۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۷
کد خبر: 83311316
۰ نفر
نانوفیلتر تصفیه آب از ضایعات كشاورزی ساخته شد

تهران- ایرنا- محققان كشور با انجام طرحی پژوهشی نانو فیلتری را با استفاده از ضایعات كشاورزی تولید كردند كه كاربردهای گسترده‌ای از حوزه بهداشت تا صنایع شیمیایی دارد.

به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا ازمعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «تولید نانوفیلتر ساخته‌شده از ذرات نانوسلولزی جهت خالص‌سازی و تصفیه آب» از طرح های پژوهشی است كه در صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت تصویب شده است.
هدف از انجام این پژوهش تولید نانو فیلتر تصفیه آب با استفاده از نانو چند سازه‌های تهیه شده از نانو ذرات سلولزی حاصل از ضایعات كشاورزی و بررسی عملكرد آن است، بنابراین برای تحقق این هدف ضایعات كشاورزی (باگاس) مورد استفاده قرار گرفت، همچنین ذرات نانوسلولزی با قطر كمتر از 100 نانومتر تهیه شده با استفاده از تیمارهای مختلف شیمیائی-مكانیكی استفاده شد.
اما كاربرد این نانو فیلترهای سلولزی چیست؟ كاربردهای متنوعی برای آنها در نظر گرفته می شود كه با توجه به اهمیت آن در رفع بخشی از نیازها و منافع ملی كشور می توان به كاربردهای بهداشتی (فیلترهای تولید آب شیرین و تصفیه پساب شهری و صنعتی، فیلترهای هوا، غذایی، داروسازی)، صنعتی (مثل فیلتر برای موتورها و ژنراتورهایی كه خیلی آلوده می شوند) و نظامی (ماسك های شیمیایی) اشاره كرد.

** گسترده شدن منابع مناسب آبی
درباره ضرورت انجام این پژوهش باید گفت فناوری تولید نانو غشاء از فناوری‌های پر كاربرد در صنعت امروز است كه حوزه كاربرد گسترده ای از صنعت آب و فاضلاب تا صنایع غذایی، دارویی و همچنین صنایع نفت، گاز و انرژی دارد.
یكی از كاربردهای غشاهای نانو فیلتراسیون برای تصفیه آب‌های شور و آلوده است. آب با وجود پیشرفت‌های شگفت‌آوری كه در زمینه‌های مختلف حیات بشر صورت گرفته همچنان اهمیت خود را به عنوان منبع اصلی تأمین انرژی و نیز تولید محصولات كشاورزی حفظ كرده است.
بنابراین با توسعه فناوری نانو در صنعت آب و فاضلاب، می‌توان تحولی عظیم در تأمین آب مصرفی و بخش‌های وابسته به آن به وجود آورد. در دسترس ‌بودن آب سالم و پاك یكی از مهم‌ترین مسائل پیش روی بشر است و به تدریج كه مقدار مصرف آب بیشتر می شود، مواد آلاینده نیز به طرق مختلف باعث آلوده‌كردن منابع آبی می شوند و این مسأله در آینده بحرانی‌تر خواهد شد. بنابراین توانایی تصفیه آب، این امكان را فراهم می‌كند تا منابع مناسب‌تری برای مصارف گوناگون به‌دست آوریم. بهره‌گیری از فناوری نانو در فرآیند تصفیه آب، راه حل مناسبی است تا بتوان به سادگی آب آلوده را برای استفاده در كشاورزی یا حتی برای مصارف خانگی بازیافت كرد.

** حذف هر گونه باكتری از آب
نانو فیلتراسیون می‌تواند تقریباً از هر منبع آبی، آب پاك به وجود آورد و تمام باكتری‌های موجود در آب را حذف كند. در ضمن امكان استفاده آسان از روش‌های تصفیه را برای عموم فراهم می‌كند و بدون كاربرد مواد شیمیایی فرآیند تصفیه را انجام می‌دهد، در واقع با استفاده از نانوفیلتراسیون تمامی ذرات معلق، ویروس‌ها و باكتری‌های آب بدون نیاز به هیچ گونه مواد افزودنی از بین می رود.
با استفاده از نانوفیلتر، مواد معدنی لازم برای سلامت انسان در آب باقی‌مانده و مواد سمی و مضر، از آن حذف می‌شود. بنابراین استفاده از ضایعات كشاورزی (باگاس) برای تولید نانوذرات سلولزی و همچنین استفاده از این نانوذرات به منظور تولید نانوفیلترهای سلولزی به استفاده از مواد اولیه ارزان قیمت و تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالا و كارائی منحصر به فرد منجر می‌شود.
علمی **9340** 1055