۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۷
کد خبر: 83311226
۰ نفر
ملخ و تداوم مبارزه با آن در فارس

شیراز- ایرنا- مبارزه با ملخ های صحرایی به عنوان یكی از آفت های مضر بخش كشاورزی در استان فارس ادامه دارد و این مبارزه همان گونه كه مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی گفته است تا 20 روز آینده ادامه خواهد داشت.

ملخ های صحرایی به عنوان یكی از مضرترین آفت های كشاورزی شناخته می شوند زیرا در طول عمر خود 500 گرم انواع محصولات زراعی و باغی را مصرف می كنند و می توان گفت استان فارس به علت تنوع آب و هوایی و تولید محصولات مختلف زراعی و باغی بهترین مكان برای زیست این آفت است.
از بهمن سال 97 تاكنون در استان فارس اقدامات مختلفی برای مبارزه با ملخ صحرایی صورت گرفته است علاوه بر سمپاشی زمینی وجود 2 آمادگاه برای سمپاشی هوایی نیز موجب شد حركت ملخ های صحرایی و پوره های آنان محدود و محدودتر شود.
نوزاد حشرات را كه از نظر شكل شبیه والدین هستند و تنها از نظر جثه كوچك ‌ترند پوره می‌نامند.

** مبارزه ادامه دارد
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: نزدیك به 3 هزار هكتار از اراضی استان فارس با هدف مقابله با ملخ صحرایی سم پاشی شد و مقابله با پوره های ملخ صحرایی نیز همچنان ادامه دارد.
حمید دبیری با اشاره به اینكه مقابله با پوره های ملخ صحرایی در 2 شهرستان استان فارس صورت گرفت اضافه كرد: شهرستان های زرین دشت و لارستان مناطقی از فارس بودند كه مورد هجوم پوره های ملخ صحرایی قرار گرفتند.
وی افزود: پیشتر در شهرستان زرین دشت بیش از 110 هكتار از اراضی منابع طبیعی مورد سم پاشی قرار گرفت و در شهرستان لارستان نیز بیش از 62 هكتار از اراضی این شهرستان سمپاشی شده بود لیكن مبارزه ادامه داشت و بیست و یكم اردیبهشت در زرین دشت 30 هكتار و در لارستان نیز 24 هكتار سم پاشی شد.
او درباره مبارزه با این آفت در سایر شهرستان های فارس گفت: در شهرستان داراب 20 هكتار سم پاشی صورت گرفته است و امروز(بیست و دوم اردیبهشت) نیز100 هكتار رصد و پایش و سمپاشی شد.
دبیری با بیان اینكه مبارزه با پوره های ملخ صحرایی همچنان ادامه دارد بیان كرد: براساس اعلام سازمان جهانی فائو(سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد) شاهد فعالیت دوباره ملخ های صحرایی از ابتدا تا پانزدهم خرداد 98 خواهیم بود.
وی همچنین وعده مبارزه با ملخ های صحرایی در مرز استان فارس و كهگیلویه و بویراحمد داد و اضافه كرد: به علت وجود دشت های وسیع در فارس مبارزه با این آفت همچنان ادامه خواهد داشت و حتی با دسته های كوچك نیز مبارزه صورت می گیرد.
دبیری اضافه كرد: اراضی كشاورزی استان فارس پس از هجوم ملخ های صحرایی و پوره های این آفت آسیبی ندیده است و سمپاشی هایی كه انجام شده است نیز در اراضی منابع طبیعی است و خسارتی را متوجه اراضی كشاورزی نكرده است.

** پوره ها منشا داخلی دارند
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی فارس گفت: پوره های ملخ های صحرایی كه وارد استان فارس شدند پوره هایی بودند كه پس از هجوم ملخ های صحرایی در داخل كشور تخم ریزی كردند.
حسین پژمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: همان گونه كه پیش بینی شده بود پوره هایی ملخ های صحرایی از اواخر فروردین سر از تخم بیرون آوردند و حركت خود را آغاز كرده اند.
وی اضافه كرد: در شهرستان های استان فارس جمعیت هایی كه دیده شده اند به میزانی نبوده است كه نیاز به سمپاشی هوایی داشته باشند لیكن گروه های مختلفی با رصد و پایش مزارع و منابع طبیعی استان تلاش كردند تا كمترین آسیب به مزارع و منابع طبیعی وارد شود.
او بیان كرد: در استان هرمزگان نیز مقابله با پوره هایی كه از تخم خارج شده اند در حال انجام است.
ملخ‌های زرد رنگ صحرایی (دریایی)، گروهی از ملخ‌های پرنده هستند كه بزرگی آنها به 15سانتی‌متر می رسد و در زمره مضرترین حشرات به شمار می آیند.
ع.پ / 1876