كلیات لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی تصویب شد

تهران- ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با كلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تكلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی موافقت كردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز یكشنبه مجلس شورای اسلامی با 188 رای موافق، 20 رای مخالف و 3 رای ممتنع از 226 نماینده حاضر در این جلسه با كلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تكلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی موافقت كردند.
معصومه ابتكار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور و لعیا جنیدی معاونت حقوقی ریاست جمهوری حضور داشتند.
«محمود رحیمی جهان آبادی» نماینده مردم تربت جام در موافقیت با این لایحه گفت: در سال 1313 قانون انتقال تابعیت از طریق پدر تصویب شده است، زمانی كه زن را به عنوان یك كالا و وسیله در نظر می گرفتند، امروز كه زن به عزت و كرامت رسیده و تحصیلات و جایگاه والایی در كشور دارد، بر اساس كدام منطق اعطای تابعیت یا انتقال خون از مادر به فرزند را رد و زن را از این حق محروم می كنید.
وی افزود: ما برای احیای حق زنان ایرانی تلاش می كنیم، زنانی كه عشق آنان به وطن و كشور همیشگی است، فرزندان دارای مادر ایرانی حق دارند كه تابعیت ایران را داشته باشند.
«فرهاد تجری» نماینده مردم قصرشیرین در مجلس در مخالفت با كلیات این لایحه گفت: ما قانون اعطای تابعیت را داریم، این قانون باز كردن دریچه كشور برای كسانی است كه ممكن است به لحاظ امنیتی برای كشور مشكل ایجاد كنند.
وی افزود: ما در زمینه كار و اشتغال و معیشت جوانان مشكل داریم، در این شرایط به دنبال اعطای تابعیت به كسانی هستیم كه ممكن است در این زمینه برای كشور ایجاد مشكل كنند.
«عبدالرضا مصری» نماینده مردم كرمانشاه در موافقت با كلیات این لایحه اظهار داشت: ما گرفتار ماده 976 قانون مدنی شده ایم، قانون مدنی تابعیت ذاتی را صرفا از پدر نقل می كند، در صورتی كه این قانون مغایر آیه شریفه قرآن است كه می فرماید ما شما را از زن و مرد آفریدیم.
وی افزود: ما تاكنون تابعیت را به حضور مرد تلقی كردیم در صورتی كه تولد یك نوزاد به دست یك زن و مرد است، باید در این مورد تجدید نظر كنیم.
مصطفی كواكبیان نماینده مردم تهران هم در مخالفت با كلیات این لایحه گفت: مخالفت من با این لایحه مشروط است، به این مفهوم كه در جهت ارتقای منزلت زن ایرانی و همچنین حفظ حقوق فرزندان آن ها باید برنامه ریزی دقیق داشته باشیم.
وی افزود: اگر بدون برنامه ریزی و حساب و كتاب عمل كنیم مشكلاتی خواهیم داشت، بعضی در تشریح این موضوع، مبحث شرعی بودن ازدواج زنان را مطرح می كنند در صورتی كه این موضوعی حقوقی است.
سیام**3050**9121