن‌ها در واقع در كنار همه تعهدات شان، ارگان نظارتي مردم براي پيشبرد بهتر امور بوده و نمودي از دموكراسي هستند.
وي اضافه كرد: اكنون 45 سازمان مردم‌ نهاد در حوزه زيست ‌محيطي آذربايجان شرقي فعال و 6 مورد ديگر در حال طي مراحل ثبت هستند؛ البته مجموع سمن‌هاي فعال زيست‌محيطي در استان‌هاي ديگر حوضه آبريز درياچه اروميه بيش از اين است.
ساعي با بيان اينكه در سال‌هاي گذشته تشكل‌هاي مردم‌ نهاد به‌ منظور پيشبرد اهداف ستاد احيا در كنار دولت بوده‌اند و اين موضوع قابل تقدير است، گفت: بدون حضور و مشاركت مردم در روند احياي درياچه اروميه به نتايج مطلوبي كه انتظار داريم نخواهيم رسيد.
به گزارش ايرنا، تراز درياچه اروميه از سال 1344 تا سال 1372 در حد فاصل يكهزار و 274 متر تا يكهزار و 278 متر متغير بود، اما از اين تاريخ به بعد روند كاهشي تراز درياچه آغاز شد و تا سال 1393 كاهش متوسط سالانه 40 سانتي متر و در مجموع 8 متر از تراز درياچه اروميه به ثبت رسيد.
پس از تصويب طرح نجات درياچه اروميه و با وجود تغيير نداشتن چشمگير بارش هاي حوضه در چهار سال گذشته تراز درياچه اروميه نسبت به تراز احتمالي از روند گذشته با افزايش همراه شد كه اين نشان ‌دهنده توقف روند كاهشي و تثبيت وضعيت درياچه است.
به واسطه بارش هاي مناسب سال آبي جاري اميدواري به احياي اين گنجينه آبي شمال غرب كشور و تحقق اهداف برنامه ريزي براي بازگشت به تراز واسط درياچه ( 1272 متر ) بيشتر شده است.
درياچه اروميه يكي از مهمترين و ارزشمندترين زيست‌ بوم‌هاي آبي در شمالغرب ايران است كه 550 گونه گياهي يك ‌ساله و چند ساله در ناحيه اكولوژيك آن شناسايي شده و پوشش گياهي بيشتر اين منطقه شامل گونه‌‌هاي شورپسند، خشكي ‌دوست و آبزي است.
اين درياچه به ‌دليل برخورداري از ويژگي‌هاي طبيعي و اكولوژيكي منحصر به فرد از سال 1346 به عنوان پارك ملي و به همراه جزاير كبودان و قويون داغي جزو مناطق حفاظت شده اعلام شد.
درياچه اروميه در سال 1354 به عنوان سايت رامسر( تالاب بين ‌المللي) ثبت و در سال 1356 از سوي يونسكو جزو مناطق حفاظت ‌شده نيز اعلام شد.
حوضه آبريز اين درياچه با مساحت 51 هزار و 876 كيلومترمربع يكي از 6 حوضه آبريز اصلي كشور است.
3093/518