1600 دستگاه خودرو از گمركات ترخیص شد

تهران- ایرنا- دبیر انجمن واردكنندگان خودروی ایران گفت: تاكنون نزدیك به یك هزار و 600 دستگاه خودرو از گمركات ترخیص شده و امید می رود با مهلت دوماهه داده شده بتوان باقیمانده خودروهای سواری را ترخیص كرد.

«مهدی دادفر» امروز (یكشنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، به تمدید دوماهه مهلت ترخیص خودروهای سواری وارداتی اشاره كرد و افزود: چهارماه فرصت قبلی در عمل صرف ایجاد زیرساخت ها، تسهیل روابط بین سازمان ها و ارگان های مرتبط و آشنایی دستگاه ها با موضوع شد.
وی خاطرنشان كرد: كارهای مربوط به ترخیص بسیاری از خودروهای در گمرك مانده، انجام شده و فقط معطل تمدید مصوبه یاد شده بودند.
به گزارش ایرنا، از سال 97 نزدیك به 15 هزار دستگاه خودرو در گمركات باقیمانده و ورودشان به كشور مسدود شده بود؛ شانزدهم دی پارسال دولت با نگاه گره گشایی از مشكلات، مصوبه ای صادر كرد تا امكان رفع انسداد این خودروها میسر شود، اما در عمل تا روز دوشنبه گذشته (16 اردیبهشت) در عمل كمتر از هزار خودرو ترخیص شده بود.
براساس مصوبه جدید دولت، مهلت ترخیص خودروهای سواری وارداتی به مدت 2 ماه دیگر تمدید شد.
تصویب‌نامه هجدهم اردیبهشت هیأت وزیران درخصوص اصلاح تصویب نامه موضوع «ترخیص واردات خودروهای سواری»، دیروز (21 اردیبهشت) توسط معاون اول رئیس جمهوری ابلاغ شد كه در بند سوم آن عبارت «چهار ماه» به «6 ماه» اصلاح شده است.
دادفر در ادامه گفت: انجمن واردكنندگان خودروی ایران با درك شرایط روز اقتصادی كشور كه در حقیقت در میانه یك جنگ اقتصادی قرار گرفته ایم، هیچ خواسته ای برای آزادسازی واردات ندارد و با سیاست های دولت همراه است، اما انتظار داریم با توجه به اشتغال 15 هزار نفر در این بخش ضامن بقای فعالیت آنان باشد.
وی با انتقاد از برخی كه در فضای كنونی خواستار واردات خودروهای دست دوم به كشور هستند، یادآور شد: هیچ شاخصی برای قیمتگذاری این خودروها وجود ندارد، ضمن اینكه به دلیل سوء استفاده سودجویان به درهم آمیختگی بیشتر بازار می انجامد.

* واردات خودرو بدون خروج ارز
این مقام صنفی با یادآوری اینكه واردات خودروهای صفر كیلومتر مشمول تحریم ها نمی شود، خاطرنشان كرد: واردكنندگان با تبدیل تهدید تحریم به فرصت، قادر به انجام این مهم بدون خروج ارز یا ریال از كشور هستند.
وی توضیح داد: انجام این كار با سرمایه ایرانیان خارج كشور یا شركت های خودروساز بزرگ خارجی امكانپذیر است، همچنین برخی صادركنندگان كالای ایرانی حاضرند به ازای صادرات كالای خود، خودرو به كشور وارد كنند.
دادفر خواستار آن شد تا مسئولان امر به این پیشنهاد اصلاحی بیشتر فكر كنند، زیرا تصور اینكه پس از ترخیص 15 هزار خودروی یاد شده از گمرك، همه فعالان این بخش بیكار شوند و شبكه خدمات پس از فروش شركت ها با اختلال مواجه شود، دشوار است.
به گزارش ایرنا، مطابق متوسط آمار سال های گذشته سالانه به واردات 70 هزار خودروی خارجی برای پاسخگویی به تقاضای مشتریان نیاز است و كمبود خودرو در بازار به رشد قیمت ها دامن زده است.
اقتصام *3065* 3063