نهاد حقوق بشري اروپايي مقام هاي سعودي را به ادامه سركوب مردم متهم كرد

تهران – ايرنا - «علي الدبيسي» رئيس سازمان اروپايي – سعودي حقوق بشر روز يكشنبه در واكنش به حمله نيروهاي سعودي به مناطق شيعه نشين قطيف واقع در شرق اين كشور كه هشت كشته بر جاي گذاشت، گفت: وقايع قطيف در چارچوب تداوم سياست سركوب رژيم سعودي انجام شد.

به گزارش شبكه خبري الميادين، الدبيسي افزود: هيچ تضميني براي اجراي عدالت در تعامل با مقام هاي سعودي كه در قطيف سركوب مي كنند ، نيست.
رئيس سازمان اروپايي – سعودي حقوق بشر در ادامه گفت: مقام هاي سعودي اهالي منطقه را تهديد كردند تا هيچ اطلاعاتي درخصوص حوادث قطيف به بيرون درز ندهند.
نيروهاي سعودي بعدازظهر شنبه با استفاده از خودروهاي زرهي و امنيتي برخي منازل منطقه قطيف را محاصره و اقدام به تيراندازي كردند.
اين حمله در جزيره تاروت در شرق القطيف صورت گرفت. نيروهاي امنيتي به دنبال دستگيري يكي از مخالفان حكومت سعودي اين يورش را صورت دادند.
عمليات نيروهاي امنيتي عربستان 12 ساعت به طول كشيده است.
رژيم سعودي در سوم ارديبهشت ماه ، 37 شهروند بيگناه سعودي را كه اغلب از شيعيان، قطيف، احساء و مدينه منوره بودند، با ضرب شمشير اعدام كرد. امري كه اعتراض و محكوميت گسترده اي در محافل منطقه اي و بين المللي به دنبال داشت.
عربستان اين افراد را كه اكثر آنها شيعه بودند، به روشي وحشيانه گردن زد و طبق گزارش سازمان ملل متحد، دست‌كم سه نفر از آنان زير سن قانوني بودند. اگرچه آمريكا و رژيم صهيونيستي در اين باره سكوت اختيار كرده اند اما گردن ‌زدن دسته‌جمعي و خشن شماري از زندانيان به اتهام فعاليت‌هاي تروريستي در عربستان، موج گسترده‌اي از اعتراض ها و انتقادها را در پي داشته است.
شبك**9365**1392