۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۰
کد خبر: 83311116
۰ نفر
رژیم های اینترنتی تهدیدی برای سلامت افراد

قزوین - ایرنا - بعضی از مردم به ویژه زنان برای رسیدن به وزنی طبیعی از هر روشی حتی غیراصولی مانند دریافت مشاوره و دارو به صورت اینترنتی و همچنین غذا نخوردن، مصرف داروهای پرعارضه و غیرضروری استفاده می كنند كه می تواند برای سلامتی آنها تهدیدات جدی به همراه داشته باشد.

به گزارش ایرنا، امروزه جملاتی از قبیل 'یك ماهه لاغر شوید' ، 'به كمك این برنامه به وزن دلخواه برسید'، 'رژیم درمانی برخط برای لاغری سریع' و صدها جمله تحریك كننده دیگر همگی با یك جستجوی دو كلمه ای رژیم غذایی در گوگل مقابل چشمان كاربران قرار می گیرند.
این وعده ها و جملات دل فریب هر زن و مرد چاقی را كه ناامیدانه پس از امتحان هر نوع رژیم غذایی به پای اینترنت آمده اند، می تواند تحریك كند.
در این میان استقبال عمومی از شبكه های اجتماعی زمینه سوء استفاده برخی افراد فرصت طلب را نیز فراهم كرده است و صفحات، كانال ها یا گروه های مختلف با عناوین جذاب در این فضا ایجاد شده و هركدام ادعای ارائه خدمات مطلوب و مناسب را به مردم دارند.
بسیاری از این صفحات و كانالها رژیم های یویو را به افراد توصیه می كنند كه عوارض زیادی از نظر ابتلا به انواع بیماری ها با خود به دنبال دارند، و روند شروع، ترك و بازگشت به رژیم در آنها تكرار می شود.
افرادی كه این رژیم غذایی را استفاده می كنند، سریع كاهش وزن پیدا كرده و به محض رهایی این رژیم غذایی، دوباره دچار افزایش وزن می شوند.
اگرچه با توجه به آمار بالای چاقی و اضافه وزن در كشور و از جمله استان قزوین باید نسبت به اصلاح تغذیه و سبك زندگی اقدام كرد اما همه اینها نیازمند اجرای رژیمی اصولی و با مشورت پزشكان متخصص است كه متاسفانه از سوی برخی رعایت نمی شود.

** قزوین هشتمین استان كشور از نظر تعداد افراد چاق است
رییس دانشگاه علوم پزشكی قزوین در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: آمار چاقی و اضافه وزن در گروه سنی 30 تا 60 سال استان قزوین، 62 درصد است و از این جمعیت 40 درصد دارای اضافه وزن و 22 درصد دارای چاقی هستند.
دكتر منوچهر مهرام افزود: وضعیت قزوین از نظر اضافه وزن و چاقی نسبت به 10 سال گذشته بدتر شده و اكنون رتبه هشتم كشور از نظر چاقی و رتبه نوزدهم را از نظر كم تحركی دارد.
وی اضافه كرد:مصرف قند و شكر یكی از عوامل بسترساز چاقی است كه مصرف آن در قزوین روزانه 66 گرم است در حالی كه بر اساس سبد مطلوب غذایی مصرف روزانه قند و شكر حداكثر 40 گرم باید باشد.
مهرام با تاكید بر اینكه وزن افراد با اصلاح سبك تغذیه در حد ایده آل شده و بسیاری از بیماری های ناشی از اضافه وزن كنترل خواهند شد، افزود: تحقیقات نشان داده است مصرف یك قوطی نوشابه در روز منجر به حدود هفت كیلوگرم اضافه وزن در سال می شود كه متاسفانه شاهد افزایش مصرف آن در وعده های غذایی مردم هستیم.

**رژیم های غیر اصولی نسخه یكسانی برای همه افراد پیچیده اند
مسئول تغذیه مركز بهداشت قزوین در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: به طور كلی رژیم درمانی و مشاوره تغذیه یك فرایند مستمر است و افراد باید با توجه به شرایط فیزیولوژیك بدن رژیمی را دنبال كنند كه الگوی زندگی آنها را تغییر دهد تا به تعادل وزن ایده آل برسند.
عطیه رزازی درباره ضررهای رژیم های اینترنتی افزود: این رژیم ها از پیش تعیین شده هستند و بدون آنكه شرایط فرد از جمله سن، وضعیت بدن، سابقه بیماری یا مصرف داروهای خاص و آزمایش های بیو شیمیایی وی را بررسی كنند تنها با وارد كردن قد و وزن ارایه می شوند.
وی ادامه داد: این رژیم ها شاید در گام اول جواب دهند اما بعدها به علت مسایل دیده نشده شكست خورده و عوارض بدی برجا می گذارند.
رزازی، آسیب های كبدی، كلیوی، جذب سموم در بدن، ضعف اعصاب ، ریزش مو و مشكلات پوستی را از جمله این عوارض عنوان كرد و گفت: رژیم های اینترنتی همچنین فرد را صرفا به سمت یك ماده غذایی می برند در حالیكه بدن انسان به عنوان مجموعه ای از اندام ها به همه نوع مواد غذایی برای عملكرد بهتر نیازمند است.
وی تاكید كرد: به عنوان مثال مطابق با توصیه اینگونه رژیم ها برنج یا نان به طور كامل از وعده های غذایی افراد حذف می شود و در نهایت به ایجاد ولع نسبت به آن ماده غذایی، شكست رژیم و مصرف بیشتر از گذشته فرد منجر می شود.
این كارشناس اظهار داشت: همین كار موجب مقاومت سلول ها در مقابل رژیم لاغری می شود و دیگر بدن بعد از مدتی نسبت به هیچ رژیمی پاسخ مثبت نمی دهد.
رزازی افزود: در رژیم های اینترنتی بدن به جای چربی سوزی دچار تحلیل عضلانی می شود و كربوهیدرات كه پایه اصلی سوخت و ساز بدن است كاهش می یابد.

