چین: ادعای آمریكا مبنی بر تخلف از تعهدات نادرست است

پكن- ایرنا- معاون نخست وزیر چین كه ریاست گفت و گوهای تجاری با آمریكا را برعهده دارد، ادعای واشنگتن مبنی بر تخلف پكن از تعهداتش را نادرست توصیف كرد.

به گزارش ایرنا لیوخه روز یكشنبه در مصاحبه ای كه خبرگزاری شینهوا منتشر كرده است، گفت: مذاكرات پایان جنگ تجاری با آمریكا ادامه دارد و دور بعدی در پایتخت چین برگزار خواهد شد.
او گمانه زنی ها درباره شكست گفت و گوها را نادرست خواند و افزود: البته می پذیریم كه پسرفت هایی در این مذاكرات به وجود آمده اما در مجموع ملاقات های اخیر در آمریكا سازنده بوده است.
وی كه نتوانست در یازدهمین دور از گفت و گوهای تجاری با آمریكا به توافق نهایی برسد، گفت: چندین ملاقات و مذاكره سازنده انجام شده است و ادامه آن در پكن برگزار خواهد شد.
وی درباره شرایط آینده با احتیاط ابراز خوشبینی كرد و گفت كه مذاكرات شكست نخورده است شرایط معمولی است اما اختلافات وجود دارد و رایزنی ها نیز ادامه خواهد یافت.
این مقام ارشد چین برای اولین بار است كه می پذیرد میان دو كشور برای انجام توافق نهایی پایان جنگ تجاری، اختلافاتی وجود دارد.
او همچنین اظهارات مقام های آمریكایی درباره تخطی چین از تعهدات گذشته اش در گفت و گوها را تكذیب كرد و نادرست خواند.
تلویزیون فونیكس هنگ كنگ هم از قول وی آورده است كه دو هیات درباره برخی از مسایل اختلاف نظر دارند یكی از آنها موضوع تعرفه ها است اگر قرار باشد توافق نهایی صورت گیرد همه تعرفه ها باید لغو شود.
این در شرایطی است كه آمریكا تعرفه 10 درصدی روی 200 میلیارد دلار كالاهای وارداتی از چین را از روز جمعه گذشته به 25 درصد ارتقا داد و درحال اعمال تعرفه هایی بر روی 325 میلیارد دلار دیگر از كالاهای چینی وارداتی است.
لیو تصریح كرد كه اگر قرار به توافق باشد باید متوازن و عادلانه باشد هر دو طرف باید به آن احترام بگذارند چین نمی تواند هر چه گفته می شود اطاعت كند و آمریكا باید مسایل اصولی را بدرستی درك كند.
وی درباره تعرفه های فزاینده آمریكا هم گفت كه چین طبیعتا باید به این اقدامات پاسخ دهد اما به طور كلی چین نمی خواهد تنش ها به شكلی از كنترل خارج شود پكن خواستار جنگ تجاری نیست اما برای هر شرایطی آماده است توافق نیز باید كاملا منطقی باشد.
آساق**231**1904**