۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۰
کد خبر: 83311277
۰ نفر
كشتی آلیش زنان در فراز و فرود

تهران- ایرنا- تغییر و تحولات در فدراسیون و تاخیر در برگزاری مسابقات و اردوها، سبب شده كه برنامه مشخصی برای كشتی آلیش زنان وجود نداشته باشد.

به گزارش ایرنا، رقابت های آلیش زنان قهرمانی كشور 14 اردیبهشت در خانه كشتی واقع در مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار شد. در این رقابت ها استان مازندران با 107 امتیاز به عنوان قهرمانی دست یافت و استان های خراسان رضوی و مركزی به ترتیب با 77 و 69 امتیاز دوم و سوم شدند.
این مسابقات در حالی برگزار شد كه علاوه بر تغییرات فدراسیون، مشكلات مالی در روند برگزاری اردوها و عدم اعزام آلیش كاران به مسابقات قهرمانی جهان، آینده مبهمی را پیش روی این رشته قرار داد.
ملی پوشان در حالی باید خود را برای رقابت های برون مرزی آماده كنند كه فدراسیون هنوز برنامه ریزی مدونی را برای برگزاری اردوها ندارد. این امر نشان از جایگاه كمرنك كشتی آلیش زنان در میان دیگر رشته های ورزشی است.
نایب بانوان فدراسیون كشتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: 21 استان در قالب 22 تیم در مسابقات قهرمانی كشور شركت كردند. 160 نفر شامل كشتی گیر و مربی و سرپرست در این رقابت ها حضور داشتند و استقبال خوبی از این مسابقات شد.
«مریم منظمی» ادامه داد: آلیش كاران استان لرستان به دلیل سیل اخیر نتوانستند در این مسابقات حضور یابند. 80 درصد تغییر را در اعضای تیم ملی داریم و امیدوار هستیم با درخششی كه در این مسابقات داشتند در رقابت های بین المللی هم مدال كسب كنند. نفرات اول تا سوم به اردوی تیم ملی دعوت می شوند. نفرات اول عضو ثابت تیم هستند مگر آنكه دچار آسیب شوند و با نفرات بعدی آنها را جایگزین كنیم.
منظمی بیان كرد: به زودی كادر فنی تیم ملی كه از مربیان داخلی هستند معرفی می شوند. اكنون در انتظار آیین نامه مسابقات هستیم كه مسابقات در هر دو بخش كشتی آلیش كلاسیك و آلیش آزاد برگزار می شود یا خیر.
وی افزود: 2 سال گذشته كشتی آلیش آزاد و كلاسیك برگزار شد و 2 تیم از نفرات اول و دوم را به این رقابت ها اعزام كردیم. سال گذشته آیین نامه ای فرستادند كه رقابت های آسیایی تنها در بخش آزاد برگزار می شود اما امسال هنوز بخشنامه ای نیامده و مشخص نیست كه مسابقات جهانی و آسیایی در چند بخش برپا می شود.
نایب رییس فدراسیون كشتی اظهار داشت: كشتی گیران باید خود را برای سه رویداد مهم قهرمانی آسیا در چین در 16 مرداد، بازی های جهانی هنرهای رزمی در كره جنوبی در 11 شهریور و مسابقات قهرمانی جهان در استانبول در 18 مهر ماه آماده كنند. آلیش كاران باید پیش از مسابقات آسیایی در سه اردو حضور یابند كه نخستین آن در تیر ماه برگزار می شود.
وی یادآور شد: در كشتی كلاسیك نگاه ما به دنبال برگزاری اردوی مشترك با كشورهایی است كه سطح خوبی در كشتی دارند. زیرا كلاسیك كاران اكنون تشنه یادگیری فنون هستند و زمانی این كشتی گیران در مسابقات بین المللی مدال آوری خواهند داشت كه در چنین اردوهایی تنشان به تن یك كشتی گیر خارجی بخورد. همچنین در بحران اقتصادی و با وجود هزینه های بالا صلاح نیست تا كلاسیك كاران در مسابقات بین المللی حضور یابند.
همچنین «معصومه پوربهادر» سرپرست تیم كشتی آلیش زنان استان خوزستان گفت: تعدادی از آلیش كاران این استان با وجود وقوع سیلاب و از دست دادن خانه هایشان به این رقابت ها آمدند. حتی منزل یكی از ورزشكاران پر از آب شده بود و در چادر زندگی می كرد اما علاقه به این ورزش او را به این مسابقات كشاند.
وی همچنین یادآور شد: مسابقات قهرمانی كشور امسال به دلیل تغییر سرپرست فدراسیون با تاخیر برگزار شد و این تغییرات می تواند تاثیر منفی بر روند برگزاری مسابقات داشته باشد.
سرپرست تیم كشتی آلیش زنان استان خوزستان بیان كرد: كشتی زنان را بسیاری از مردم نمی شناسند و برای جذب علاقمندان به این عرصه صدا و سیما باید همچون كشتی مردان از این مسابقات پخش زنده داشته باشد.
«زهرا مجدی» كشتی گیر وزنه 70 كیلوگرم از استان تهران نیز گفت: پیش از این عضو تیم ملی بودم و تجربه حضور در بازی های داخل سالن آسیا در تركمنستان و مسابقات قهرمانی جهان در قرقیزستان را دارم.
وی ادامه داد: امسال از روند برگزاری مسابقات قهرمانی كشور راضی بودم زیرا در خانه كشتی در تهران برگزار شد و مشكل خوابگاه نداشتیم. هر وقت كه فدراسیون این رقابت ها را در استان دیگری برپا می كند به دلیل وضعیت بد خوابگاه ها دچار مشكل می شویم.
این كشتی گیر در بخش دیگری از سخنانش با ابراز نارضایتی از سیستم داوری، افزود: برخی از قوانین را در ایران تغییر دادند. به بعضی از ورزشكاران خیلی زود ضربه می دهند. این تغییر قوانین برای ما دشوار است و به نظرم فدراسیون باید در این زمینه تجدید نظر كند و با قوانین جهانی پیش رود.
«مهدیه تاجی» مربی تیم استان فارس نیز درباره مشكلات این رشته گفت: زنان در كشتی آلیش به سختی می توانند پیشرفت كنند زیرا فدراسیون بیشتر به كشتی مردان اهمیت می دهد. علاوه بر آن برای برگزاری اردوها و تهیه خوابگاه ها همواره با مشكل روبرو هستیم و هیات ها هیچ كمكی به ما نمی كنند. همچنین هزینه رفت و آمدها بسیار است و ورزشكاران باید خود این هزینه ها را متقبل شوند.
این مربی بیان كرد: با همه این مشكلات ورزشكاران با تمام وجود در مسابقات و اردوها شركت می كنند اما ما نیازمند توجه و حمایت بیش از پیش فدراسیون هستیم تا بتوانیم در جهت رشد و پرورش كشتی گیران گام های مهمی برداریم.
ورزشی**9128**1067**