كارشناس هسته ای پاكستان: آمریكا مقصر وضعیت فعلی برجام است

اسلام آباد - ایرنا - كارشناس عدم اشاعه هسته ای و استادیار دانشگاه نیروی دریایی پاكستان با بیان اینكه رفتار آمریكایی ها توافق هسته ای ( برجام ) را در وضعیت شكننده ای قرار داد ، افزود: واشنگتن مقصر وضعیت فعلی برجام است.

خانم «رضوانه عباسی» روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد افزود: هدف از مذاكرات هسته ای قدرت های جهان با ایران و امضای برجام لغو تحریم های اقتصادی علیه تهران بود.
وی تصریح كرد: اقدامات یكجانبه اخیر آمریكا باعث واكنش شدید تهران شد با این حال شركای اروپایی برجام نیز هنوز می توانند با اقدامات موثر جلوی از بین رفتن آن را بگیرند.
این كارشناس مسائل امنیت بین المللی و عدم اشاعه هسته ای گفت: برجام یك توافقی جامع و موثری بود كه میان ایران و آمریكا و سایر قدرت های جهان به امضا رسید و نتایج خوبی درخصوص تثبیت صلح در منطقه داشت.
وی افزود: براساس برجام قرار بود تحریم های ضدایرانی در ازای محدود سازی برنامه های هسته ای تهران لغو شود اما یك سال پیش دونالد ترامپ خروج یكجانبه آمریكا از این توافق را اعلام كرد كه ما نیز چند روز پیش شاهد پاسخ متقابل تهران به این حركت بودیم.
رضوانه عباسی افزود: نگرش واشنگتن به برجام نه تنها اوضاع جاری در منطقه را تشدید كرده بلكه تصمیم آمریكا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، افزایش حضور نظامی آمریكا در خاورمیانه و همچنین سفر غیرمنتظره مایك پمپئو به عراق به وخامت اوضاع افزوده است.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران از طرف های اروپایی برجام انتظار دارد كه به رفتارهای اخیر آمریكا رسیدگی كرده و اقدامات لازم را برای تسهیل معاملات بانكی و فروش نفت بردارند در غیراین صورت تهران واكنش های بیشتری به غرب نشان خواهد داد.
استادیار دانشگاه نیروی دریایی پاكستان توقف اجرای بخشی از بندهای برجام از سوی ایران را هشداری برای منطقه گسترده خاورمیانه توصیف كرد و افزود: كشورهای اروپایی باید وارد مذاكره با ایران شوند تو بسیاری از شكاف های قابل دید و نامرئی را پُر كنند.
وی تاكید كرد: اولویت اروپایی ها باید نجات برجام با آمریكا یا بدون آن، باشد تا منطقه خاورمیانه كه از قبل دچار بحران و هرج و مرج است، با بحران جدید هسته ای روبرو نشود.
یك سال از خروج آمریكا از برجام و نقض تعهدات آمریكا در این توافق بین المللی می گذرد. «دونالد ترامپ» هشتم می 2018 برابر با 18 اردیبهشت 97 از قرارداد برجام خارج شد و بار دیگر تحریم های غیرقانونی و یكجانبه اش را علیه جمهوری اسلامی افزایش داد.تحریم هایی كه مقامات آمریكایی در ادعاهای رسانه ای خود آن ها را نه علیه مردم ایران، بلكه به منظور فشار بر حكومت جمهوری اسلامی عنوان می كنند.
رییس جمهوری اسلامی ایران نیز ھفته گذشته از كاهش اجرای تعهدات ایران در برجام خبر داد و یك ضرب الاجل 60 روزه برای اروپا تعیین كرد تا به تعهدات خود عمل كنند.
كاهش اجرای تعهدات ایران شامل توقف فروش مازاد ذخایر آب سنگین و اورانیوم غنی شده است.
كارشناسان، اقدام ایران دركاهش برخی تعهدات در برجام را كه روحانی از آن با عنوان «جراحی برجام» یاد كرد، اقدامی هوشمندانه توصیف كردند كه اروپایی ها را با انتخابی مهم رو به رو ساخته است.
آساق*274**

سرخط اخبار جهان