**راه های تشخیص رژیم علمی از تقلبی
یك پزشك متخصص تغذیه نیز در خصوص روش تشخیص رژیم های غذایی چاقی و لاغری غیر علمی و تقلبی در شبكه ها مجازی گفت: یكی از این علایم، وجود حاشیه های تبلیغاتی چشمك زن برای محصولات تجاری مختلف با هدف تبلیغات و بازار یابی كالاها است و علاوه بر آن نام، تخصص و رشته تحصیلی نویسنده مطلب هم معلوم نیست.
دكتر مصطفی نوروزی افزود: گاهی افرادی مانند فیزیوتراپ ها، كارشناسان فیزیولوژی ورزشی، تربیت بدنی، مدیران باشگاه های ورزشی یا حتی موسسات زیبایی پوست و مو و آرایشگاه ها با دریافت هزینه اقدام به توزیع رژیم های غذایی از قبل آماده و پرینت شده به مراجعان می كنند، در حالیكه تحصیلات مرتبط با رشته تغذیه و رژیم غذایی ندارند.
وی با تاكید بر اینكه این رژیم ها عموما از اینترنت گرفته شده و فاقد وجاهت علمی هستند، گفت: ارائه رژیم غذایی یكسان برای همه مراجعان چاق و لاغر، به دلیل ناتوانی رژیم نویسی از دیگر مشخصات اینگونه رژیم ها است در حالیكه با توجه به شرایط هر فرد باید رژیم خاصی ارائه داد و یك نسخه را نمی توان برای همه افراد پیچید.
نوروزی ادامه داد: هر شخص، اندازه جثه، قد، وزن،اندازه دور شكم، وضعیت اقتصادی و عادات غذایی متفاوتی دارد، بنابراین تجویز رژیم غذایی یكسان برای همه اقدامی غیر علمی و مغایر با سلامت فرد است.
وی اظهار داشت: رژیم های غذایی كه متخصصان تغذیه طی زمان مشاوره به افراد آموزش می دهند، حاصل تشخیص نوع مشكل مراجعه كننده، با طراحی، برنامه ریزی و عموما همانند نسخه نویسی دارویی، دارای نگارش دستی و غیر تایپی بوده و صرفا برای همان فرد مراجعه كننده طراحی شده است.
به گفته نوروزی مشاوره تغذیه و رژیم درمانی باید به صورت حضوری، انفرادی و خصوصی بوده و حداقل به مدت نیم ساعت طول بكشد.
این استاد دانشگاه علوم پزشكی قزوین اظهار داشت: در رژیم های غیر علمی، به دلیل ناآشنایی نسخه پیچ ها با علم و رشته تغذیه و رژیم های غذایی، داروهای شیمیایی و گیاهی دارای عوارض جانبی فراوان در دراز مدت از جمله كورتون، دگزامتازون و سیپروهپتادین برای افراد لاغر یا انواع دمنوش، كرفس، چای سبز، زیره و لیمو برای افراد چاق تجویز می شود در حالیكه متخصصان تغذیه نیازی به تجویز هیچیك از آنها نداشته و رژیم غذایی علمی مبتنی بر كتب مرجع دانشگاهی را تنظیم می كنند.

**رژیم غذایی علمی تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را دارد
این پزشك متخصص با اشاره به ویژگی های رژیم غذایی علمی نیز گفت: این رژیم باید تمام مواد مغذی مورد نیاز روزانه بدن را در برگرفته و براساس سن، جنس، میزان فعالیت بدنی، شرایط فیزیولوژیك و عادات غذایی فرد برنامه ریزی شود.
نوروزی افزود: رژیم اصولی باید دارای مواد غذایی مورد نیاز باشد به گونه ای كه فرد در طول روز احساس گرسنگی و ضعف نكند.

**وزن بدن حداكثر چهار كیلوگرم در رژیم غذایی علمی كاهش می یابد
این متخصص تغذیه گفت: در علم تغذیه، حداكثر وزنی كه در طول یك ماه كاهش می یابد سه تا چهار كیلوگرم است چون با كم كردن وزن، پروتئین های بدن نیز كاهش یافته و در نتیجه عوارضی مانند ریزش مو بر اثر كاهش پروتئین و عصبانیت اتفاق می افتد و صورت فرد نیز مسن تر از سن واقعی دیده می شود.
وی همچنین در خصوص افراد لاغری كه از رژیم های غیر اصولی كورتونی برای افزایش وزن خود استفاده می كنند گفت: با این نوع رژیم احتباس آب در بدن اتفاق می افتد در حالیكه بدن هیچ عضله و چربی اضافه نكرده است.
نوروزی با تاكید بر اینكه كورتون، كلسیم را در استخوان دفع می كند توصیه كرد: افراد برای حفظ سلامت و جلوگیری از عوارض چاقی و لاغری حتما به پزشك متخصص و كارشناس تغذیه مراجعه كرده و از عمل به رژیم های اینترنتی پرهیز كنند.
7388*3013