كانال مالي ويژه تامين كالاهاي اساسي سريعتر راه اندازي شود

تهران- ايرنا- وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در ديدار با سفير سوييس از وي خواست، كانال مالي ويژه كه به منظور تامين كالاهاي اساسي و مورد نياز كشور تنظيم شده است، هرچه سريعتر راه اندازي شده و همچنين همكاري‌هاي بانكي سوييس در زمينه دارو و غذا عملياتي شود.

به گزارش ايرنا از وزارت بهداشت، سعيد نمكي روز يكشنبه در ديدار با سفير كشور سوييس گفت: سرمايه گذاران انديشمند سوييسي مي‌دانند كه دوران كم خردي ترامپ سپري شده و ملت ايران اين دوره را نيز طي خواهند كرد، بنابراين سرمايه گذاري در كشوري كه 85 ميليون نفر جمعيت داشته و مي‌تواند براي بازار ٣٠٠ ميليون نفري منطقه نيز توليد و صادرات داشته باشد، بسيار دورانديشانه و منطقي است.
وي در اين ديدار درباره كمك‌هاي بشردوستانه اين كشور به سيل زدگان سيلاب‌هاي اخير در ايران، بيان كرد: بايد از كمك‌هاي بشردوستانه كشور سوييس به هموطنان آسيب ديده كشورمان تشكر كنم، زيرا در مواقع سخت و حساس، كمك، ابراز محبت و حتي يك پيام از سوي كشورها، در آن شرايط مي‌تواند موجب آرامش خاطر شود.
وزير بهداشت اظهار داشت: در ايران 66 دانشگاه و دانشكده علوم پزشكي فعاليت داشته و در زمينه آموزش پزشكي به دستاوردهاي خوبي رسيديم. در حال حاضر در تمام استان‌هاي كشور، دانشگاه يا دانشكده پزشكي وجود داشته و بنيه علمي خوبي در زمينه علوم پزشكي داريم، همكاري‌هاي ما با ساير كشورها بايد به بخش‌هاي غيرپزشكي نيز توسعه پيدا كند و خوشبختانه كشور سوييس در اين زمينه داراي تجربه و دانش فني زيادي است.
نمكي ادامه داد: در حوزه غذا و دارو از 60 سال قبل و حتي سال‌هاي قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، شركاي سوييسي بسياري در ايران داشتيم و در حال حاضر نيز كمپاني‌هاي بزرگ سوييس در حوزه دارو و غذا در ايران سرمايه گذاري مي‌كنند كه اين موضوع نشان دهنده خردمندي سرمايه گذاران سوييسي است؛ زيرا مي‌دانند بازار ايران بازاري ماندگار، پايدار و پرسود است.
وي همچنين بر مساعدت وزارت بهداشت درباره تسهيل حضور و فعاليت‌هاي شركت‌هاي سوييسي در ايران تاكيد كرد.
در ابتداي اين ديدار، ماركوس لايتنر، سفير كشور سوييس در جمهوري اسلامي ايران نيز ضمن ابراز همدردي با سيل زدگان كشورمان گفت: كمك‌هاي دولت سوييس به سيل زدگان اخير، نشان از همدردي عميق دولت و مردم سوييس با مردم آسيب ديده از سيل اخير استان‌هاي مختلف ايران است.
سفير كشور سوييس در جمهوري اسلامي ايران در ادامه بر پيگيري موضوعات بانكي در اسرع وقت و تشريح و بيان نتايج اين اقدامات قول مساعد داد.
اجتمام*9482*1193