۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸
کد خبر 83311748
۰ نفر
كاهش 90 درصدي آتش سوزي در عرصه هاي ملي سلسله

خرم آباد- ايرنا- رئيس منابع طبيعي و آبخيزداري سلسله گفت: پارسال 90 درصد از ميزان آتش سوزي در عرصه هاي ملي شهرستان كم شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، اميرمحمد نظرپوري روز يكشنبه در جلسه ستاد اطفاي حريق در سالن جلسات فرمانداري، با اشاره به بارندگي هاي خوب امسال و ثبت 500 ميليمتر بارندگي براي شهرستان سلسله، اظهار داشت: اين حجم از بارندگي ها منجر به رويش فراوان گياهان نباتي در عرصه هاي جنگلي و مرتعي شهرستان شده به گونه اي كه ارتفاع گياهان در برخي مناطق به بيش از يك متر هم مي رسد و وقوع آتش سوزي در عرصه هاي ملي شهرستان دور از انتظار نيست.
وي با اشاره به مناطق بحراني شهرستان، عنوان كرد: كهمان، كاكارضا، قلايي، بسطام، پرسگ و جوانمرد جزو مناطق بحراني شهرستان هستند كه پيشگيري از وقوع آتش سوزي در اين مناطق همت جمعي را مي طلبد.
نظرپوري با اشاره به انجام 600 هكتار عمليات جنگل كاري اقتصادي در منطقه چشمه علي اكبر شهرستان، خاطرنشان كرد: شهرستان سلسله رويشگاه بهترين گونه هاي جنگلي و مرتعي است، رويش بلوط منحصر بفرد مازو در برخي از مناطق شهرستان نشانگر اين امر است و لذا بايد تا جايي كه امكانات داريم از اين عرصه ها به بهترين نحو ممكن محافظت كنيم.
وي با اشاره به انجام 200 ساعت عمليات احداث آتش بر در مناطق بحراني و حساس شهرستان، خاطرنشان كرد: تهيه تابلوها، بروشورها و تراكت و توزيع در ميان گردشگران و استفاده از پتانسيل نيروهاي جوان و بومي در مناطق بحراني و حساس از جمله كارهاي صورت گرفته در راستاي پيشگيري از وقوع حريق در عرصه هاي ملي شهرستان بوده است.
نظرپوري با اشاره به داشتن 6 دستگاه فلكسي بك، يك دستگاه روت فاير و يك دستگاه دمنده براي استفاده در هنگام وقوع آتش سوزي ها، عنوان كرد: وقوع آتش سوزي ضربه سنگيني به منابع طبيعي وارد مي كند و به دنبال آن جنگل هايي كه ارزش زيست محيطي دارد از بين مي روند بنابراين لازم است كه تمامي دستگاه هاي اجرايي در اينخصوص پاي كار باشند و در اين راستا شماره تماس مردمي 1504 آماده دريافت گزارش هاي مردمي در مورد وقوع هرگونه آتش سوزي در عرصه هاي ملي شهرستان است.

** بانك اطلاعاتي نقاط بحراني و حساس شهرستان تشكيل شود
خديجه بهزاديان معاون عمراني و برنامه ريزي فرمانداري سلسله نيز در اين جلسه با بيان اينكه حفظ منابع طبيعي و ملي در دنيا و كشور همواره از اهميت و جايگاه ويژه اي برخوردار بوده است، اظهار داشت: جمعيت شهرها رو به افزايش است و گاها براي تامين مسكن، معاش و موادغذايي موردنياز خود به منابع طبيعي دست درازي مي كنند و سبب تخريب آن مي گردند.
وي با تاكيد بر اينكه منابع طبيعي ثروت عمومي محسوب مي شوند، افزود: لرستان 7.1 دهم جنگل هاي كشور را به خود اختصاص داده است، گونه غالب لرستان بلوط است كه بر اساس برآورد كارشناسان هر اصله درخت بلوط 200 هزار دلار ارزش گذاري شده است.
بهزاديان با بيان اينكه جنگل ها براي منابع طبيعي و زندگي بشر حياتي هستند، خاطرنشان كرد: برخي از آتش سوز ها علل غيرعمدي دارند كه در اين زمينه نيازمند آموزش و فرهنگ سازي هستيم اما در زمينه آتش سوزي هاي عمدي كه گاها ممكن است بر اثر اختلافات محلي، تبديل جنگل به اراضي كشاورزي و يا توليد زغال بلوط روي دهد نيازمند برخورد جدي و ورود منابع طبيعي هستيم.
معاون فرماندار با اشاره به افزايش پوشش گياهي عرصه هاي ملي و ضرورت پيشگيري از وقوع آتش سوزي در اين عرصه ها، گفت: پيشگيري از وقوع اين امر نياز به برنامه ريزي منسجم منابع طبيعي و دستگاه هاي مرتبط دارد.
وي با تاكيد بر تشكيل بانك اطلاعاتي نقاط بحراني و حساس شهرستان، ادامه داد: بايد آتش برها در مسير جاده ها، مناطق جنگلي و مرتعي به صورت شطرنجي و چند خيشه اي ايجاد شود.
بهزاديان با تاكيد بر برگزاري منظم و مكرر با جهاد كشاورزي، كشاورزان، شورا و دهياران درخصوص آتش نزدن كاه و كلش باقي مانده مزارع، گفت: در بكارگيري ديده بان ها حتما سعي شود از معتمدين محلي و صاحب نفوذ استفاده شود كه ترجيحا مجهز به موتورسيكلت باشند.
7265/6060