۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۱
کد خبر 83311893
۰ نفر
تراز رو به افزایش دریاچه ارومیه

ارومیه- ایرنا- رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینكه تراز دریاچه ارومیه طبق آخرین پایش به یكهزار و 271 متر و 85 سانتی متر رسیده، گفت: ارتفاع این دریاچه در مقایسه با كمترین تراز ثبت شده برای آن بیش از یك متر و 83 سانتی متر افزایش یافته است و این روند ادامه می یابد.

«فرهاد سرخوش» روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام اینكه تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته نیز یك متر و 6 سانتی متر افزایش داشته، بیان كرد: این دریاچه به دلیل حل شدن نمك در آب در بسیاری از نقاط عمیق تر شده است.
وی با اشاره به اینكه وسعت دریاچه ارومیه به بیش از سه هزار و 201 كیلومتر مربع رسیده است، اضافه كرد: وسعت این دریاچه نسبت به سال گذشته حدود 867 كیلومترمربع افزایش دارد.
«سرخوش» با اشاره به ادامه دار بودن روند صعودی افزایش حجم آب دریاچه طی روزهای آتی، پیش بینی كرد كه این افزایش تراز تا پایان فصل بهار و ذوب شدن برف ها ادامه یابد.
وی دلیل اصلی افزایش تراز دریاچه ارومیه در روزهای اخیر را بارندگی مناسب، لایروبی مناسب رودخانه ها و رهاسازی آب سدها به دریاچه عنوان كرد.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینكه قبل از تشكیل این ستاد، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر كاهش می یافت، بیان كرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشك شدن آن را متوقف كرد.
وی با تاكید بر اینكه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه كرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد كه نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
همه كارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند كه مشاركت جوامع محلی در كنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.
3214/3072