۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۶
کد خبر 83311933
۰ نفر
قره كلیسا سوژه مستندسازان فرانسوی شد

ارومیه- ایرنا- مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: فیلمسازان فرانسوی مستندی در خصوص مجموعه تاریخی قره كلیسای چالدران ساخته اند كه از شبكه RT این كشور پخش می شود.

جلیل جباری روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این فیلم مستند توسط موسسه فیلم سازی «بون پیوش» فرانسه فیلمبرداری شده است.
وی اظهار داشت: این موسسه فیلم مستندی را در مورد آثار تاریخی و فرهنگی ایران در دست تهیه دارد كه بخشی از آن به آذربایجان غربی اختصاص یافته است.
وی ادامه داد: گروه فیلمبرداری این موسسه از زوایای مختلف قره كلیسا و 2 كلیسای اقماری آن فیلمبرداری كرده اند كه قرار است از كانال تلویزیونی RT فرانسه پخش شود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی بیان كرد: قره كلیسا یكی از آثار شاخص تاریخی ایران به شمار می رود كه در فهرست میراث جهانی یونسكو نیز به ثبت رسیده و مورد توجه خبرگزاری ها، شبكه‌های خبری و گردشگران كشور‌های مختلف است.
به گزارش ایرنا، قره كلیسا یكی از زیباترین و پر نقش و نگارترین كلیساهای ارامنه در ایران به شمار می رود كه با سنگ های تراشیده سیاه و سفید ساخته شده است؛ 2 گنبد 24 و 18 متری آن را نیز باید به زیبایی هایش اضافه كرد.
تعداد دیرهای اطراف كلیسا 44 باب و مساحت كل مجموعه اندكی بیشتر از 6 هزار مترمربع بوده و از جمله مهمترین شاخصه های قره كلیسا می توان به تزئین این اثر باستانی به داستان های شاهنامه اشاره كرد كه زیبایی خاصی به این اثر بخشیده است.
مهمترین شاخصه این كلیسا قرار گرفتن آن در دل شهرها و روستاهای مسلمان نشین بوده و تجمع سالانه مسیحیان -آیین باداراك- با استقبال قابل توجه مسلمانان منطقه همراه است.
8137/2093