صادرات بیش از یك میلیارد دلاری محصولات نساجی در سال97

تهران- ایرنا- مدیركل دفتر صنایع نساجی و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: پارسال 312 هزار تن انواع محصولات حوزه صنایع نساجی و پوشاك به ارزش یك میلیارد و 93 میلیون دلار از كشور صادر شد كه در مقایسه با سال پیش از آن از نظر ارزشی و وزنی به ترتیب 6 درصد و 26 درصد رشد داشت.

«افسانه محرابی» امروز (یكشنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: از بین مجموعه های مختلف صنایع نساجی بیشترین حجم صادرات پارسال مربوط به انواع «كفپوش» به ارزش 417 میلیون دلار و به وزن 80 هزار تن بوده است.
به گفته این مقام مسئول، پارسال همچنین 397 هزار تن كالاهای نساجی و پوشاك به ارزش یك میلیارد و 120 میلیون دلار وارد كشور شد.
وی ادامه داد: این میزان واردات در مقایسه با سال 96، از نظر ارزشی 32 درصد كاهش و از نظر وزنی 35 درصد افت داشته است.
محرابی یادآور شد: بیشترین میزان واردات مربوط به انواع الیاف به ارزش 541 میلیون دلار و به وزن 223 هزار تن به ثبت رسید.

* تولید كم كاغذ در كشور
مدیركل دفتر صنایع نساجی و پوشاك وزارت صنعت اظهار داشت: مقدار تولید كاغذ چاپ، تحریر و روزنامه در كشور قابل توجه نیست كه دلیل اصلی این موضوع وجود دستگاه های متعدد در سیاستگذاری آن است.
وی گفت: بهبود تولید در این زمینه نیازمند همكاری سایر بخش های دولتی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت جهاد كشاوزی در تسهیل واردات چوب و توسعه زراعت درختان سریع الرشد و نیز همكاری مجلس شورای اسلامی است.
محرابی ادامه داد: اكنون بیش از 100 واحد تولیدی در كشور در زمینه تولید انواع كاغذ و مقوا مجوز فعالیت صنعتی دارند.

* صادرات كاغذهای تیشو و بسته بندی
وی افزود: پارسال 153 هزار تن كاغذ تیشو ( محصولاتی مانند دستمال كاغذی) در كشور تولید شد كه علاوه بر تامین نیاز داخلی، نزدیك به 10 هزار تن آن نیز صادر شد.
مدیركل دفتر صنایع نساجی و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: همچنین سال گذشته 725 هزار تن كاغذهای بسته بندی (لاینر و فلوتینگ) در كشور تولید شد كه علاوه بر تامین نیاز داخل، نزدیك به 180 هزار تن آن صادر شد.
وی خاطرنشان كرد: وزارت صنعت با همكاری وزارت ارشاد در تلاش است تا با اجرای اقداماتی از افزایش قیمت كاغذ و در نتیجه كتاب جلوگیری كند؛ در این زمینه مسئولیت تنظیم و كنترل قیمت كاغذ با كارگروه ساماندهی كاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان برای كاغذهای چاپ و تحریر حوزه صنعتی است.
به گزارش ایرنا، برخی فعالان حوزه نساجی و پوشاك ایران هشدار می دهند چنانچه مشكل تامین مواد اولیه و نقدینگی مورد نیاز صنعت نساجی و پوشاك حل نشود، ظرفیت های پیش بینی شده تحقق نمی یابد و این امر پیامد رونق واردات و قاچاق را به همراه خواهد داشت.
صنعت نساجی و پوشاك سالیانه نیازمند معادل دومیلیارد و 500 میلیون دلار مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات است كه با احتساب مواد اولیه ای كه در داخل تامین می شود، این نیاز به حدود چهار میلیارد دلار می رسد.
اقتصام *3065* 3063