شمار متخصصان سلامت روان در ایران كم است

تهران- ایرنا- معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی كشور گفت: ایران با استانداردهای جهانی تعداد متخصص سلامت روان فاصله زیادی دارد و شمار این متخصصان در كشور كم است.

مجید رضازاده روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بدون اشاره به آمار دقیق متخصصان سلامت روان در كشور، افزود: بر اساس اطلاعات موجود و مطابق با گزارش سازمان جهانی بهداشت به‌طور میانگین، نسبت به هر 100 هزار نفر، در جهان 9 نفر نیروی متخصص در حوزه سلامت روان فعالیت می‌كند كه كشور ما نسبت به این استاندارد فاصله بسیار زیادی دارد.
وی ادامه داد: روانشناسان و مشاوران از مهم‌ ترین گروه هایی هستند كه قادرند در كنترل و كاهش آسیب های اجتماعی به‌طور مؤثر و خلاقانه ای نقش‌آفرینی كنند و با افزایش آگاهی عمومی، آموزش به افراد جامعه و همچنین ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه ی كنترل و كاهش آسیب های روانی- اجتماعی به‌طور ویژه‌ای مثمر ثمر باشند.
رضا زاده تاكید كرد: سازمان بهزیستی كشور طبق تكالیف قانونی خود و اسناد بالادستی به عنوان متولی سلامت اجتماعی ، در زمینه ارتقای سلامت روان آحاد جامعه و پیشگیری از آسیب های روانی اجتماعی فعالیت می كند و تنها نهاد حاكمیتی است كه به‌عنوان یك سازمان تخصصی در حوزه‌های مرتبط با سلامت روان با رویكرد تلفیقی و بكار گیری ظرفیت های تخصصی روانشناسی، مشاوره، مددكاری، روان‌پزشكی زمینه ارائه خدمات پیشگیرانه را ایجاد كرده است.
معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی كشور گفت: در سازمان بهزیستی كشور، معاونت مشاوره و امور روان‌شناختی عهده دار امور روان‌شناختی و مسائل مربوط به حوزه سلامت روان است و به ارائه خدمات تخصصی روان‌شناختی مشاوره ای در جامعه مشغول می‌باشد. این معاونت اقدامات خود را در سه سطح ارائه خدمات به عموم آحاد جامعه، افراد در معرض آسیب و آسیب دیدگان تعریف و اجرا می كند .
رضازاده اضافه كرد: یكی از این سه سطح، سطح پیشگیرانه است، خدمات پیشگیرانه و ارتقایی كه به عموم افراد جامعه ارائه می شود آموزش های عمومی حوزه سلامت روان شامل آموزش پیش از ازدواج ، آموزش زندگی خانواده و آموزش مهارت های زندگی و همچنین ارائه خدمات مشاوره تلفنی و مجازی است.
وی خدمات پیشگیرانه مداخله ای را از دیگر سطوح خدمات روانشناسی بهزیستی عنوان كرد و گفت: خدمات پیشگیرانه مداخله ای برای افراد و گروه های در معرض آسیب شامل صدور پروانه فعالیت مراكز مشاوره و خدمات روانشناختی عمومی و تخصصی، ارائه خدمات روانشناختی و مشاوره ای درمراكز مشاوره حضوری، ارائه مشاوره طلاق به زوجین متقاضی طلاق و اجرای طرح غربالگری اضطراب كودكان است.
وی اضافه كرد: خدمات پیشگیرانه با رویكرد توانمندسازی و بازتوانی برای افراد آسیب دیده به منظور بازگشت افراد به زندگی سالم در جامعه از طریق ارائه مشاوره به افراد پس از طلاق و حمایت های روانی اجتماعی در بلایا از دیگر سطوح اقدامات بهزیستی است.

*بیش از 718 هزار نفر از خدمات مشاوره بهزیستی بهره مند شدند
معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی كشور خاطرنشان كرد: طی سال گذشته 718 هزار و 555 نفر از خدمات روانشناختی و مشاوره ای ارائه شده از سوی دو هزار و 427 مركز مشاوره و خدمات روانشناختی حضوری در سطح كشور بهره مند شده اند.
رضازاده تصریح كرد: همچنین 704 هزار و 280 مورد مشاوره تلفنی و اینترنتی ارائه شده است و 719 هزار 996 هزار نفر در دوره های آموزشی پیش از ازدواج و زندگی خانواده حضورداشته اند.
وی اضافه كرد: ارتقای كیفی خدمات مشاوره ای و روانشناختی از طریق برگزاری دوره های آموزشی تخصصی ویژه روانشناسان و مشاوران ، اقدام در خصوص تعامل با مراكز علمی تخصصی در زمینه تهیه و تدوین پروتكل های تخصصی، افزایش ضریب نفوذ خدمات آموزشی از طریق تربیت مربی و مدرس، تامین و ابلاغ یارانه و كمك هزینه مشاوره و خدمات روانشناختی برای افراد نیازمند و زوجین متقاضی طلاق و تعامل با انجمن های تخصصی و مراكز علمی فعال در حوزه سلامت روان و انعقاد تفاهم نامه های همكاری با هدف اشتراك ظرفیت ها از دیگر برنامه های معاونت توسعه پیشگیری بهزیستی است.

*بهزیستی بنابر جایگاه حاكمیتی خود اقدام به صدور مجوز مراكز مشاوره می كند
معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی كشور گفت: مركز راهبری وتوسعه سلامت روان باهدف مشاوره و تامین شواهد علمی تصمیم گیران سلامت روانی اجتماعی و دیده بانی وضعیت سلامت روان كشور و تاثیر در سیاستگذاری و برنامه ریز های پیشگیرانه در سطح كشور از ظرفیت های موجود این معاونت است.
رضازاده تاكید كرد: همچنین جایگاه حاكمیتی سازمان بهزیستی كشور ایجاب می كند در زمینه صدور مجوز مراكز مشاوره و خدمات روانشناختی و نظارت بر عملكرد این مراكز با اتخاذ سیاست بهره مندی از مشاركت بخش غیردولتی و با همراهی انجمن های تخصصی اقدام كند.
وی اظهار امیدواری كرد كه سازمان بهزیستی با مشاركت جمعی، در ارتقای سلامت روان، پیشگیری، كنترل و كاهش آسیب های اجتماعی كشور موثر باشد.
اجتمام*9185*9105